Nokian narsistit

kenkää

"Yksi sadasta on sairaalloisen narsistinen. Joka neljännellä esimiehellä on narsistisia piirteitä."

http://areena.yle.fi/1-3797226#autoplay=true

Allekirjoitan dokussa olleen ex-juristin mielipiteen Nokian ylimmän johdon narsistisista tyypeistä. Pari, kolme alinta tasoa organisaatiossa on ollut yleensä vielä järkiporukkaa.

"Narsisti rakastaa valtaa ja käyttää valtaansa väärin."
"Narsismin merkkejä ovat empatian puute, huono yhteistyökyky - ja vaikeudet käsitellä tosiasioita ja kritiikkiä".

Joo, kenkää tuli.

1

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pellepajat

      Kyllä suurimmalla osalla duunareista on käsitys mikä on hyvää johtamista mikä on sitä sairasta paskaa "johtamista".

      Hyvää johtamista on tullut erittäin vähän vastaan työuralla ja se kertookin kuinka sairas työelämä on Suomessa ja sehän suorastaan ajaa ihmisiä pois työelämästä koska muuten sairastut niiden mulkkujen takia itsekkin.

      Työsuojelu on suuri vitsi ja työsuojeluvaltuutettu on pelkkä lusmu "virkansa" takana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4716
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      149
      2662
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2255
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      33
      1407
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      43
      1369
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1356
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1221
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      147
      1060
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      947
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      912
    Aihe