kaksi kertaa päivässä, klo 14 ja klo 21 monipuolinen ateria, väliaikoina ehkä kevyt kävelylenkki, muuten nyhjään kotona ja istun tietokoneella, sanokaapa onko tässä jotain epäterveellistä, tai laihtuisko nopeampaa jos söis vähemmän mut useemmin?!
niukka ruokailu...
poika19v
2276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä, laihtuisit nopeammin, jos söisit useamman pienen aterian päivässä - ruoansulatus pysyy kunnossa. Aamulla vaikka puuroa ja lisää ainakin yksi kevyt välipala (esim. ruisleipää, kasviksia, jogurttia).
Ja vielä lisäys: vaikka oikeastaan ruokailuajoilla ei ole väliä, vaan kokonaisenergiankulutuksella, niin silti sinuna söisin iltaruoan aikaisemmin. Aamulla ja päivällä keho polttaa kaloreita tehokkaammin, iltaa kohden hidastuu. Eli aikaista iltaruokaasi, syö yhdeksältä vain pieni iltapala.