Meneekö Talvivaara konkurssiin?

mitentähäntultiin

Mitä ne sellaisia puhuu?

6

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei taatusti mene. JOS Juha ja siis Juha sss Sipilän ja Anne Bernerin lapsien tai lähipirin rositomainen omavoitontavoitelu on vaarassa, niin kyllä kätilöiltä ja teollisuustyöntekijöiltä rosvotaan kepulaisen oikeanmukaisuuden mukaisesti kertaan pii, 3,14 potenssiin 3.
      Ä
      summa.

      • SiliconValley

        Älä mainitse sanaa pii. Joku kepunero keksii vielä alkaa sitä louhimaan Suomen maaperästä veronmaksajien kustannuksella.


    • F-35OSTO

      Kela menee viimeiseksi selvitykseen takaportti.

    • Peli.Mieskö

      " Meneekö Talvivaara konkurssiin? "

      Sehän on sijoittajille ja niille ahneille narratuille kultakaivokseen verrattava asia. Voivat vähentää häviämänsä liiketappioina verotuksessa kun konkurssi astuu voimaan. Mitä taas tulee tuohon höpötykseen kaivoksesta Talvivaara oy ei ole siinä ryppäässä enää ollenkaan. Joten kyllä emoyhtiön varat ovat jo "uussijoitettuna" ja Talvivaara-Sotkamo on se joka keikahtaa nurin !! Ammattipelurit kyllä osaavat käänttää "kuppinsa" ajoissa vai tyhmät ja ahneet ottavat takkiinsa !!

      • kalliitatyöpaikkoja

        Ketkä ovat häviäjiä tässä talvivaarakeississä? Jos ajatellaan asiaa sieltä saakka, kun Vanhanen, Pekkarinen ja Lehtomäki hehkuttivat hankkeen puolesta.


      • RyöstönKohteitaOvat
        kalliitatyöpaikkoja kirjoitti:

        Ketkä ovat häviäjiä tässä talvivaarakeississä? Jos ajatellaan asiaa sieltä saakka, kun Vanhanen, Pekkarinen ja Lehtomäki hehkuttivat hankkeen puolesta.

        Häviäjiä ovat veronmaksajat ja rankasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      57
      1835
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1702
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      137
      1266
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1155
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      163
      744
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      414
      662
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe