Osta tutkinto!

valepukuinenopiskelija

Joka vuosi USAssa jopa 100 000 ihmistä ostaa netistä itsellensä (college) tutkinnon, joka mahdollistaa hyvän työpaikan sekä hyvän tienistin. Lähes joka yrityksessä vaaditaan jonkin asteen (college) tutkinto.

Montako kymmentä miljoonaa väärää tutkintotodistusta liikkuu maailmalla.

Räikein esimerkki oli USAssa jossa ydinvoimalaitoksessa valvomossa työskentelee "atomi insinööri" joka on ostanut tutkintonsa netistä. Olikohan Tshernobylin onnettomuuden syy vale-insinööri.

2

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valvonta_tiukkenee

      Yliopistojen nettitutkintoihin vaaditaan myös suoritusnäytöt. Yleensä vähintäin 80% tenttien kysymyksistä on oltava oikein. Ei ne niin helposti mene läpihuutojuttuina. Lukea täytyy että pärjää. Ja seurata nettiluentoja. Ja kommunikoida ohjaajan kanssa eri tavoin. Monasti on jopa helpompi opiskella campuksella. Yksin lukeminen etänä vaatii sisua. Sitten kun on kurssit hyväksytysti läpäisty, niin voi tilata yliopistolta maksullisen todistuksen. Sertifikaatin. Tutkinto ja suoritukset talletetaan yliopiston opintorekisteriin.
      Ainahan on voinut ostaa valetutkintoja humpuukimaakareilta. Niistä ei vain jää merkintää yliopiston viralliseen tutkintorekisteriin. Kaikkea ei tietenkään voi netissä opiskella. Jos opinnot vaativat esimerkiksi käytännön laboratoriokokeita niin on käytävä jossain tekemässä käytännön laboraatiot.
      Lähdetään nyt kuitenkin siitä että yliopistot (colleget) toimivat rehellisesti.
      Yliopistojen ( julkiset,yksityiset) toimintaa myös valvotaan. Nykymaailmassa on vaikeampaa hankkia valetodistuksia. Yrityksen on melko helppoa ottaa yhteyttä yliopistoon jos epäilee työntekijänsä todistuksen aitoutta. Nämä uutiset joissa joku kärähtää valetutkinnosta todistaa, että valetutkinnon hankkiminen on tullu aina vain vaikeammaksi.

    • ei-ei-ei

      Ei ollut. Vuonna 1986 ei ollut nettiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5798
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2599
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2517
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1443
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1148
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1062
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      835
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe