En oikein löytänyt palstaa, josta kysyä - mutta kokeillaanpa täältä.
Oppisopimuskoulutuksesta löytyy paljon kaikenlaista tietoa, mutta ei löydy juuri siitä asiasta josta itsellä kysyttävää, joten tietäisköhän täällä kukaan.
Ja se asiani koskee työpaikalla tapahtuvaa koulutusta, ja miten ne yleensä järjestetään. Kyse ei ole oppisopimuskoulutuksesta, vaan työntekijän taitojen "päivittämisestä". Onko koulutus maksullista, täysin maksutonta, vai pitääkö työntekijän maksaa osa siitä itse? Entä suoritetaanko koulutus työajalla vai illalla ja viikonloppuisin? Saako koulutuksen ajalta palkkaa, jos on työsuhteessa ja entä jos työsuhde määräaikainen mutta koulutus jatkuis työsuhteen päättymisen jälkeenkin?
Työpaikalla tapahtuva koulutus
8
1424
Vastaukset 8
- dodeka
Katso alan työehtosopimuksesta löytyykö sieltä koulutussopimus ja sieltä pykälä ammatillinen jatko-, täydennys- ja uudelleenkoulutus tms. Sen mukaan toimitaan.
Yleensä toimitaan suunnilleen seuraavasti:
- Jos työnantaja pitää koulutusta välttämättömänä työntekijöille, niin työnantaja järjestää koulutuksen työpaikalla työaikana täydellä palkalla tai lähettää työntekijän koulutukseen muualle ja maksaa koulutuskustannukset, matkat, majoituksen ym. sekä korvaa ansionmenetykset sopimusten mukaan.
- Jos työntekijä itse hakeutuu koulutukseen, niin työnantaja päättää kussakin tapauksessa erikseen, missä määrin osallistuu koulutuskustannuksiin ja maksaako palkkaa vai ei.
Määräaikaisen koulutuksen tukeminen päättyy työsopimuksen päättyessä.- dodeka
Lisäksi työntekijällä on opintovapaalaissa säädetyin ehdoin oikeus saada palkatonta opintovapaata.
- Enlöydätietoatästä
dodeka kirjoitti:
Lisäksi työntekijällä on opintovapaalaissa säädetyin ehdoin oikeus saada palkatonta opintovapaata.
Alalta ei ole työehtosopimusta, mutta ehkä noilla antamillasi tiedoilla löydän itsekin jotain tietoa. Kiitos sulle.
- dodeka
Enlöydätietoatästä kirjoitti:
Alalta ei ole työehtosopimusta, mutta ehkä noilla antamillasi tiedoilla löydän itsekin jotain tietoa. Kiitos sulle.
Liitosta löydät helpoiten, jos olet liittynyt. Muussa tapauksessa kokeile esim. hakusanoja
- osaamisen kehittäminen
- henkilöstökoulutus
- laki koulutuksen korvaamisesta
Vaikka teillä ei ole työehtosopimusta, niin teillä saattaa olla vakiintuneita käytäntöjä, joita noudatetaan. Kysele esimieheltä tai luottamusmieheltä.
- Hjuurnborgi
Oletko vuokrafirmassa työntekijänä? Jos olet, niin unohda suosiolla koko juttu. Koulutus on pois laskutettavasta työajasta.
- ETTEkoulutustaSaa
Sama pätee myös "insinööritoimistojen" suhteen.
- ÄläYleistä
Ei pidä yleistää. Itse olen ollut vuokrafirman kautta neljässä eri työpaikassa, ja kaikissa olen päässyt samoihin koulutuksiin, kuin työpaikan vakituinenkin väki.
Ala IT.
- eläkeläisukko
Työssä oppiminen on normaalia työtä pienmmällä palkalla ja jos työnantaja on fiksu voi antaa lisäkoulutusta tehtävään mutta se on harvinaista kunhan oppii työn johon osoitetetan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
- 113809
- 141755
- 37732
- 70637
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179546- 32539
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46502Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 64474
- 69455
- 41446
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0442- 37441
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436- 45433
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59415