Asunto ja asuntolaina avoerossa

Mitenkäs

Meillä on yhteinen OK-talo, josta toinen omistaa 60% ja toinen 40%. Asuntolaina on puoliksi (50/50). Asunnon ostohetkellä suuremman osuuden omistava on sijoittanut 60 000 euroa ja toinen ei lainkaan.
Avoerossa asuntoa myytäessä toinen saa kauppahinnasta 60% ja toinen 40% ja laina maksetaan puoliksi?

Tulevan ex avopuolisoni mukaan ensin maksetaan laina ja jäljelle jäävä summa jaettaisiin omistusosuuksien mukaan. Tällaisella kaavalla laskettaessa asuntoon alunperin sijoittanut saisi vähemmän kuin on sijoittanut ja toinen saisi reilun voiton :(
On kuulemma tiedustellut lainoppineelta. Eihän tämä voi näin mennä?

6

580

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha_täältä_kysellä

      Asianajajat ja lainoppineet ovat juuri tätä varten olemassa. Ei muuta kuin yhteys ammattinsa osaavaan lakimieheen.

    • pattitilanne

      Uskallan väittää, että jos oikeanlaiset dokumentit löytyy tosta 60 tonnista, se luetaan ensin kyseisen henkilön hyväksi eli kauppahinnasta ekana 60 donaa päältä ja sen ylimenevä menee 60/40 ja lainan kanssa joutuu kikkailemaan tuon 560 donan takia. Pankkiin yhteyttä, neuvoovat sieltä lisää.

    • Loogista

      Laina on 50-50, mutta omistusosuus 60-40. Jälikimmäinen pohjautunee juuri siihen, että toinen on alussa sijoittanut enemmän=maksanut enemmän. Joten ku talo myydään, varat jaetaan omistussuhteen mukaan.

    • Ei kun myytte asunnon ja jaatte rahat omistusosuuksien mukaan ja siitä kumpikin maksaa oman lainansa.

    • mekkk

      Kun asunto myydään niin ensin otetaan se 60 tonnia pois jonka toinen on sijoittanut ja sen jälkeen summa jaetaa omistusosuukisen mukaan ja kumpikin maksaa sen jälkeen lainasta puolet niin menee oikein. Toinen vaihtoehto on että kauppa summa jaetaan 60/40% mukaan ja sen jälkeen maksaa kumpikin oman puolen lainasta.

    • Olisi mukava kuulla, mihin päädyitte?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      259
      10962
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      128
      6942
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5623
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      33
      4950
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4211
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3769
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3474
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3422
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      2908
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      58
      2680
    Aihe