Työpaikalla tapahtuva koulutus

Enlöydätietoatästä

En oikein löytänyt palstaa, josta kysyä - mutta kokeillaanpa täältä.

Oppisopimuskoulutuksesta löytyy paljon kaikenlaista tietoa, mutta ei löydy juuri siitä asiasta josta itsellä kysyttävää, joten tietäisköhän täällä kukaan.

Ja se asiani koskee työpaikalla tapahtuvaa koulutusta, ja miten ne yleensä järjestetään. Kyse ei ole oppisopimuskoulutuksesta, vaan työntekijän taitojen "päivittämisestä". Onko koulutus maksullista, täysin maksutonta, vai pitääkö työntekijän maksaa osa siitä itse? Entä suoritetaanko koulutus työajalla vai illalla ja viikonloppuisin? Saako koulutuksen ajalta palkkaa, jos on työsuhteessa ja entä jos työsuhde määräaikainen mutta koulutus jatkuis työsuhteen päättymisen jälkeenkin?

8

1408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dodeka

      Katso alan työehtosopimuksesta löytyykö sieltä koulutussopimus ja sieltä pykälä ammatillinen jatko-, täydennys- ja uudelleenkoulutus tms. Sen mukaan toimitaan.

      Yleensä toimitaan suunnilleen seuraavasti:

      - Jos työnantaja pitää koulutusta välttämättömänä työntekijöille, niin työnantaja järjestää koulutuksen työpaikalla työaikana täydellä palkalla tai lähettää työntekijän koulutukseen muualle ja maksaa koulutuskustannukset, matkat, majoituksen ym. sekä korvaa ansionmenetykset sopimusten mukaan.

      - Jos työntekijä itse hakeutuu koulutukseen, niin työnantaja päättää kussakin tapauksessa erikseen, missä määrin osallistuu koulutuskustannuksiin ja maksaako palkkaa vai ei.

      Määräaikaisen koulutuksen tukeminen päättyy työsopimuksen päättyessä.

      • dodeka

        Lisäksi työntekijällä on opintovapaalaissa säädetyin ehdoin oikeus saada palkatonta opintovapaata.


      • Enlöydätietoatästä
        dodeka kirjoitti:

        Lisäksi työntekijällä on opintovapaalaissa säädetyin ehdoin oikeus saada palkatonta opintovapaata.

        Alalta ei ole työehtosopimusta, mutta ehkä noilla antamillasi tiedoilla löydän itsekin jotain tietoa. Kiitos sulle.


      • dodeka
        Enlöydätietoatästä kirjoitti:

        Alalta ei ole työehtosopimusta, mutta ehkä noilla antamillasi tiedoilla löydän itsekin jotain tietoa. Kiitos sulle.

        Liitosta löydät helpoiten, jos olet liittynyt. Muussa tapauksessa kokeile esim. hakusanoja
        - osaamisen kehittäminen
        - henkilöstökoulutus
        - laki koulutuksen korvaamisesta

        Vaikka teillä ei ole työehtosopimusta, niin teillä saattaa olla vakiintuneita käytäntöjä, joita noudatetaan. Kysele esimieheltä tai luottamusmieheltä.


    • Hjuurnborgi

      Oletko vuokrafirmassa työntekijänä? Jos olet, niin unohda suosiolla koko juttu. Koulutus on pois laskutettavasta työajasta.

      • ETTEkoulutustaSaa

        Sama pätee myös "insinööritoimistojen" suhteen.


      • ÄläYleistä

        Ei pidä yleistää. Itse olen ollut vuokrafirman kautta neljässä eri työpaikassa, ja kaikissa olen päässyt samoihin koulutuksiin, kuin työpaikan vakituinenkin väki.

        Ala IT.


    • eläkeläisukko

      Työssä oppiminen on normaalia työtä pienmmällä palkalla ja jos työnantaja on fiksu voi antaa lisäkoulutusta tehtävään mutta se on harvinaista kunhan oppii työn johon osoitetetan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe