Olenko liian painava / pitkä 105cm korkealle risteytysponille, jota kävisin kerran viikossa kevyesti ratsastamassa?
(en mitenkään tavoitteelliseen harrastamiseen tai kisaamiseen)
Ponia en ole vielä nähnyt, mutta kuvien perusteella ei vaikuta mitenkään sirolta, päinvastoin.
Olen noin 163cm pitkä ja painan 43kg.
Liian pitkä/painava?
3
185
Vastaukset
- Gizah
Noin pienen ponin selässä tarvitsisit rullaluistimet jalkaasi. Painosi ei ole ongelma, mutta olet jo niin pitkä, ettei ole mitään järkeä istua kääpiökokoisen poniinpalleron selkään. Jos etsit heppaa säännölliseen ratsastukseen, vaikka vain kerran viikossakin, kannattaa etsiä väh. 140cm ponia tai suoraan pientä hevosta.
- z--
Täsmälleen samaa olin sanomassa.
Tuon pituinen ei missään nimessä kuulu yhdenkään pikkuponin selkään.
Kannattaa aina muistaa, että kyllä se ratsastajan pituuskin ponia häiritsee.
Tuon pituisena istut väkisinkin liian takana, pohkeet tulee vääriin kohtiin ja häiritset ponin tasapainoa kun painopiste tulee väärään paikkaan. Kaikki tämä rasittaa ponin selkää ja jalkoja.
- Eikäy
Olet aivan liian pitkä, itse olen saman mittainen ja liian pitkä 120cm korkealle ponille. Samaa mieltä edellisten kanssa, eli hanki liikutukseen suurempi poni tai suoraan hevonen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421584
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083