Helppoja kappaleita aloittelijalle?

Aloittelevaharrastelija

Ostin tässä jonkin aikaa sitten teräskielisen akustisen kitaran ensimmäiseksi kitarakseni. En osaa kovin montaa sointua.

Mitkä olisivat helpoimpia kappaleita kaltaiselleni aloittelijalle? (Mahdollisimman vähän sointuja jne.)

7

398

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laaja_kysymys

      Et sanallakaan mainitse, minkä tyyppistä musiikkia kappaleiden pitäisi olla, ja haluaisitko mieluummin instrumentaaliesityksiä vai lauluja, ja millä kielellä Lauluja on lisäksi monilta aikakausilta.

      Ensimmäisenä mieleeni tulee Harry Belafonten Banaaninlastaajan laulu eli Day-O, johon eräiden nuottien mukaan tarvitaan kaksi sointua, G-duuri ja D7. Muutamalla perussoinnulla säestää tarvittaessa tuhansia lauluja jollakin tavalla, vaikka tietysti useampi sointu tuo säestykseen lisäväriä ja vaihtelua.

      Jos sinulla on sävelkorvaa, kokeile säestää lauluja soinnuilla C, Am, C7 ja F. Tarvittaessa sävellajia voi tietysti vaihtaa, jos säestys ei ole oikealta korkeudelta. Tämä tapahtuu laskemalla tai nostamalla jokaista sointua yhtä paljon, esimerkiksi kahden nauhan verran kitaran otelaudalla. Nostettaessa tällä tavalla C > D, Am > Hm, C7 > D7 ja F > G.

      Amerikkalaisissa nuoteissa H merkitään B:ksi, mikä voi aiheuttaa kummastelua.

    • muntapa

      Opettele C-duuriasteikko ja yritä soitella melodioita korvakuulolta. Näin tulee otelauta tutuksi puoli- ja kokosävelaskeleineen.

    • köyhäweronmaksajaeläk

      Vaikkapa D-A-G ja siitä sitte ccrn bad moon rising . Mysweet lord: Em ja A

    • Lähtölaukaus

      Uriah Heepin Lady in Black on kahden soinnun kappale; Am ja G.
      https://www.youtube.com/watch?v=kq4VjLLJplc

      WASPin The Idol on myöskin simppeli, joskin siinä alussa on vähän muuta melodiaa. Siitä on myös akustinen versio.

      Tässä näkyy, kuinka otteet menevät:
      https://www.youtube.com/watch?v=YyiHkDiUUkM

      Alkaa Em:lla, jonka jälkeen Dsus2, joka on D kahdella sormella, eli ilman sitä ohuen E-kielen säveltä, ja neljä ohuinta kieltä soitetaan. Sitten Am, taas Dsus2 ja Em. Sama uudestaan ja sitten kohdassa "Kiss away the pain..." Gsus4, eli barre-otteella kaikki kielet alas kolmannelta nauhalta ja pikkurillillä, sekä nimettömällä painat kaksi keskimmäistä kieltä kokoaskellen päästä. Siinä kaikki soinnut. Ainoastaan sointujärjestys muuttuu kappaleen edetessä.

      • Lähtölaukaus

        Ai niin, tuo WASPin kappaleen levyversio soitetaan kitara puoli askelta alaspäin viritettynä, Eli kun olet tiputtanut vireen, niin voit ottaa nuo edellämainitut otteet aivan samalla tavalla, kuin jos kitara olisi normivireessä. Tokihan niiden sointujen nimet muuttuvat eri vireessä, mutta sillä nyt ei ole tässä väliä.


    • Kissaaja

      Kiss - man behind a mask
      Pantera walk

    • EmjaEm

      Dylanin Ballad on Hollis Brown ja Graveyard train CCRltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1578
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1289
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      503
      1201
    4. 63
      995
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      52
      740
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      109
      726
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      657
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      632
    Aihe