RIP Pohjolan Sanomat

Viimeinen posari ilmestyi tänään maanantaina - huomenna enää vain Lapin Kansa. Väkeä pistetään pihalle 14 henkilöä, pääosin Kemistä. Luuletteko, että Lapin Kansassa on jatkossa juttuja Merilapista - ei ole. Meillä ei ole enää paikallista lehteä.
Ja katsokaapa tilaushinnat: posarin digilehti maksoi kuussa 10 euroa - Lapin Kansa 16 euroa - siis 60 % kalliimpi ! . Mitä sillä hinnalla saa ? - ei mitään. Turhaa on AlmaMedian luulla, että tilaan lappalaisten lehtiä !
7286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kirjauduin, kuten aiempinakin aamuina ja yritin aloittaa lehden luvun.
Eihän tähän lapin kansaan käynytkään vanhat salasanat.
Joten tältä aamulta jäi lehti lukematta, taitaa jäädä jatkossakin lapin kansa lukematta, oli sen verran voimakas signaali lapinkansan suunnalta.
Paskaa puhuivat kirjeessä että mihinkään toimenpiteisiin ei tarvitse ryhtyä, kaikki pelaa kuin aikaisemmin.

Ei pelaa, eikä varmasti ole paikallisia juttuja.

Jatkossa Kaleva, sieltä löytyy muuten enemmän Torniota koskevia juttuja kuin viimeaikana Posarissa.

Äänestä
  • Lisäystä vielä.
    Se että meitä pitkäaikaisia posarin lukijoita kusetettiin tuolla käyttäjätunnuksilla niin sen lisäksi meiltä "varastettiin" jo maksetut digilehdet.
    olisi ollut kiva tarkistaa joitakin juttuja vanhoista lehdistä, mutta ei ne vietiin meiltä, tilalle annettiin lappalaisten lehdet.

    Jätin irtisanomisen s-postilla kun en voinut kirjautua edes irtisanoutuakseni.

    Äänestä

  • Sama täällä - Kalevan tilaan.

    Äänestä

Kaleva on pohjois-pohjanmaalaisten, kemilöisten, simolaisten ja torniolaistenlehti ja lappari on oikean lapin lehti.

Äänestä

Määräaikainen tilaukseni päättymässä juuri. Siitä hyvämieli. Kaleva on ollut hyvä lehti, johon tutustuin työelämässä. Osana työtehtäviini kuului lukea sitä (määrättyjä asioita). Nyt on tosin jäänyt vähiin. Voin olla hetken aikaa ilman mitään lehteä!

Äänestä

Lounais Lapista rovaniemen ilmoitukset heti pois! tympii aukoa,kun rovaniemen asuntoilmoituksia puoli lehteä.

Äänestä
  • No niin, nyt alkaa olla kuukausi täynnä Lapin Kansaa ja miten on käynyt - silmäilin Lapin Kansan digiuutiset läpi - noin viitisenkymmentä uutisotsikkoa joista Merilapin asioita sisälsi vain muutama.

    Eli tässä kävi juuri niin kuin ennustettiin: päätoimittajan vakuuttelut tasapuolisuudesta haihtuvat kuukaudessa ja totuus paljastuu.

    Sen on kyllä huomanneet mainostajatkin, koska tämän alueen mainoksia on enää harvassa - Lounais Lapissa näyttäisi olevan entistä enemmän - no sen saa toistaiseksi ilmaiseksi, mutta sen Rovaniemen asuntomarkkinat -liitteen voisi jättää tarpeettomana pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Weerttti kirjoitti:

Viimeinen posari ilmestyi tänään maanantaina - huomenna enää vain Lapin Kansa. Väkeä pistetään pihalle 14 henkilöä, pääosin Kemistä. Luuletteko, että Lapin Kansassa on jatkossa juttuja Merilapista - ei ole. Meillä ei ole enää paikallista lehteä.
Ja katsokaapa tilaushinnat: posarin digilehti maksoi kuussa 10 euroa - Lapin Kansa 16 euroa - siis 60 % kalliimpi ! . Mitä sillä hinnalla saa ? - ei mitään. Turhaa on AlmaMedian luulla, että tilaan lappalaisten lehtiä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu