Vuonna 2025 Suomessa ostetaan vain sähköautoja

dfdsfdsa

15

266

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö, höpö juttuja, Suomen nuiva suhtautuminen kaikkeen sähköllä liikkumiseen pitää huolen siitä että sähköautot eivät yleisty. Maahantuojat ja myyjät eivät halua niitä myydä eikä latausverkkoa maanteillä saada kuntoon. Lisäksi latauspisteiden sähkön hinnoittelu ei ole tältä planeetalta. Nykyhallitys nyhvää biolitkujen kanssa vielä 2025 kun koko muu eurooppa ajaa jo sähköpeleillä.

      • Patteri-Paavo

        Jaa, että maahantuojat ja myyjät eivät halua myydä sähköautoja? Onko sinulle kieltäydytty sellaista myymästä, vai mihin väitteesi perustuu?

        Jos itse rakentaisit kalliin latauspisteen, haluaisitko jakaa siitä sähköä ilmaiseksi tai niin halvalla, ettet saisi edes omiasi pois?

        Niin.


      • iampera

        Pakko kertoa oma kokemus uuden Amperan ostosta vuonna 2013.
        Väliraha olisi ollut kohtuuton, kun sanoin asiasta tarjottiin saman hintaista Ignisiaa 5000€ pienemmällä välirahalla. Eli kyllä koin ettei haluttu myydä.
        No ostin sitten muualta 17t ajetun Amperan käytettynä, mielestäni paras autokauppani ikinä.
        En tietenkään halua väittää että nyt tilanne olisi samanlainen sähköautokaupassa.


    • 60tkmtienpäällä

      Väliraha uuteen Amperaan 8 000e suurempi kuin vastaavaan polttomoottoripeliin. Joten kokemuksen edellisen kommentoijan kanssa samansuuntaisia. Nissan Leafin sovitut koeajot peruttiin viimehetkellä 2x ensin oli akku tyhjä ja toisella kerralla auto oli huollossa.
      Kysykääpä viikonloppunöyttelyissä sähköautoista, niin näette miten alkaa selitystä tulla miksei niitä kannata esitellä jne...

      • Zyz

        Ilmeisesti noilla sähköautoilla myyjän kate on pieni. Herääkin kysymys mahdollisen valtion ostokannustimen suhteen, viekö automyyjä kaiken alhaisilla hyvityshinnoilla?
        Eli ainoastaan käteiskauppa ja itse myymällä oman auton tulee saamaan hyödyn.
        Tämähän voikin osaltaan selittää sähköautojen vaatimatonta myyntiä.


      • Patteri-Paavo

        Kyllähän näissä tapauksissa se sähköauto toki myyty olisi, kun olisit laittanut rahat tiskiin. Kyse on vain hinnasta. Ilmeisesti sähköautojen myyntihinnat on painettu niin alhaisiksi, että katetta ei juuri ole. Silloin ei ole tinkivaraakaan hinnassa. Se, että koeajoauton akku on tyhjä tai että se on huollossa, kertoo taas vain kyseisen auton käytettävyydestä käytettävyydestä.


      • SuloK
        Patteri-Paavo kirjoitti:

        Kyllähän näissä tapauksissa se sähköauto toki myyty olisi, kun olisit laittanut rahat tiskiin. Kyse on vain hinnasta. Ilmeisesti sähköautojen myyntihinnat on painettu niin alhaisiksi, että katetta ei juuri ole. Silloin ei ole tinkivaraakaan hinnassa. Se, että koeajoauton akku on tyhjä tai että se on huollossa, kertoo taas vain kyseisen auton käytettävyydestä käytettävyydestä.

        Tuo, että sähköautojen katteet olisivat niin pienet, ettei niitä kannattaisi myydä, vaikuttaa ainakin naapurimaihin verrattuna väärinkäsitykselta. Autojen alv 0 - autoverttomia hintoja on naurettavan helppo vertailla verkossa.


    • huuhaatapukkaa

      Linkkisi ei millään tavalla tukenut otsikon väitettäsi.
      Ennustaminen on vaikeaa, tulevaisuuden varsinkin, se kuka elää vuonna 2025, näkee totuuden, tämän päivän faktojen mukaan väitteesi on ihan silkkaa huuhaata.
      Olisin mielissäni, jos sähköautot yleistyisivät, kun ja jos nykyiset ongelmat ratkeaisivat, tämän päivän tiedolla noin pikainen aikataulu on täysin utopistinen.

    • rellupösösitukka

      olen lykännyt auton ostoa sen takia kun ei ole töpseleitä täälläpäin , ostan sitten kun on hyundain tai toyotan. lataushbridin.

    • Tiiselisti

      Eihän nyt voi/kannata ostaa autoa varsinkaan uutta.

      Volvon "virallinen" arvaus että tiisseli kuolee 4.ssä vuodessa joten aika nopee kuoletusaika uudelle Volvolle..

      Sähkikset ei vielä oikeita käyttöautoja hinnat / toimintasäteen ja latauspisteiden takia.

      Samoten Liikenneministeriön ja hallitushenkilöiden sooloilun takia kannattaa parivuotta (vaalikausi) pantata ostoa ja katsoe mihin ollaan m,enossa. Nykymenolla jokatapauksessa iskee kätensä siihen itseensä kiitos tuotekehityksen ja hallituksen säätämisien..

    • uhka.katteille

      Suurempi osa autoliikkeen katteesta tulee huolloista. Sähköautoilla ei huoltoja juuri ole. Miksi perinteiset autonvalmistajat vapaaehtoisesti söisivät omia katteitaan?

      • huuhaatapukkaa

        Eihän ne sähköautotkaan huollotta kulje, niissäkin on renkaat, jarrut, jousitus, ohjausnivelet,ym. ym. kuten perinteisissä autoissakin JA sitten se voimanlähde, kaikki siihen liittyvä elektroniikka, akut ym. ym. ym. Myönnän: moottoriöljyn ja suodattimen vaihtoja ei ole, sekö oli alottajan suurin huoli?
        Kyllä nuokin huoltoja tarvitsevat, Kyllä se sähköautojen yleistymisen este on joku muu kun huoltojen kate. Tuote ei ole vielä valmis laajemmille markkinoille.


      • Huoltovapaa

        Normiautoissa myös vaihteistot, vaihteistoöljyt, monimutkaisempi voimansiirto, moottorin lukuisat liikkuvat osat kuten sylinterit, moottoriöljyt jne. Sähköautossa normaalisti kuluvia liikkuvia osia on 4-6 kpl (renkaat ja pyyhkijänsulat) kun normiautossa lienee monimutkaisten moottorien takia tuhansia kuluvia osia. Ok, sähköautossa myös jousitus/iskunvaimennus ja ohjauskomponentit.

        Teslan omistajat kertokaapas huoltoväli, oliko se 100,000-150,000 km vai sekin vain suositus?

        Totta että jos akut tulee ehkä uusia 8-10 vuoden kuluttua, tulee siitä 1500 euron keskimääräinen huoltokustannus vuotta kohden.


      • kaha53
        Huoltovapaa kirjoitti:

        Normiautoissa myös vaihteistot, vaihteistoöljyt, monimutkaisempi voimansiirto, moottorin lukuisat liikkuvat osat kuten sylinterit, moottoriöljyt jne. Sähköautossa normaalisti kuluvia liikkuvia osia on 4-6 kpl (renkaat ja pyyhkijänsulat) kun normiautossa lienee monimutkaisten moottorien takia tuhansia kuluvia osia. Ok, sähköautossa myös jousitus/iskunvaimennus ja ohjauskomponentit.

        Teslan omistajat kertokaapas huoltoväli, oliko se 100,000-150,000 km vai sekin vain suositus?

        Totta että jos akut tulee ehkä uusia 8-10 vuoden kuluttua, tulee siitä 1500 euron keskimääräinen huoltokustannus vuotta kohden.

        Ohjekirjassa 12kk/20 000km


      • turhaa.touhua
        kaha53 kirjoitti:

        Ohjekirjassa 12kk/20 000km

        Huollot Teslassa vapaaehtoisia, takuu säilyy vaikka et huollata koskaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1000
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe