Ostin tässä jonkin aikaa sitten teräskielisen akustisen kitaran ensimmäiseksi kitarakseni. En osaa kovin montaa sointua.
Mitkä olisivat helpoimpia kappaleita kaltaiselleni aloittelijalle? (Mahdollisimman vähän sointuja jne.)
Helppoja kappaleita aloittelijalle?
7
319
Vastaukset
- Laaja_kysymys
Et sanallakaan mainitse, minkä tyyppistä musiikkia kappaleiden pitäisi olla, ja haluaisitko mieluummin instrumentaaliesityksiä vai lauluja, ja millä kielellä Lauluja on lisäksi monilta aikakausilta.
Ensimmäisenä mieleeni tulee Harry Belafonten Banaaninlastaajan laulu eli Day-O, johon eräiden nuottien mukaan tarvitaan kaksi sointua, G-duuri ja D7. Muutamalla perussoinnulla säestää tarvittaessa tuhansia lauluja jollakin tavalla, vaikka tietysti useampi sointu tuo säestykseen lisäväriä ja vaihtelua.
Jos sinulla on sävelkorvaa, kokeile säestää lauluja soinnuilla C, Am, C7 ja F. Tarvittaessa sävellajia voi tietysti vaihtaa, jos säestys ei ole oikealta korkeudelta. Tämä tapahtuu laskemalla tai nostamalla jokaista sointua yhtä paljon, esimerkiksi kahden nauhan verran kitaran otelaudalla. Nostettaessa tällä tavalla C > D, Am > Hm, C7 > D7 ja F > G.
Amerikkalaisissa nuoteissa H merkitään B:ksi, mikä voi aiheuttaa kummastelua. - muntapa
Opettele C-duuriasteikko ja yritä soitella melodioita korvakuulolta. Näin tulee otelauta tutuksi puoli- ja kokosävelaskeleineen.
- köyhäweronmaksajaeläk
Vaikkapa D-A-G ja siitä sitte ccrn bad moon rising . Mysweet lord: Em ja A
- Lähtölaukaus
Uriah Heepin Lady in Black on kahden soinnun kappale; Am ja G.
https://www.youtube.com/watch?v=kq4VjLLJplc
WASPin The Idol on myöskin simppeli, joskin siinä alussa on vähän muuta melodiaa. Siitä on myös akustinen versio.
Tässä näkyy, kuinka otteet menevät:
https://www.youtube.com/watch?v=YyiHkDiUUkM
Alkaa Em:lla, jonka jälkeen Dsus2, joka on D kahdella sormella, eli ilman sitä ohuen E-kielen säveltä, ja neljä ohuinta kieltä soitetaan. Sitten Am, taas Dsus2 ja Em. Sama uudestaan ja sitten kohdassa "Kiss away the pain..." Gsus4, eli barre-otteella kaikki kielet alas kolmannelta nauhalta ja pikkurillillä, sekä nimettömällä painat kaksi keskimmäistä kieltä kokoaskellen päästä. Siinä kaikki soinnut. Ainoastaan sointujärjestys muuttuu kappaleen edetessä.- Lähtölaukaus
Ai niin, tuo WASPin kappaleen levyversio soitetaan kitara puoli askelta alaspäin viritettynä, Eli kun olet tiputtanut vireen, niin voit ottaa nuo edellämainitut otteet aivan samalla tavalla, kuin jos kitara olisi normivireessä. Tokihan niiden sointujen nimet muuttuvat eri vireessä, mutta sillä nyt ei ole tässä väliä.
- Kissaaja
Kiss - man behind a mask
Pantera walk - EmjaEm
Dylanin Ballad on Hollis Brown ja Graveyard train CCRltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902