Pyörän puhdistus

larssii

Näin jossakin sellaisen vesiletkun jossa oli jokin pieni muovi säiliö ennen sitä vesi -tai pesuainesuutinta. Sellainen voisi olla kätevä kerrostalossa, jossa ei talon ulkopuolelta saa vettä.
Mistähän sellaisen löytäisi kun en edes tiedä mikä sen nimi on?

6

1274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grtyu

      Clas Ohlsonilta ainakin saa "paineruisku"-nimellä käsin pumpattavia 2 tai 5 l vekottimia. Olen itse tuolla suihkutellut pyörän ajon jälkeen, jos siinä on paljon kuraa. Kuivasta pyörästä tuolla ei irtoa, ämpäri ja rätti toimii paremmin. Hyvää on, että esim. lokasuojien alle voi roiskia. Ei ropise sitten kuivat hiekat sisälle.

      Vesihän on laakereille haitaksi, mutta olen järkeillyt, että märkä on parempi kuin märkä ja likainen. Olen vältellyt suoraan laakereihin osoittamista. Laitteen letkut kestänevät paremmin, jos paineet laskee pois käyttöjen välillä.

      • jjj555hhh

        Jos lähellä on paineilma saatavilla on se parempi, kuin vesiletku.
        Paineilmalla on kätevä puhaltaa ketjusta hiekat pois. Ja muutakin.


    • Alkup_

      Suositeltava tapa on viedä pyörä asiantuntevaan pyöräliikkeeseen huoltoon ja puhdistukseen. Ammattilainen puhdistaa ja huoltaa pyöräsi juurikin sinun pyöräsi huoltoohjelman mukaan.

    • 37mäni

      Kyllä minun pyörille on riittänyt pehmeähkö rätti ja sumute pullo, jossa vettä ja jotain pesuainetta. Sumutan ja pyyhin puhtaaksi.
      Hyvä vinkki. Pensseli, jolla pääsee vähän kapeampiinkin kohtiin.
      Se, mitä jää, ei haittaa ajamista.

    • Biltema, Motonet, jne noita myy. Itse käytän siten että kastelen ensin pyörän, sumutan Pineline pesuainetta ko. pullolla, annan vähän aikaa vaikuttaa ja pesen vedellä ja harjalla.

    • seolsiinä

      Juokseva vesi, tiskiharja ja Fairy. Muuta ei tosimies tarvitse pyörän puhdistuksen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      153
      6962
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3895
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      312
      3280
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2852
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      8
      2317
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1893
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      48
      1765
    8. 15
      1696
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1654
    10. 72
      1480
    Aihe