Ford Connect Transit Power Shift ?

paku-boxi

Onko kerrottavaksi kokemuksia otsikon autosta 120hv diesel-koneella.

Miten tuo kaksoikskytkin-automaatto on toiminut, luotettava?

Millainen auto on alustansa suhteen ajettavaksi vajaalla kuormalla tai tyhjänä, kovahko, pompottava vai ok (epäilen varsinkin takpään epämukavaa kovuutta, kuoppamittariutta tyhjänä)? Onko jotakin sen erityisempää huomioitavaa tuossa mallisa?

* https://www.bristolstreet.co.uk/new-van-deals/ford/transit-connect/214101/ford-transit-connect-1-5-tdci-120ps-van-powershift/

Tuollainen kulkine on harkinnassa arkiautoksi henkilöauton tilalle kun istuipaikkoina kakisikin riittää, mutta tiläpäinen kuljetustarve ja vapaa-ajan harrastukset kaipaisivat tilaa. Sellaiseen pikkupaku voisi olla yksi toimiva ja diskreetto ratkaisu jos ei ole liian epämukava alustaltaan tai liian meluisa (subjektiivistä toki, mutta kohtuuhyvä HA rinnastuskohteena).

2

1127

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paku-boxi

      Mahtaneeko noissa olla sama alusta ja jousitus, sama kaappi Transit vs. Tourneo?

      Muotokielen suhteen mielestäni keula on hieman kidutetun sekava, saisi olla hieman selkeämpi. Samoin tuo suuri ikkunapinta, jossa tulee fiilis kuin olisi akvaariossa tai näyteikkunassa.

      Itse pidä yleensäkin autoissa korkeahkosta vyötärölinjasta ja matalahkoista ikkunoista.

      Makuasioita, mutta pakuissa mielyttää mallit joissa hieman veturimainen keula kuten tuossa uudessa Peugeotissa, mutta se on sitten jo huomattavsti suurempi kaappi lyhyenäkin versiona:

      * http://www.carscoops.com/2016/03/new-citroen-jumpy-peugeot-expert.html

      .

      "Ford Grand Connect Tourneo on mukava tilakaappi seitsemälle"

      "Ajoautomme konehuoneessa rahisi 1,5-litrainen 120-hevosvoimainen dieselkone. Tämä mylly oli näennäisen pienistä tehoistaan huolimatta joutuisa ja sitkeä, ja kaksoiskytkinautomaatti vaihtaa kauniisti. Moottoritiellä vakionopeussäädin päällä ajettaessa Tourneo oli miellyttävä matkakumppani."

      "Henkilöautomaista mukavuutta tarjolla näissä hieman karuissa kuorissa."

      * http://www.iltalehti.fi/autot/2016041521384090_au.shtml

      • paku-boxi

        Huomasin, että onhan tuosta Peugeotista ( ja varmasti sisarmalleistaankin) melko lyhyt lyhin versio, mutta en ole tarkistanut lyhyimmän version tavaratilan pituutta.

        Mutta hinnaltaan riskeeraavat mennä paljon ylemmäksi ja automaatilla tulisi saada.

        * http://bot.fi/1wf3

        Ford Connect Transit L2 on noin 4.8 m pitkä ja tavaratilan pituus n. 1.95m riipuenmiltä korkeudelta mitattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      858
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      635
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      487
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe