Tiedättekö metallimiehet mihin kaikkeen ammattiliittonne käyttä jäsenmaksujanne?
Mihin metallin ay-maksut menee?
sarvikuonojenmaa
26497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Työtaisteluihin ne menee prkl..prkl.. On se raskasta taistella huh.. huh.. Lähtis Kabinettiiin.
Ei kannata olla noin sinisilmäinen Rakennusliittokin rakensi 90 luvulla Luostolle ison kelohuvilan mukamas jäsenien käyttöön seurasin kolme vuotta ei näkynyt yhtään jäsentä vaan niitä samoja möhömaha johtaja juoppoja
Se on hyvä jäsen rahoilla rellestää ja ryypiskellä.
Rakennusliitolla ei ole kelohuvilaa Luostolla.
Rakennusliiton jäsenmaksusta palautuu valtaosa takaisin rakentajille, sillä työttömyysaikana liiton kassa maksaa joka kuukausi lähes miljoona euroa ansiosidonnaisia päivärahoja jäsenille.
Sen lisäksi rahat menevät mm. rakentajien oikeusjuttujen ajamiseen, työsuojelun kehittämiseen ja palkkaehtojen tarkistamiseen. Osa rahasta palautuu aina myös takaisin ammattiosastoille, jotka käyttävät sitä mm. koulutuksiin.
Ei kannata noin sinisilmäisen höpistä joka ei näytä tietävän asioista mitään. Tyypillistä vasujen paskanjauhantaa sitä ei usko kuin he itse. Eikai ne juoppojohtajat kerro joillekkin Betonimylläreille kaikkia kolttosia ja sutkauksia. Valtion rahoja ne päivärahatkin on turha höpistä
Haeppa yhtä hyväpalkkainen työpaikka ytk saavutuksilla
Ei siihen tarvita mitään ytkoita tai yleensäkään mitään kolmatta osapuolta. Itse olen aina työehtoni sopinut ja joustoa on tullut molemmin puolin.
Tänne ne menee namskis https://www.google.fi/search?q=turja lehtonen&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=xZ5i12Cs6MwuKM:;yHZXjtAlmUzXkM;http%3A%2F%2Fwww.metallinvaikuttajat.fi%2Fblog%2F2016%2F02%2F24%2Fturja-lehtonen-saavutetut-edut-eivat-ole-tasapainossa%2F&source=iu&pf=m&fir=xZ5i12Cs6MwuKM:,yHZXjtAlmUzXkM,_&usg=__bv73fZp_5W3UCHTRHyCU-ce4i0M=&biw=1366&bih=653&ved=0ahUKEwj1mNXQrPzSAhVsDJoKHWrcDUEQyjcIKg&ei=lP3bWPX-JuyY6ATquLeIBA#imgrc=xZ5i12Cs6MwuKM:
Hyvin on tullu taas jäsenrahaa nam nam..Ottasko villisikaa seuraavaksi röh..röh..
Siitä on noissa asioissa suuri apu kun on sairaan vilkas mielikuvitus
Ei tarvi mielikuvitusta kun linkin aukaisee.
Hyvin on rautakourat syöttiläitään syöttäneet ja juottaneet.
ek:n laittomasti pois potkittujen metallimiesten kuluihin yms.
HÖPÖ HÖPÖ ei kannattaisi kaikkea uskoa. Kerran sattui sellainen tapaus työnantaja jätti työajan lyhennys vapaat maksamatta otettiin liitonmieheen yhteyttä juoppo vain totesi olkaa tyytyväisiä mitä olette saaneet. Jälkeenpäin selvisi että työnantaja oli vähän aikaisemmin juottanut ravintolassa tätä liiton nilkkiä. Onneksi suurinosa nuorista on alkanut tajuta minkälaista kusetusta koko touhu on
Ne rahat menee liiton päällystön palkkoihin. Liiton joka hyväksyy aina ensimmäsenä sentti korotukset. Jäsenmaksun osaavat kyllä myös aina periä.
Tällä hetkellä ne menee vasemmanlaidan vaalityöhön ja vaalien jälkeen sulle, mulle, sulle, mulle !
" ne menee .... vaalityöhön"
näin on
Pimeään vaalirahoitukseen kyllä sekin kupla vielä puhkeaa
Kyllä ne johtaja-pösöt niillä rellastaa ja matkustelee Pahamalle tai ainaski Leville.
veroihin hah
"johtaja-pösöt niillä rellastaa"
Höpö, höpö - pahantahtoista parjausta, sanon minä.
Kyllä suurin osa menee solidaarisuusrahastoon. Ja sieltä tuetaan nyt varattomien mamujen pakomatkaa pohjolaan. Mitäs muuten luulette mamujen uusien puhelimien tulevan, kyllä ne jonkun tarvii niille hankkia.
Jatkossa keskitytään tänne tulleiden nuorukaisten perheiden yhdistämisestä. Monelta heistä jäi vanhemmat ja veljet, sisaretkin levottomaan etelän maahan. Nyt heidät on tuotava tänne, näin tyytyväisyys lisääntyy.
Matuille Vasemmiston kautta.
Metallimiehillä on niin hyvin asiat suomessa että liittonne edustajat hoitaa afrikkalaisten edunvalvontaa.
Täytyyhän se päässä matkustelleen ja silittään Afrikan jäseniä. Toiminta on laajaa
Eilenhän se tuli varmaan tyhmemmillekkin selväksi kun katsoi Mot. ohjelman minkälaisia ne TOVERIT on todellisuudessa se nyt on kyllä jo röyhkeää kun varastetaan toiselta TOVERILTA tämänkin ne varmasti yrittää peittää toisia syyttelemällä ja hirveällä räkytyksellä taitaa sittenkin olla niiden PERSUJEN vika jotka jättivät tämän uppoavan laivan
Kyllä ne pomot ryyppää ja rällää osan rahoista ainakin. Se kun on niitten tapana aina ollu.