Onko teräksisiä vannekehiä ainoastaan vanhoissa pyörissä vaan saako niitä mistää?
Alumiini ei kestä painoa mikä tulee pyörän päälle.
Vaihdepyärän eturattaitako ei ole myynnnissä irrallisena vaan ostettava koko kampisarja, mikä tulee halvimmaksi?
Ei. En mene asiantuntevaan pyöräliikkeeseen kuin kirveen kans.
Alumiini ei kestä painoa mikä tulee pyörän päälle.
Vaihdepyärän eturattaitako ei ole myynnnissä irrallisena vaan ostettava koko kampisarja, mikä tulee halvimmaksi?
Ei. En mene asiantuntevaan pyöräliikkeeseen kuin kirveen kans.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulla taitaa olla suulissa muutama teräsvannekehä. Jos, vaikka sinulle tulee asiaa metallinkeräysastiaan, niin...
jatkoa...Kooklaa esim. cycling steel rim. Löysin teräsvanteita ebay.com ja Dutsh Bike Bit:stä.
"Onko teräksisiä vannekehiä ainoastaan vanhoissa pyörissä vaan saako niitä mistää? Alumiini ei kestä painoa mikä tulee pyörän päälle."
Alumiini kestää mainiosti kunhan pinnoissa (määrä ja laatu) on huomioitu paino.
"Vaihdepyärän eturattaitako ei ole myynnnissä irrallisena vaan ostettava koko kampisarja, mikä tulee halvimmaksi?"
On myynnissä mutta halvoissa kampisarjoissa ne eivät valitettavasti ole yleensä vaihdettavissa. Paremmissa sitten kyllä. Eli jos vaihdat, osta sellainen josta voi vahtaa.
"Ei. En mene asiantuntevaan pyöräliikkeeseen kuin kirveen kans."
Miksi et? Etkö halua päästä helpolla?
Minä ainakin olen pärjännyt ilman ns. asiantuntevia pyöräliikkeitä. Sain taas koottua takakiekon, ei ollut erityisen vaikeaa.
Sinä et kyselekään tällä palstalla ohjeita. Jos joutuu neuvonsa täältä hakemaan, on asiantuntevan liikkeen käyttö enemmän kuin suotavaa.
Moikka,
Aluvanteita löytyy hurjasti erilaisia ja merkkejä myös. Ns. Tuplaaluvanne on tietenkin kestävämpi kuin ns. yksin kertainen. Merkillä on väliä. Jos otetaan vanha kunnon luotettava merkki Mavic niin ei voi mennä kauhean hakoteille. Sielä löytyy erivahvusia ns. tuplavanteita, ammattiliikkeessä että netissä näet myös kuvia miten niiden seinämät ovat rakennettu ja vahvistettu.
Puolat on myös merkittävä tekijä, niissä olen käyttänyt Dt-swiss merkkisiä ja tässä brändissä löytyy myöskin eri vahvuisia puolia. En muista oliko se dt swiss competition jossa puola on alkupäästä 1,8mm keskivaiheelta 2 mm ja loppupäästä 2,3mm paksu, mutta sen tyylistä olen käyttänyt pelkän tasapaksun 2mm puolan sijasta.
Puolan nippeli: 12mm sijasta 14 mm nippeli on mielestäni parempi.
Puolan ns. koukkupäähän messinki prikka väliin joka vahvistaa sitä, tämä kohta on yleensä se paikka mitä puola menee poikki, ja tämä prikka antaa puolalle ns. "helpotusta" tähän kohtaan.
Sidoslanka: tämä laitetaan puolien X kohtaan jossa puola ylittää toisen puolan. Tämä estää puolien liikehdinnän ja vie suurimman osan rasituksen pois. Kun sidoslanka on asennettu niin tinaa sulatetaan langan päälle ettei se pääse purkautumaan/ liikkumaan vuosien saatossa.
Näillä tiedoilla vanne kestää ainakin 150 kg kuskia.
Kampisarjaan tosiaankin vain hieman laadukkaampiin löytyy irtolehtiä.
Näitä tarvikkeita löysin muutamasta stadi pyöräliikkeestä. Netissä oli ohjeet vanteen tekemiseen. Aika helppo kokonaisuus loppujen lopuksi.
Vannekehiä olen ostanut Chainreactioncycles.comista. Mitä korkeampi kehän profiili, sitä lyhyemmät puolat tarvitaan ja lyhyemmät puolat ovat tietenkin kestävämmät kuin pidemmät. Rosen Bikessä on ollut monipuolinen valikoima puolia.
Itse olen ostanut puolia myös Ebaysta.
Asiassa ei ole mitään ongelmaa, ongelma katsoo sinua peilistä silmiisi. Ainoa ja oikea vaihtoehto on asiantunteva pyöräliike ja siellä asiantunteva pyörämyyjä. Juurikin oikeaa ja asiantuntevaa palvelua ja tismalleen oikeat osat ja tietotaito.
Alkup_onko sinulla mitään siellä yläkerrassa?
Vielä jatkoa itse kysymykseen. Raskaan sarjan pyöräilijälle on 26" rengaskoon pyörä parempi valinta kuin 28" . Myös napaan kannattaa kiinnittää huomiota, korkeat laipat lyhentävät pinnojen pituutta.
Nykyään käytetään paljon 32 pinnan kehiä. Mutta mitä enemmän pinnoja sitä kestävämpi , siis 36 reikäinen kehä.
Teräs.
http://www.pyorakeskus.fi/pyoran-osat/vanteen-osat/kehat/28/vanne-22-622-kromiteras-detail