Minulla ei ole ystäviä

nainen30--

Olen kolmekymppinen nainen, ja olen huomannut menettäneeni kaikki ystäväni vuosien kuluessa. Menimme mieheni kanssa kihloihin pari vuotta sitten ja eräs ystäväni onnitteli minua kyllä, mutta lakkasi puhumasta sen jälkeen. Minusta tuntuu että ollessani köyhä opiskelija, minulla oli paljon enemmän kavereita. Aloin seurustella jo opiskeluaikoina, sain hyvän työpaikan, hankimme koiran ja asunnon. Koen, että ihmisten on nykyään vaikeampi olla kavereita kanssani, koska jätin biletyksen/sekoilun taakseni nopeasti ja aloin luoda uraa.

Aina kun olen aloittanut uudessa työpaikassa, huomaan että naisilla on minua kohtaan ennakkoluuloja. Olen kaikille iloinen ja ystävällinen, mutta he tylyttävät minua ilman syytä. Vastaavia kokemuksia? Työkavereista en ikinä saisi ystäviä vapaa-ajalleni. Minulla on tällä hetkellä vuoden määräaikainen työsuhde tässä yrityksessä ja työkaverini kommentoi minulle kysyessäni yhtä asiaa: "Voin hoitaa sen puolestasi, koska et kuitenkaan ole täällä ensi vuonna!" Saan tämmösiä kuittailuja päivittäin töissä. Kysyessäni neuvoa, toinen työkaveri huusi vastauksen minulle.. Kahvitauolla sanoi että "ethän ottanut tosissani, kun korotin ääntäni sinulle." Ehei, en tietenkään.

Vanhat koulukaverit taas ei enää onnittele syntymäpäivänä ja kommentoivat uutta merkkilaukkuani tyyliin "mä en tommoseen viittis laittaa rahojani, huhhuh". Kerroin haaveilevani matkasta Dubaihin, niin sain vastaukseksi silmien pyörittelyä ja tuhahduksia. He eivät tykkää kuvistani sosiaalisessa mediassa ja ignooraavat täysin. Onko tämä kateellisuutta? Ärsytänkö heitä näin pahasti? Haluan korostaa, että olen aina ystävällinen ja tuttavallinen kaikille kavereilleni, enkä ole ilkeä kenellekään tahallani. Mitä tekisitte tilanteessani?

29

1771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiolehelppoa

      Olen törmännyt vastaavaan, aikuisiällä ystävien saaminen on vaikeaa, kaikilla on kiireensä perheen kanssa. Ehkä olet hyvännäköinen ja järkevä. Varmaan vakityöntekijöitä ahkerampi? Se voi tehdä työpaikalla ihmiset kateelliseksi tai sinut koetaan uhkana. Minustakin työpaikalta on vaikea saada ystäviä, ellei käy harrastamassa samoja juttuja tai molemmat ei ole kiinnostuneita puhumaan työasioista vapaallakin. Biletyksen loppuminen vaikeuttaa ystävien saantia. Yritä tutustua naapureihin puolisosi kanssa tai kutsu pari opiskelijaystävää kylään.

      • Anonyymi

        Suomessa pitää näyttää rumalle välinpitämättömälle ei osaavalle tyhmälle lampaalle jolla ei ole mitään väliä. Sitten sulla on kavereita. Mahdollisimman säälittävä ja onneton ja surkea että ne vielä pyytäis sua ja tarjoisi jotain. Valmiita ollaan kyllä tulemaan ilmaisen ruuan ja juoman bileisiin. Muuten lähtee tuhkatkin pesästä ja sinut kirotaan ja manataan sairauteen asti.

        Mene Dubaihin. Nauti elämästä. Hommaa kaverit muualta. Eri alalta Ota kaveriksi samoja arvoja asioita omaavia ihmisiä. Älä lannistu. Meitä empaatikkoja joita ei huolita muka mihinkään on paljon. Tarvitaan kokonainen lauma meitä vastaan😉🫶Mutta me vaan mennään eteenpäin❤️


    • Mulla on sama tilanne, missä asut?

      • Aloittaja--

        Seinäjoella. Missäs sinä?


      • Aloittaja-- kirjoitti:

        Seinäjoella. Missäs sinä?

        Vantaalla, laitatko sähköpostin?


    • oppeliini1

      Mitäs jos alkaisit vapaa-aikansai ottaa tunteja yliopistolla tai missä tahaansa paikassa jossa tapaisit aivan uusia ihmisiä? Kanalaisopistot tai seurakuntasi järjestämillä matkoilla, akttivisuuksilla, iltalukion kursseilla (asioista joihin haluaisit lisätietoa).

      Tyopaikkasi ihmiset ja entiset koulukaverit luokittelevat sinut johonkin ihme lahkoon johon he eivät omasta mielestään kuulu.
      Juuri siksi sinun olisi hyvä keskittäytyä johonkin uuteen kiinnostukseen, sieltä aivan varmasti loytyy sukulaisieluja.

    • Nimimerkki_Erkki

      Luin vain ensimmäisen kappaleen. Sinussa ei ole sen perusteella mitään kiinnostavaa. Ok, ura voi olla sinulle kaikki kaikessa tai jotain sinne päin, mutta ketä kiinnostaa, ei siitä saa puheenaiheita. Tylsä arki takaa lisää tylsää arkea.

    • sohvinakyökissä

      AP tässä pika-analyysi.
      Sinulla on näköjään pissa noussut päähän.
      Riittääkö tämä selitykseksi sille, miksi sinulla ei ole enää yhtään kaveria?

    • kana_haukka

      Aloittaja älä välitä tollasten puheista joilla vaan pahaa sanottavaa. Itse jouduin lapsena jo tuollaisten raukkojen uhriksi jotka porukalla hyökkäsivät, yksistään noista ei oo mihinkään, ovat kuin variksia kanahaukan kimpussa. Aloita joku harrastus, siellä tapaat uusia ihmisiä, mee vaikka joogaan, se tekee ihmisestä henkisesti vahvemman. Kaikkea hyvää sulla ja iloista kevään jatkoa!

    • narsismin_alkua

      Ei niistä uusista ihmisistä ole ap:lle mitään iloa. Hänhän on tavannut uusia ihmisiä esim. työpaikoillaan ja nehän liittoutuvat aina ap:tä vastaan.
      Niin kauan kuin aseteesi muita ihmisiä kohtaan on tuollainen kuin on, sinulla ei ole ystäviä.

      Sinä oikein korostat miten sinä olet aina ystävällinen muita kohtaan.
      Kuulut minä minä tyyppeihin, vain sinä olet kiinnostava, vain sinä etenet urallasi, vain sinä olet pätevä työssäsi, vain sinun kuvasi olisivat huomion arvoisia, sinä et näe mitään muuta kuin itsesi.

      • Ap555

        Ei niistä uusista ihmisistä olekaan iloa, koska saan tylytykset niskaani kalliista laukuistani ja minut koetaan uhkana työpaikalla. :)

        Aika usein olen huomannut, että ajattelette että menestys on yhtäkuin kusipäisyys. Olen tehnyt kahta työtä kolme vuotta ja pitänyt ainoastaan sunnuntait vapaata. Olen tehnyt kaiken itse omalla työlläni ja usein ihmiset eivät näe uhrauksia joita joudun tekemään menestyksen eteen. Ja en edes koe vielä olevani menestynyt, vasta matkalla.


      • jostainjoutuuluopumaan
        Ap555 kirjoitti:

        Ei niistä uusista ihmisistä olekaan iloa, koska saan tylytykset niskaani kalliista laukuistani ja minut koetaan uhkana työpaikalla. :)

        Aika usein olen huomannut, että ajattelette että menestys on yhtäkuin kusipäisyys. Olen tehnyt kahta työtä kolme vuotta ja pitänyt ainoastaan sunnuntait vapaata. Olen tehnyt kaiken itse omalla työlläni ja usein ihmiset eivät näe uhrauksia joita joudun tekemään menestyksen eteen. Ja en edes koe vielä olevani menestynyt, vasta matkalla.

        Ymmärrän erittäin hyvin ettei sinulla ole ystäviä, kohta sinulla ei ole miestäkään, eihän sinulla ole heille koskaan edes aikaa. Sitä saa mitä tilaa.


      • Anonyymi
        jostainjoutuuluopumaan kirjoitti:

        Ymmärrän erittäin hyvin ettei sinulla ole ystäviä, kohta sinulla ei ole miestäkään, eihän sinulla ole heille koskaan edes aikaa. Sitä saa mitä tilaa.

        Sinulle Ap555 vastaus. Olet näköjään materialisti ja pidät kalliista esineistä ja ei siinä mitään pahaa ole.mutta osa .suomalaisista kun on perus luonteeltansa kateellinen niin aiheuttaa se varmaan kitkaa.... ja selän takana puhumisesta. Miksi muuten sinun pitää viedä kalliita laukkuja ym työ paikallesi? Itse jättäisin ne kotiin ja en tahallani haluaisi tuottaa kateellisia puheenjohtaja aiheita näille katketille kateellisille henkilöille.


      • Anonyymi
        Ap555 kirjoitti:

        Ei niistä uusista ihmisistä olekaan iloa, koska saan tylytykset niskaani kalliista laukuistani ja minut koetaan uhkana työpaikalla. :)

        Aika usein olen huomannut, että ajattelette että menestys on yhtäkuin kusipäisyys. Olen tehnyt kahta työtä kolme vuotta ja pitänyt ainoastaan sunnuntait vapaata. Olen tehnyt kaiken itse omalla työlläni ja usein ihmiset eivät näe uhrauksia joita joudun tekemään menestyksen eteen. Ja en edes koe vielä olevani menestynyt, vasta matkalla.

        Aivan ja niillä kakkiilla laukuillasi jo viestität millainen olet, että vain raha ja materia merkitsee jotain.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan ja niillä kakkiilla laukuillasi jo viestität millainen olet, että vain raha ja materia merkitsee jotain.

        kalliilla laukuillasi


    • yksinäinenmyös

      Sinun elämäsi on ehkä erilaista kuin kavereillasi ja heitä vaan ei kiinnosta nuo asiat. Mulla vähän sama, että käyn paljon ulkomailla ja pidän muodista. Kaikki mun tutut eivät arvosta noita asioita, joten matkustelen mieheni kanssa ja shoppailen melko paljon yksistäni. Kavereita näen harvoin, kun osalla on työkiireitä tai oma perhe. Osaa ei seurani varmaan edes kiinnosta. Yksinäinen olen minäkin ja yrittänyt etsiä netistä kirjekavereita. Mulla vaan lasten hankkiminen taas ei sovi elämäntilanteeseeni, joten monet ikäiseni naiset eivät kiinnostu seurastani, koska heillä juuri niitä pieniä lapsia on. Noin muuten oon hyvin luonnonläheinen, lähden mieluummin metsään kävelylle kuin bilettämään ja sekin on iso miinus monelle. Mutta ei kannata lopettaa ihmissuhteiden etsintää. Löydät varmasti jonkun, joka pitää juuri sinusta ja on saman henkinen.

      • Ap555

        Kiitti kannustuksesta! Ihanaa, että löytyy positiivisia ihmisiä, jotka jaksavat tsempata muita :)


    • Joskuorava

      Itse olen ap naista 20v vanhempi mies. Omassa elämässä on ollut asioita jotka on pakottaneet jäämään yksin, eikä suuresti ole tuota maallista mammonaakaan tullut, eli tällä varmaan mennään seuraavat 20v.

      Ei sillä ettenkö olisi kelvannut kellekkään sellaisena kuin olen...... mutta nykyaikana kun on netti ja ihmiset tapaa myös virtuaalisesti ja live elämässä tapahtuu kaikkea. Kannataisko siinä parisuhteessa sopia, että kummakin on omat kaverit myös kodin ulkopuolella ja niitä tarvitaan vaikka elämä muuttuu.

      Tästä ei ole kauankaan aikaa kun juttelin puhelimessa nettiystän kanssa ja keskusteltiin siitä kuinka vaikeaa on saada takaisin menetettyjä kavereita jos niihin ei pidä yhteyttä muutoksen aikana.

      Mutta miten saa uusia ystäviä. Oikeassa elämässä pitää vaan mennä juttelemaan ihmisille tai ottaa vastaan kun joku tulee juttelemaan ja nimenomaan juttelemaan ja juttelemaan. Antaa toiselle aikaa ja pyytää toiselta luottamusta. ... kun on kiinnostunut toisesta ja luottaa toiseen ja osaa osoittaa sen toiselle, niin sitä on ystävyys ja kaveruus.

    • MistäNaisystäväMiehelle

      Se nyt vaan on niin että kemiat jos ei kohtaa niin ystäviäkään ei löydy eikä edes kavereita. Et välttämättä ole tehnyt mitään mutta elämä on. Pysy positiivisena ja aurinkoisena. Muista myös ettet voi tietää vastapuolten elämän karikoita tms. Koirat on voimavara ja niistä on itselläni kaksi ainoata ystävää joten muista koiruuttasi sinäkin. Ihmisistä en ole ystävää löytänyt. Kavereita oli paljonkin kun vielä töissä sai olla. Kun löytäisi edes sen yhden ystävän mutta eipä naispuolisia kiinnosta. Miehenä tiedän miesten jutut ja miehet riittää ihan vain kavereina eri harrastusten puitteissa mitä on. Sen sijaan kaipaisin syvällisempää ajatustenvaihtoa ja ystävyyttä naisen kanssa. Ja ei, tämä ei ole mikään treffivonkausvuodatus tms. Olen vain huomannut että naisen ja miehen välinen kaveruuskin on jotenkin "aidompaa" kun se saman sukupuolisuuden tuoma "kilpailu" puuttuu välistä sotkemasta. Naivia? Aivan sama. Minua kiinnostaa aidot ja välittävät ihmiset.

    • Anonyymi

      Minulla on ollut vaikea löytää uusia ystäviä. Olen muiden mielestä kaunis ja tämä näyttää herättävän erikoisia tuntemuksia ihmisissä. Ja mietinkin miten tutustua sitten näihin kauniisiin naisiin.... ehkä he eivät kokisi seuraani pahana. Olen luonteeltani avulias ja lojaali ja hieman ujo tuntemattomien seurassa ja kiltti hyväntahtoinen ja kaunis tai näin minun mieheni kuvaa minua. Olisi ihanaa tutustua nais ihmisiin ja tottahan se on että en halua seuraa ihmisistä jotka kokevat minun seuraani uhkana tai kokevat alemmuutta jota minulle ovat (nykyiset )ja ex ystävät ilmaisseet . En tiedä miksi minun pitää muuttua ja en kelpaa tällaisena kuin olen...Olen onnellisesti aviossa ja on vaikea löytää ystäviä kun ikääkin on yli 50 vuotta . Ehkä te kauniit naiset voisitte ajatella kaveruutta ??. Treffipalstoilla on liikaa lesboja ja muita seuraa etsiviä ja tämän kaltainen toiminta jossa minun tulisi markkinoida itseäni ei ole kovinkaan houkuttelevaa jonka takia en ole sellaisiin kirjaantunut/liittynyt.

    • Anonyymi

      Mulla ei oo enää yhtään oikeaa ystävää jonka kanssa jutella elämästä tai muusta.
      Oon niin mulkku ja mieleni pahoittaja etten päästä enää ketään lähelleni.
      Mä en kestä vittuilua ollenkaan ja suutun herkästi. Olen kusipää.
      Ihmettelen vielä miksei mulla ole kavereita?
      Eikö olekin ihme juttu :D

      • Anonyymi

        On todellakin. Luuletko että pystyisit pikku hiljaa muuttamaan käyttäytymistäsi jos sinulla olisi kaveri, joka voisi auttaa sinua siinä.


    • Anonyymi

      Ne on kateellisia....sä pärjäät...älä välitä...what The fuck.. niin se menee❤️❤️puuma PKS.

      • Anonyymi

        🤘😄just niiii


    • Anonyymi

      Miulla on samoin, mutta varrella ja välillä saatossa. Näitä ei voi aina käsittää näitä kahta.

    • Anonyymi

      Mulla oli nettikaveri reilu 10 v sitten. Juteltiin hänen kanssaan paljon ja hän sitten oli tavannut miehen ja meni naimisiin. Kaikki loppui siihen. Ymmärrän kyllä että mies ja nainen ei voi olla edes kavereita. Jäitte jälkeen taidettiin pari kertaa jutella lyhyesti. Se on helvetin helppoa sanoa ettei kaveruus muutu, mutta hiipunutta kaveruutta on vaikea kasata uudelleen. Olenkin ottanut kaikki tälläiset numerot pois puhelimesta joille ei enää ole asiaa. Mutta en ole unohtanut ketään. Aika tietenkin varmaan muuttaa unohtamisenkin.

    • Anonyymi

      Jättäisin ne merkkilaukut ja Dubait näyttämättä/puhumatta. Etenkin, jos ystäväpiirissäsi on ihmisiä, joille noiden hankkiminen ei ole ykkösprioriteetti. Tai muuten mahdollista.
      Oikeasti hyvin toimeentulevan ei tarvitse esittää ostamalla ylihinnoiteltuja esiintymisvarusteita. Monen mielestä tuo on turhan pinnallista.
      Toisaalta, sekin lisää kateellisuutta, jos liikkuu eri yhteiskuntaluokassa, kuin mihin oikeasti kuuluu.
      Surullista kyllä, jos täällä miettii miksei riitä tai kelpaa.

    • Anonyymi

      Sama tilanne

      • Anonyymi

        kyllä varmasti kekkeruusi kun hovisi kanssa esität tätä inhoamaasi henkilöä ja levität irl perättömiä puheita.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2685
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      52
      1896
    3. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      388
      1482
    4. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      153
      1463
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      358
      1367
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      63
      1261
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1256
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1176
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      59
      1036
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      938
    Aihe