Osta tutkinto!

valepukuinenopiskelija

Joka vuosi USAssa jopa 100 000 ihmistä ostaa netistä itsellensä (college) tutkinnon, joka mahdollistaa hyvän työpaikan sekä hyvän tienistin. Lähes joka yrityksessä vaaditaan jonkin asteen (college) tutkinto.

Montako kymmentä miljoonaa väärää tutkintotodistusta liikkuu maailmalla.

Räikein esimerkki oli USAssa jossa ydinvoimalaitoksessa valvomossa työskentelee "atomi insinööri" joka on ostanut tutkintonsa netistä. Olikohan Tshernobylin onnettomuuden syy vale-insinööri.

2

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valvonta_tiukkenee

      Yliopistojen nettitutkintoihin vaaditaan myös suoritusnäytöt. Yleensä vähintäin 80% tenttien kysymyksistä on oltava oikein. Ei ne niin helposti mene läpihuutojuttuina. Lukea täytyy että pärjää. Ja seurata nettiluentoja. Ja kommunikoida ohjaajan kanssa eri tavoin. Monasti on jopa helpompi opiskella campuksella. Yksin lukeminen etänä vaatii sisua. Sitten kun on kurssit hyväksytysti läpäisty, niin voi tilata yliopistolta maksullisen todistuksen. Sertifikaatin. Tutkinto ja suoritukset talletetaan yliopiston opintorekisteriin.
      Ainahan on voinut ostaa valetutkintoja humpuukimaakareilta. Niistä ei vain jää merkintää yliopiston viralliseen tutkintorekisteriin. Kaikkea ei tietenkään voi netissä opiskella. Jos opinnot vaativat esimerkiksi käytännön laboratoriokokeita niin on käytävä jossain tekemässä käytännön laboraatiot.
      Lähdetään nyt kuitenkin siitä että yliopistot (colleget) toimivat rehellisesti.
      Yliopistojen ( julkiset,yksityiset) toimintaa myös valvotaan. Nykymaailmassa on vaikeampaa hankkia valetodistuksia. Yrityksen on melko helppoa ottaa yhteyttä yliopistoon jos epäilee työntekijänsä todistuksen aitoutta. Nämä uutiset joissa joku kärähtää valetutkinnosta todistaa, että valetutkinnon hankkiminen on tullu aina vain vaikeammaksi.

    • ei-ei-ei

      Ei ollut. Vuonna 1986 ei ollut nettiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      26
      2215
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      16
      2163
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      163
      1782
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      224
      1283
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      124
      1251
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1134
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1065
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      934
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      862
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      853
    Aihe