UV-suoja maskin sisälle

Silmäleikattu

Mulla on hassu mutta ihan todellinen ongelma. Olen lähdössä parin viikon kuluttua sukeltamaan Egpytiin. Kävin viime kesäkuussa toisen silmän laser-leikkauksessa, jonka jälkeen suositellaan pidettäväksi aurinkolaseja vuoden verran. Pidänkin niitä muulloin (mm.laskettelulaseissa on täysi uv-suoja) mutta en keksi, miten ratkaisisin sukeltamisen.

Saako jostain ostaa uv-kalvoa, jonka voisin laittaa maskin sisään vai pitääkö minun väsätä sinne jonkun aurinkolasin lasi. Kiva, jos jollain ois mulle järkevä ehdotus. Kiitos

3

508

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ake

      Vaimolla operoitiin silmät aikanaan parikuukautta ennen sukelluslomaa. Veden allahan ei lisäsuojaa tarvita, vaan juuri ennen sukellusta ja sukelluksen jälkeen. Maskin lasihan taitaa pysäyttää suurimman osan uv-alueen säteilystä, mutta kun maskia ei aina halua pitää päässä turhaan, niin vaimo ratkaisi 'ongelman' ottamalla aurinkolasit mukaan sukellukselle ja piti niitä päässä kunnes sukellus alkoi ja laittoi lasit liivien taskuun ja sukelluksen päätyttyä jätti maskin roikkumaan kaulalle ja laittoi liivin taskusta otetut aurinkolasit päähän.

      Hymyilyä ja kysymyksiähän tuo 'kokoajan' aurinkolasit päässä pitäminen aiheutti, mutta nyt muutamia vuosia myöhemminkään ei mitään ongelmia ole tullut esille, eli kai tuo oli riittävä ratkaisu ja suojaustapa.

      • mörri

        No ei sitä ohjetta tartte noin orjallisesti noudattaa..hyvähän se tietysti on, mut hei haloo.. Olen itse ollut myös kummankin silmän laserleikkauksessa ja kyselin miksi suositellaan (nykyään 3 kk) aurinkolasien käyttöä. Siihen lääkäri totesi, että sarveiskalvo imee kaiken uv-säteilyn ja turhaa rasittaa sarveiskalvoa leikkauksen jälkeen, mutta todistettavasti ei ole pystytty osoittamaan, että auringon uv-säteily olisi mitenkään heikentänyt leikkaustuloksia.

        Joten mielestäni ihan normaali "aurinkolasikäyttäytyminen" riittää, ei ne silmät tuhoudu, jos aurinko vähän niihin osuukin.


    • silmien UV suojaksi

      http://www.sunvisorcaps.com
      Polycarbonate film UV protection and clear sight
      -nyt UV suojaa 30$ = 22 e postikulut

      Siistä lipastahan vois kehitellä.
      Mistään en löydä tehdasta, joka tuota kalvoa valmistaa.
      polycarbonate solid sheet use 100% raw material with uv protection. ... Some regular uses of polycarbonate sheets are as safety shields, sight glasses ...

      Silmien kanssa ei leikkimistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2262
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      905
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      44
      687
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe