Olen siis ollut pari vuotta työttömänä omasta tahdostani ja en ole edes oikeasti kysellyt töitä mistään, paitsi vain 1 paikasta koko parin vuoden aikana. Nyt tuli kuitenkin töitä haettua ja pääsin haastatteluun.
Eli mitä sanoa kun tämä pitkäaikaistyöttömyys tulee varmasti esille haastattelussa? Voin toki kertoa olleeni työkokeiluissa missä olen oikeasti ollutkin, mutta entä jos haastattelija alkaa ihmettelemään miten en ole saanut töitä pariin vuoteen? Ja jos alkaa kyselemän yhtään mistä olen kysellyt aiemmin töitä, niin valehtelenko vaan? Mutta aika oudolta kuulostaisi omasta mielestäni, jos ei kahteen vuoteen olisi nyt edes siivoustöitä saanut, jos muka olisin yrittänyt hakea.. Kääk!
Työhaastattelu ja pitkäaikaistyöttömyys?!
7
455
Vastaukset
- mkolkytjarisat
Kyllä se haastattelussa selviää mitä mieltä ovat sinusta. Kaksi vuotta ei ole pitkä aika olla työtömänä tänäpäivänä.
Minä olin puolitoista vuotta työttömänä ja ei ollut pahemmin ongelmia työhaastattelussa. Asenne ja se miten itsesi kannat ratkaisee paljon.
Työkokeilusta en puhuisi mitään, se on vähän niinkuin kertoisi olevan vajaatyökykyinen. Rohkeesti ja reteesti vaan haastatteluun!- hooär
Vajaatyökykyinen - onko tämä oma käsityksesi työkokeilusta vai ovatko esim. työnantajat tätä mieltä..?
Tuo nimi on nyt mitä on, mutta itse olen näitä työkokeiluja vakavasti harkinnut, lähinnä kontaktien ja verkostojen takia. Ne kun eivät kotona kartu. - skajdl
En minäkään mainitsisi mitään työkokeilusta. Se on merkki siitä, että jotakin on todella vialla. Sen sijaan voit ihan hyvin kertoa olleesi työttömänä pari vuotta ja esim. harrastaneesi itsenäistä opiskelua, vieraita kieliä tmv. tai kerrot tehneesi vapaaehtoistyötä.
Työkokeilulla, kuntouttavalla työllä ja kaikilla näillä työvoimapoliittisilla toimenpiteillä on rankasti leimaava merkitys. Se antaa ymmärää että olet moniongelmainen (vaikka et olekaan).
Jos olet alle 50-vuotias niin kaksi vuotta ei ole tänä päivänä tuomittavan pitkä aika olla työttömänä kun vain kerrot miten kehittävästi olet aikasi käyttänyt. Muista mainita harrastuksesi, liikunta, shakin pelaaminen, jonkin intrumentin soittaminen - ne tekevät vaikutuksen.
- totuushanontämä
Aika tyhmä saa olla jos joku haastattelija ihmettelee miksi ei ole töitä saanut. Ei siinä asiassa ole mitään ihmettelemistä. Nykysuomessa aikalailla mission impossible saada töitä.
Ja siihen kysymykseen miksi ei ole töitä saanut niin pitäisi vastaus kysyä niiltä työnantajilta mihin on hakemuksen laittanut. Mistäs vatusta minä sen voin tietää miksi eivät ole minua palkanneet. - Rekvisiittahakijat
Se nyt on aika sama mitä siellä sanot. Niillä on jo ihminen siihen. Varsinkin jos kyse on viran täytöstä.
- HRhemmo
Olisi helpohkoa kommentoida asiaa alan ihmisenä, jos tietäisi, millaista työtä olet hakenut (alemman/ylemmän toimihenkilön hommia tai mitä?), kuinka vanha olet, missä päin Suomea asut ja noin millainen työhistoria suunnilleen löytyy.
Mutta noin nyrkkisääntönä on päivänselvää, että pitkittyvä työttömyysjakso ei kenenkään työmarkkina-arvoa nosta. On se sitten omaa syytä tai ei.- hooär
Ei varmaankaan nosta työmarkkina-arvoa, mutta mitä sitten pitäisi tehdä jos työkokeiluillakin on "rankasti leimaava merkitys", kuten ylempänä todettiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693114
- 453003
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512331Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411980- 1401749
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan111408Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101237- 421156
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106