Työkavereista eristäminen

Hannukkahh

Olen ollut samassa työpaikassa 22 vuotta. Olen ollut erittäin tunnollinen ja sitoutunut. 4 vuotta sitten homma muuttui kun tuli uusi pomo. Ensin olin pomon puhuttelussa ilman mitään syytä! Pomo saattoi vaan ilmoittaa että minusta on valitettu mutta hän ei voi sanoa kuka tai mitä valitus käsittelee. Tätä jatkui jonkin aikaa. Sitten pomo alkoi soitella kotiini ja puhelun ainoa sisältö oli, että hän tietää mikä minulle on hyväksi ja minun pitää sanoa, että uskon häneen! Sitten alkoi kiusaaminen enkä saanut enää töitä. Sen jälkeen minut eristettiin työkavereista ja lopulta minulta vietiin oma työpöytä pois. Käskettiin tehdä työ kotona. Tätä on nyt kestänyt pari vuotta. Mitään en voi tehdä. Työkyky on jo mennyt ja itseluottamus! Olen nyt 6 viikkoa saikulla enkä enää palaa työhön. Enää en yksinkertaisesti enää näe mitään selviytymisen mahdollisuutta muuten.

5

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nassetoimii

      Taitaapi olla nasse tämä sinun uusi pomosi.Sain samanlaista kohtelua. Uskomattomia syytöksiä vailla pohjaa, mustamaalaamista, eristämistä ja lopulta koko työyhteisö saatiin minua vastaan. Sairastuin ja jouduin eläkkeelle.

    • wanhavieteri

      Hei tunnistan edellisistä itseni. 31v samassa työpaikassa nyt siirrettiin yksipuolisella käskyllä toiseen työpisteeseen "aikaa kuluttamaan turhanpanttina."Mutta hänhän se maksaa (loppupelissä itselleen tekee hallaa koska olen liian hyvä ja tunnollinen työntekijä hänelle).
      On syyllistetty toisten tekemistä mokista ja kehuu toisia ylimaireasti .
      Aiemmin vaati että täytyy itse irtisanoutua, anna ensiviikolla vastaus, -- sitä en ole antanut.

    • sairas-työelämä

      Mielisairaita on työpaikat täynnä ja pikkunilkit niistä ovat nitä sairaimpia.
      Ei ihme että Suomi sukeltaa kun kaikki pikkunatsit terrorisoivat työpaikoilla.

      Suurin osa ihmisistä haluaa työstä pois heti kuin vain on mahdollista kun olosuhteet työpaikalla ovat kuin vankilassa olisit.

      • reala

        Ja kun pienellä kaupalla menee huonosti niin on se yks kynnysmatto
        johon pomo kohdistaa negatiivisuutensa.


      • Piipppiip

        Siis mä oon niin samaa mieltä tässä asiassa, ei IHME tosiaan, että Suomi on uppeluksissa. Ei siitä hyvää seuraa, että ollaan niin käsittämättömän ilkeitä. HUHHH!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      352
      4105
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      8
      2363
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      8
      2130
    5. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    6. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      144
      1656
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1379
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1030
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe