Miksi somalialainen on yksinhuoltaja? Onko mies kuollut? Onko nainen yksi miehen neljästä vaimosta? Onko mies lähtenyt sotimaan?
Yksinhuoltaja kunnanvaltuustoon
18
388
Vastaukset
- yksinkötekee
Kalliiksi on tullut yhteiskunnalle tuo yksinhuoltaja. Hän on saanut ja saa kaikki edut maksimaalisena. Onko hän tehnyt päivääkään töitä maamme hyväksi?
- hyvässä_seurassa
"Onko hän tehnyt päivääkään töitä maamme hyväksi?"
Ihan yhtä paljon kuin sinäkin:)))))) - anssiaa
mitäpä luulet ei päivääkään
- vedättäjä
Onko heille kersoja syntynyt eron jälkeen. Mikäli on niin kyllä silloin on huijattu kelalta ja sossulta rahaa. Tutkia pitää viranomaisten tämäkin tapaus .
- EiHuiviaTänne
Kyseinen somalinainen on hijab-huiveineen ja seitsemine lapsineen hyvä esimerkki integraation epäonnistumisesta. Todellinen integraatio alkaa huivin riisumisella ja järkevällä perhesuunnittelulla, ei sillä että vaaditaan esimerkiksi suomalaisille työpaikoille huivinkäyttöoikeus. Onhan huivi monien mielestä näkyvä merkki radikalisoitumisesta. Hijab ei yksinkertaisesti kuulu suomalaiseen tasa-arvoa ajavaan politiikkaan. Mikäli hiukset on henkilökohtaisen vakaumuksensa mukaisesti aivan pakko peittää, voi sen huomiota herättämättä tehdä päähineellä tai peruukilla. Tärkeintä on vakaumus, ei islamin näkyvä mainostaminen.
Mutta, onko näiltä tullut jotain myönnytyksiä tälle kulttuurille, jonne ovat hakeutumalla hakeutuneet.
No ei ole, vaatimuksia sitäkin enemmän.
Vaatimuksia, joille ei korvaa lotkauteta, mikäli niitä esittää alkuperäisasukas siitäkin huolimatta, että on maksanut veronsa tälle yhteiskunnalle ja rakentanut hyvinvoinnin, joka nyt halutaankin yllättäen jakaa eliitin ja mamujen etujen turvaamiseen.
Ja vaalitulos antaa ymmärtää, että näin kansa on halunnut, entinen meno jatkuu ja kiihtyy.
- nuukaillen
Tuon naisen siittäjällä voi olla neljäkin vaimoa ja kaikki yksinhuoltajia 7 lapsen kanssa. Ei tarvita laajaa matikkaa, kun voi laskea kustannukset yhteiskunnalle.
Mitenkäs se valtion velka somalit? - Spruix
Totta turiset, letkuheikillä on 10 eukkoa ja heillä kullakin 7 tenavaa. Kellassa ei pääse ovensaranat ruostumaan kun luukulla ravataan.
- OlleSarkasti
Seitsemän lapsen yksinhuoltaja, tulevaisuudessa 50 lapsen isoäiti.Työskentelee asioimistulkkina eli selkokielellä auttaa maanmiehiään kelan ja sossun kuppaamisessa.Saatana kun yskittää...
- PaskahousujenSDP-
Ihka normi sosiaalidemokraatti
- burkhatonna
Horoperse pääsi valmiiseen pöytään. Muuten pysyvätkö salaisiksi luokitellut asiat sellaisina vai menevätkö muslimiveljeskunnan tietoon oitis?
Näin uskon. - sietokyvynrajoilla
Veroja vaan lisää
- jeeesssir
Onneksi kaikki somalit tahtoo Helsinkiin. Siellä heistä pidetään hyvää huolta. Helsingin suurin voimavara ovat somput ja arabit. Helsinkiläisillä on syytäkin pitää itseään muiden yläpuolella.
- rehert
Kukaan poliitikko ei uskalla vaatia tutkimusta somaliapinoiden yksinhuoltajuudesta vaikka kaikki hyvin tietävät mistä siinä on kyse.
- mittatäysitätäpaskaa
Ei se ole politiikoiden asia tai vika vaan virkailioiden jotka näistä maksuista päätöksen tekevät eli kela...Sinne asiasta viestiä nimettömänä niin tutkivat vihje puhelimia on poliisilla,rajavartiolaitoksella,verottajalla ja tullilla joihin voi kansalainen antaa vinkkejä vihje puhelimeen tai netin kautta käyttäkää näitä mahdolisuuksia kansalaiset niin saadaan tälläiset somali rikolliset pois ja tuomiolle.
- EiArmoaEiKotimaata-
Onko somali akalla kaikki puhtaat jauhot pussissa ..Se tullaan tutkimaan ja tarkasti..
- lähsämlähhhhh
somalian lahja suomelle---pentukone
- erdtfyguhijokpl
Ei hän ole YH ....kuten ...mutta periaatteessa niin voidaan tulkita.
somalimiehellä voi olla 4 vaimoa, joista jokaisella on noin 5-7 lasta.
systeemin hyväksikäyttöä
ei tuollainen meno olisi mahdollista somaliassa
jossa työtä ei ole - joten lapsille ei tule ruokaa
jos niiden naiset eivät mene koskaan töihin,
onko niiden ainoa tulonlähde lapsilisät?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911340
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85852
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51740Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252632Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574