länsimaissa ovat niin ihquja...
Muslimit, nuo luteet
5
209
Vastaukset
- itikka-paskalle
kas kas itikkaa ihihihihihihiiii......... lutikat syö mennen tullen ihihiihihiii
- Haistapaskas
Tanskalaistulkki kertoo, että todellista suojelua tarvitsevat kärsivät, kun tekopakolaiset kertovat satuja asyylia vongatessaan. Ja tekopakolaisia on tulkin mukaan paljon.
Madina Parmach ja Zarqa Itfikhar ovat tehneet tulkkaustöitä Tanskan viraomaisille yli 20 vuoden ajan. Heidän töihinsä on kuulunut myös turvapaikkapuhutteluihin osallistuminen. Heidän mukaansa asyylijärjestelmässä on omat haasteensa.
”Jotkut kertovat totuuden, mutta huomaan usein, että toiset sepittelevät satuja saadakseen oleskeluluvan. Kyllä tyhmepikin ymmärtää kuullessaan samat kurpitsavankkurikertomukset päivästä toiseen, että ne kaikki eivät voi olla totta”, Madina Parmach sanoo.
Vaikka tulkeilla on vaitiolovelvollisuus, he avautuvat toimittajille, koska heistä todelliset avuntarvitsijat joutuvat kärsimään asyylinvonkaajien vilkkaasta mielikuvituksesta.
”Asyylinvonkaajat kiilaavat sotaa, vainoa ja kidutusta pakenevien edelle, jotka oikeasti tarvitsisivat apua. He pystyvät kertomaan tarinansa ainoastaan suullisesti, mutta mitä siitä pitäisi ajatella, kun kaikki kertovat saman tarinan?”
”Pakolaiset eivät saa tarvitsemaansa apua, koska puolet paikoista menee vonkaajille, jotka olisivat voineet tulla Tanskaan laillisia reittejä pitkin”, Madina Parmach sanoo.
Ensi torstaina Tanskan TV2 aloittaa ennakkokohun nostaneen ”Laittomana notkujana Tanskassa”-dokumenttisarjan. Ohjelmaa varten toimitus kävi läpi 500 vuonna 2016 tehtyä turvapaikkapäätöstä. Useampi kuin joka toinen hylsy tuli sillä perusteella, että viranomaiset eivät uskoneet tulijan kertomia tietoja.
Tulkit eivät kummeksu tätä tietoa.
”Hyvään valheeseen pitää sisältyä hyvin paljon triviaa. Toisinaan huomaa hyvin, kun tulija tulee sanoneeksi jotain, mitä hän katuu välittömästi. Heidän tarinansa eivät yksinkertaisesti kuulosta uskottavilta”, Zarqa Iftikhar sanoo.
Tulkit ovat nähneet pätkiä dokumentista, missä piilokamera kuvaa, kuinka tulijat neuvovat toisia valehtelemaan asyylin saamiseksi. Tämä ei yllätä tulkkeja.
”En minä tästä hämmästy”, Zarqa Iftikhar sanoo.
”Kun tulija ei osaa kertoa mitään paikasta mistä hän väittää tulevansa ja puhuu muuta kieltä kuin alueella puhutaan, tietää heti, että nyt ei kaikki ole kohdallaan”, Madina Parmach sanoo.
Tulkit eivät voi tehdä mitään, vaikka he epäilisivät asyylinvonkaajan valehtelevan, sillä he eivät voi puuttua turvapaikkahaastattelijan tekemisiin millään tavalla, vaan he voivat ainoastaan kääntää kiltisti tulijoiden sadut heille.
”Ei voi kuin purra hammasta, kun jotkut käyttävät asyylijärjestelmäämme hyväkseen. Meitä sitoo vaitiolovelvollisuus, joten emme saa tai voi tehdä mitään. En voi puhua mitään ylimääräistä virkailijalle, vaan en voi tehdä muuta kuin istua ja tuskailla itsekseni”, Zarqa Iftikhar sanoo.
Maahanmuuttoviraston apulaisjohtaja Anders Dorph sanoo, että hän ei kiistää sitä, että joku on saanut asyylin Tanskasta valheellisin perustein, mutta että virasto tekee paljon töitä väärinkäytösten estämiseksi.
Zarqa Iftikhar ja Madina Parmach jakavat apulaisjohtajan käsityksen.
”Minusta tuntuu oikeasti siltä, että hakemus käsitellään tapauskohtaisesti. Kyseessä ei ole mikään liukuhihnatyö, vaan jokainen asia harkitaan tarkasti”, Zarqa Iftikhar sanoo. - TUTTELIN_TUURE
Voi jeesus sinua mielisairasta sika-amaliaa...
- Tutteli_lastenruoka
TUTTELIN_TUURE kirjoitti:
Voi jeesus sinua mielisairasta sika-amaliaa...
onko sika-amalia nyt jeesuskin? ihihihihiiiii
- haepa_apua
oireileeko syylä beffassasi jälleen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62449Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig214909Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10827- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741