Mitä pitää sietää työkavereilta ja mitä ei?

Nanook

Useita vuosia samassa firmassa viettäneenä, olen vasta viime aikoina havahtunut, että töihin meno ei enää kiinnosta, koska tietyt naamat ovat alkaneet ahdistaa. Pelkään tilanteita, että joudun kommunikoimaan muutaman tietyn henkilön kanssa työasioissa, mutta yhtä lailla kahvipöydässäkin. Olen aina ollut iloinen ja puhelias, mutta näiden henkilöiden seurassa olen aina väärässä/tyhmä ja suurin rikokseni on varmasti olla nainen työpaikalla, jossa on vain miehiä. Saan kuulla jatkuvasti vihjailuja seksielämästäni tyyliin "kannattaisi teidänkin miehen kanssa kokeille sellaista, voisi Reino tykätä hehhehh" ja taannoin työpisteelleni oli tuotu alastonmieskalenteri saatesanoilla "vähän miestä sille feministille". Feministin leiman taisin saada, kun otin kerran rohkeasti puheeksi sen, ettei mielestäni sovinistiset vitsi kuulu työpaikalle. Tähän minulle vastattiin, että "Jos et ymmärrä mikä niissä vitseissä on hauskaa, niin sinun pitää lähteä tilastotiedon kurssille. Ne vitsithän perustuu siihen, että ne ovat keskimäärin totta"

Alkaa ärsyttää kuunnella miten minä en naisena voi osata peruuttaa peräkärryä tai pitää "oikeista" elokuvista, kun me naisethan vaan katsomme pelkkä "hömppää". Pukeutumistanihan näistä miehistä vasta hauskaa onkin kommentoida. Milloin minulla on painonnostovyö(leveä vyö) ja milloin yritän olla joku muka-clint-eastwood kun kehtasin laittaa ponchon. Saatan olla myös liian hienosti pukeutunut, jos tulen töihin hameessa tai "onkos se pyykkipäivä?" jos tulen hupparissa. Vittuilua joka asiasta. Kun näistä olen ystävilleni puhunut, ovat monet sanoneet, että ei ole normaalia tällainen. Jotkut sanovat, että pelkkää vitsailua, pitää ymmärtää. Itsehän pitkään ajattelin, että olen vaan nyt vähän herkkä ja ei saa loukkaantua, että pitäisi yrittää olla yksi jätkistä. Mutta miksi?? Miksi minun pitäisi olla yksi jätkistä, kun en ole!

4

938

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisyys_katoamassa

      Sairas työyhteisö, siinä ei tarvitse olla kuin yksi tai kaksi vatipäätä niin jo on kaikilla täysi vitutus jatkuvasti päällä ja kun tätä jatkuu vuosia tai jopa vuosikymmeniä niin kyllä varmasti jälki jää omaankin nuppiin.

      Vaihda työpakkaa tai jätä työelämä niin hermo lepää.

    • Myönnän miessukupuolen edustajana ihan omakohtaisenkin kokemukseni perusteella, että valtaosa miehistä ovat loppujen lopuksi aivan täydellisiä tolloja ja umpeloita, mutta kyllähän noita on riittämiin myös naissukupuolenkin edustajistossa -- ei selvästikään kuitenkaan niin paljon, kuin miesten keskuudessa.

      Lähde pois sieltä. Ei sinun tuollaista p*skaa tarvitse sietää missään, kun eivät osaa kanssatyöntekijät käyttäytyä sivistyneesti.

    • riesake

      Otapa asia ihan kunnolla puheeksi. Itsellä työkohteissa on tietyn alan puitteissa joko liki tai täysin pelkästään miehiä, kun menen tuurauksia tekemään. Mutta- näissäpä onkin nollatoleranssi sukupuoleen perustuvaan kiusaamiseen.

    • kiusaus0

      Ei sun tarvitse kestää tuollaista kiusaamista työpaikalla. Suosittelen kertomaan asiasta suoraan esimiehellesi, tai jos kiusaajasi on sinun esimies niin kerro siitä hänen esimiehelleen. Kyllä työpaikkakiusaamisessa pitää olla nolla toleranssi, että sen huomaa äkkiä kuinka huono ja negatiivinen ilmapiiri on sellaisessa työpaikassa jossa on kiusaamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe