Terve !
Olisin kiinnostunut kokeilemaan tota ferrofluidia mutta ilmeisesti se on todella kallista.
Onko kukaan tehnyt sitä itse esim ricoh MIRC jauheesta lisäämällä öljyä tms muuta edullista tapaa ?
Ferro-fluid
8
456
Vastaukset
- tgt345v
Hommaat jostakin vanhan lasertulostimen mustejauhokasetin, tai pari ja keräät niistä jauheen talteen. Sekoitat ruokaöljyä sekaan kunnes koostumus on sopiva. Taitaa olla helpoin tapa.
Voit myös ryhtyä kemistileikkeihin ja liuottaa asetonilla vanhoista vhs-nauhoista raaka-ainetta, mutta se on hankalampaa.- Magneettimiez
Moi ! Ja kiitoksia hirveästi vastauksesta. Kävin tänään "merkkiliikkeen" huollossa, selitin mitä tarvitsisisisisin. Sain tuota tulostinmustetta pussin mustetta (mikä oli menossa kierrätykseen) missä pitäisi olla mukana rautaa. Pitääkö se itse muste poistaa raudasta, vai toimiiko se rauta juurikin musteena ?
Eli sekoitanko tuon musteen suoraan vaikkapa nesteen bio-dieseliin, vai pitääkö muste jotenkin poistaa siitä ? Mikähän olisi paras öljy tähän sekoittamiseen; synteettinen moottoriöljy, biodiesel, oliiviöljy vai mikä ?
kiitoksia jo etukäteen
Kirjoitapa Googlen hakukoneeseen DIY ferrofluid
Noilla hakusanoilla löytyy reseptejä ja ohjeita.- Magneettimiez
Jep, olen niitä paljon katsellut, mutta en ole nähnyt enkä tiedä onko se muste ja rauta sama asia vai pitääkö ne eriyttää ennen öljyyn sekoittamista ?
- Magneettimiez
Minkä nimistä tuo rauta on kemialliselta merkiltään, tai saako sitä ostettua jostain ?
Ferrofluid kun maksaa monta sataa euroa litra.- Magneettimiez
siis se rautajauhe mikä on "ferrofluidissa"; saako sitä rautajauhetta ostettua jostain, apteekista, rautakaupasta ???
- ToinenVaihtoehto
Jos käyttää rautajauheen sijasta magnetiittia niin sitä voi valmistaa ferrikloridista , teräsvillasta ja ammoniakista käyttäen oleiinihappoa emugaattorina. Googlaamalla löytyy tarkemmat reseptit.
Pane muoviastiaan suolavettä, kytke auton akkulaturiin pari teräspalaa ja upota ne liemeen. Virrat päälle ja hetken päästä rautaa on liuennut liemeen Fe - ioneina. (voi olla myös Fe , en tiedä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek205726Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.222889Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1552626- 262429
- 821684
- 1461565
- 1341404
- 1351028
- 901012
- 9933