Kun N38 on jakanut elämäänsä hyvin avoimesti tällä palstalla, joten ajattelin ettei häntä ahdistane vaikka avaan yhden ketjun lisää hänen lempiaiheestaan, eli N38:sta. Suhde päättyi tällä kertaa siihen että mies oli tossu, menevä ja määrätietoinen nainen kyllästyi miehen saamattomuuteen.
Saamattomuus on invalidisoiva luonteen ominaisuus, joka tekee miehestä parisuhdemielessä alemman tason miehen. Periaatteessa luonne-ATM voi olla ihan ok näköinen ja osata vähän smalltalkia, mutta henkilän flegmaattisuus voi olla niin häiritsevää että nainen ahdistuu tilanteessa.
N38:sin kertomuksen perusteella hän oli sotkeutunut luonne-ATM:iin, ehkä sellaiseen joita meidän palstan ATM-pojatkin ovat.
Saamattomuus on invalidisoiva luonteen ominaisuus, joka tekee miehestä parisuhdemielessä alemman tason miehen. Periaatteessa luonne-ATM voi olla ihan ok näköinen ja osata vähän smalltalkia, mutta henkilän flegmaattisuus voi olla niin häiritsevää että nainen ahdistuu tilanteessa.
N38:sin kertomuksen perusteella hän oli sotkeutunut luonne-ATM:iin, ehkä sellaiseen joita meidän palstan ATM-pojatkin ovat.
Vastaukset 56
Vanhimmat
" Periaatteessa luonne-ATM voi olla ihan ok näköinen ja osata vähän smalltalkia, mutta henkilän flegmaattisuus voi olla niin häiritsevää että nainen ahdistuu tilanteessa.
N38:sin kertomuksen perusteella hän oli sotkeutunut luonne-ATM:iin, ehkä sellaiseen joita meidän palstan ATM-pojatkin ovat."
Kylläpä nyt päräytti pertti avauksien avauksen, varmaan on niin itse olet niin henkisesti viriili ja jännittävä ettei tuollaista tilannetta pääsisi syntymään mutta kuinkas on sen oman pillun saannin kanssa, onkos tullut paneskeltua viimeaikoina? Kyllä kai tuollainen paremman tason ytm-alfa panee päivittäin?
En riepottele tässä avauksessa omaa seksielämääni, vaan kerroin havainnostani tapauksessa N38.
Tunnistan miestyypin johon N38 sortui, sellainen vähän hauskannäköinen velikulta sieltä juhlista, ja usein tyyppi osaa vaihtaa sanan tai pari ja saa naiset kiinnostumaan itsestään.
Todellisuudessa tyypissä ei ole muuta kuin kuori, ja hän tietää sen itsekin. Joku näistä luonne-ATM tapauksista voi käväistä suhteessakin, mutta he tajuavat yleensä itsekin olevansa epäkelpoa ainesta ja voivat kehittää mitä villimpiä teorioita sinkkuudelleen.
Ei myönnä yleensä vajavaisuuttaan, vaan pyrkii antamaan kuvan siitä että hänellä on korkeat vaatimukset.
Harmaaritarihan haikailee niitä 50-luvun naisia joita ei oikeasti enää ole olemassakaan, voisiko hänen kohdallaan olla tästä kyse?
Ei hän ollut sellainen eikä hänessä ole vikaa. Hän on ihana ihminen, mutta jollekkin toisentyyppiselle naiselle. Minä vain olen mikä olen enkä sovi kellekkään. Hän ei ole mikään tyhjä kuori eikä mikään atm.
Mutta tuo Aki-Pertti on ehta atm ja sekös häntä korpeaa.
Sanoit että sinua ahdisti se ettei hänellä vaikuttanut olevan ryhtiä ottaa vastuuta mistään, sinun piti vetää häntä perässäsi kuin kivirekeä.
Kyllä tuo kuulostaa vahvasti luonne-ATM tapaukselta.
Ei se mikään atm ole. Moni nainen unelmoi sellaisesta miehestä. Mä olen vain idiootti, koska haluan tasavertaisen suhteen johon kuuluu kiinnostus, huomioiminen, keskustelut ja kompromissit.
Meillähän on hänen persoonallisuudestaan tiedossa vain se, mitä hän on meille avannut omaa käytöstään ja luonnettaan.
Sen perusteella kyllä luonne-ATM.
Paha riepotella jotain sellaista mitä ei ole. Se minua kai vähän häiritsee kun ilmiselvästi niputat meidät muut palstamiehet saamattomiksi ätmeiksi antaen ymmärtää itsesi olevan panomiesten panomies mutta veikkaan että sulla itselläs on ihan yhtä hiljaista romantiikan saralla kuin useimmilla meistä -> Ihan samanlainen ätmi olet kuin muutkin täällä.
Mitä tuohon kuoren tulee niin eiköhän kaikki ole enemmän tai vähemmän kuoria, jollain saattaa olla vähän enemmän kerroksia sisällään muttei voi ihan noin suoraviivaisesti yleistää tässä(kään) tapauksessa.
Kysehän ei ole siitä miten minä niputan sinut ja muut palstapojat, vaan siitä mitä te kerrotte itsestänne.
Sulla on tällä palstalla jo aika pitkä historia ja tullessasikin lienet ollut Ikisinkkumies, juttujesi ja historiasi valossa sinut on helppo tunnistaa mieheksi jonka ympäriltä tuolit viedään.
Ehkä joku saattaa vilkaista sinuun pidempään, mutta pettyy.
Tuohon ei pääse luonne-ATM tapauksen kanssa. Koet jääväsi yksin vastuuseen kaikesta.
Jotkut naiset haluavat kokea olevansa vastuussa kaikesta. Minä vain en halua.
Vika ei ole sinussa, kaikki naiset eivät kestä vätyksiä. Miehen kuuluu olla mies eikä hiiri.
Kiitos myötätunnosta, mut kyl se vika on minussa. Olen liian monimutkainen. Normaalit ihmiset ovat yksinkertaisempia. Hän on ihan normaali suomalainen mies.
"Hän on ihan normaali suomalainen mies. "
Sinkkuus on räjähtänyt käsiin kun näitä "normaaleja suomalaisia miehiä" alkaa olemaan nettipalstat väärällään.
Miehen kuuluu olla mies eikä hiiri, kyllä se näin on. Ei se ole sulle yhtään häpeällistä että kokeilit ATM:ia, nyt kokemuksesta viisastuneena etsit miehiä.
Mä en etsi ketään. Ja kieltäydyn treffeista, lounaista ja kaikesta muustakin kansankäymisestä miespuolisten kanssa. Kaverisuhde olisi ok, mutten usko että mies ja nainen voi olla kavereita. Yhden tyypin kanssa yritin olla, kunnes tänään sit tuli sydänkuvioita viestissä :(
Oikeastihan suurin osa ihmisistä ei edes tiedä miksi haluaa suhteeseen, mitä se vaatii. Ne vain haluaa jonkun viereen, ihan ketä vain. Miksi.
"Se minua kai vähän häiritsee kun ilmiselvästi niputat meidät muut palstamiehet saamattomiksi ätmeiksi antaen ymmärtää itsesi olevan panomiesten panomies mutta veikkaan että sulla itselläs on ihan yhtä hiljaista romantiikan saralla kuin useimmilla meistä -> Ihan samanlainen ätmi olet kuin muutkin täällä"
Se että sinä olet, ei tarkoita että muutkin ovat. :D
Miksi joku haluaa suhteen? Siitä minulla ei ole mitään käryä.
Ymmärrän sinua jos mikkihiiri-kokemuksen jälkeen tunteet ovat pettymystä täynnään, mutta älä vaivaa päätäsi juuri nyt miesjutuilla.
Olen pettynyt vain itseeni. Enkä todellakaan vaiva mieltä miesjutuilla. Keskustelu on kuitenkin kiva. Teitä on hauskaa lukea. Piristää :)
Siinä onkin se ero että minä olen ikisinkku pitkälle omasta valinnasta, sinusta taas on tulossa semmoinen tahtomattasi. Tuosta pettymisestä olet siinä mielessä oikeassa että minun sitoutumiskyvyttömyyteen helposti petytään, siksi en harrasta nettideittailuja sun muita etten aiheuttaisi pettymyksiä sitten kenellekään, niissä kun naiset hakee aina sitoutumista.
Sanon suoraan että tuollaisen ätmikokemuksen päälle sinä tarviisit kunnon panon oikean miehen kanssa, ei ole oikein että syyllistät itseäsi.
Siinä missä minä olen elänyt elämääni, sinulta puuttuu historia, nykyisyys ja tulevaisuus.
Sen sijaan että yrittäisit tehdä sinua kalvavalle sinkkuudelle jotakin, sinä syyllistät siitä naisia. Ikis, sinä ole täysi ämmä.
Sinun elämän saldo on rikkinäinen perhe, mahtava suoritus.
Ei sinkkuus minua kalva ja naisia syyllistän yleisen tilanteen vuoksi, en oman tilanteeni vaikka kieltämättä jos naiset olisivat parempia pariutuminen niiden kanssa kiinnostaisi enemmän.
Yhdestä näkökulmasta katsottuna rikkinäinen perhe, mutta toisesta näkökulmasta katsottuna hieno matka.
Yksin tähän maailmaan synnytään, ja yksin täältä lähdetään. Merkityksellistä on se, mitä tuossa välillä tekee. Jos päätyy sinun ratkaisuusi, niin ei tee mitään vaan parkuu muiden epätäydellisyyttä.
Sinulla on taatusti omat syysi syyllistää naisia, mutta todellisuudessa voit katsoa itseäsi peiliin ja löydät vian sieltä.
Minulla ei ole mitään estettä ryhtyä parisuhteeseen mukavan naisen kanssa jos sellainen eteeni pölähtää.
Millä tavalla et ole kykeneväinen sitoutumaan?
Jokseenkin sillä tavalla että suhteillessanikin haluan säilyttää oman tilan, oman asunnon jne. niin se sitten vaikuttaa sitoutumiskyvyttömyydeltä kun en syöksy isoihin liikkeisiin oikopäätä.
Ymmärrän. Itsekin yarvotsen omaa tilaa aika paljon. Voipi olla et siksi ahdistunkin, kun joku mun reviirillä hiippailee enkä saa omaa tilaa. Hmmm...
Jos Harmaaritarilla olisi naisia jonossa kerjäämässä huomiota, niin mihinkään naisten syyllistämiseen ei olisi tarvis.
Miehellä ei ole kenellekään mitään annettavaa, siitä nuo jupinat.
En mä ainakaan kokenut hänen syyllistävän. Harvinaisen asiallista ja asiaa kommentteissansa tulee. Minusta hän vaikuttaa fiksulta ja järkevältä...
Kyllä sinunkin ja monen muunkin kommenteissa on asiaa. Mut tuo räyhääminen toisille...vai kuuluuko se jotenkin miehisyyteen ja testosteroniin?
Epäilemättä tulee siitä ahdistusta jos ja kun kaipaa omaa tilaa & aikaa ja sitä on sitten suhteessa vaikea saada jos toinen on ripustautuvaa tyyppiä. Minusta suomalaisessa asuntopolitiikassakin on vähän vikaa kun lapsille kyllä aina laitetaan omia huoneita mutta isälle ja äidille ei niitä ole, nehän menee sitten niin että isä saa sen tilansa jostain autotallista ja äiti keittiöstä tms.
Jos naisia oikein tosissani hakisin kyllä niistä ehkä jopa pienen jonon saisi jossain vaiheessa mutta kun en halua sellaista peliä, ei sovi mun luonteelle.
Isot kirjaimet ja huutomerkit ovat räyhäämistä, ihan normaali argumentointi ei ole sitä.
Ikis on niin pitkään syyllistänyt naisia osattomuudestaan, että on parempi sanoa hänelle missä vika.
Pertin loppupelissä heikko itsetunto siellä vaan huutaa :D
Naistenmiehet eivät itke naisten tasottomuutta nettipalstoilla.
Sinun ja muiden ätmien itku on oikeasti turhautumista ja pettymystä osattomuuteenne.
Niinpä. Mä en siedä ripustautumista ollenkaan. Mutta olen sen verran huomaavainen, että sorrun oman hyvinvoinnin kustannuksilla sitten luopumaan omasta tilasta :( mun jotkut kaveritkin yrittää ripustautua :/ ja kun eristäydyn, olenkin ylimielinen joidenkin mielestä.
Tässä on muuten pohtimisen aihetta mulle aikas paljonkin :)
Onko tämä vähän niin kuin teijän välinen jonkin asteinen viha-rakkaussuhd? Kun piikitätte toisianne samalla tavalla ku mun isoäiti ja isoisä :D :
On aika jännää että minä en ole naiskokemuksistani huolimatta katkeroitunut naisille, mutta sinä ja muut palstaätmit olette katkeria vaikka teillä ei olekaan mainittavasti naiskokemuksia.
Olisiko se vain niin, että teidän kritiikissänne on kitkerä sivumaku.
Mun kohdalla kyse ei ole palstavänkäämisestä, minä näen näillä jutuilla olevan yhteyttä ihan oikeaankin elämään.
Naisviha ja katkeruus omasta osattomuudesta ajaa nämä palstaätmien tyyppiset rotat itkemään kohtaloaan nettipalstoille. Kyse on epäterveestä naiskuvasta, oikeassa elämässä tuollaisesta käytöksestä saisi sakinhivutusta.
Heh, kukahan se tässä(kin) ketjussa naisvihailee kun muut yrittää asiallisesti keskustella? Taitaa olla se suurin rotta ihan sun omassa peilissä.
Vinkkiä olen antanut pettyneelle daamille.
Ei välttämättä.
Esim. renttu olla olla flegmaattinen ja silti KTM/YTM.
Tavismiesten kategoriassa fegmaattisuus on epätoivottava ominaisuus, koska se ei tuota naiselle resursseja eikä miehelle statusta.
Flegmaattisuus on aina invalidisoiva luonteenpiirre, se heittää rentutkin ATM-kategoriaan.
Sä, pertsa, oot aika hassu tapaus. Näin niinku ytmiksi sä olet harvinaisen aktiivinen palstailija. Eli suomeks: vietät aika paljon aikaa palstalla... :D
Jos minulta kysytään, olet sinä ätmimpi kuin palstan vakkariätmit... :D
Minä en ole tasoluokituksia keksinyt enkä ottanut käyttöön, käytän niitä välillä vain alleviivatakseni palstapoikien ajatusvirheitä.
Minä en ole koskaan luonnehtinut itseäni ytmiksi, sen kunnian ovat antaneet palstailuni aikana palstan tasoteoreetikot. Minun markkina-arvoni on minulle kohtalaisen merkityksetön asia tällä palstalla.
Kirjoittelen palstalla aikani kuluksi, ja oikaisen tasoteoreetikoiden ajatusharhoja.
Huomiohuoraava ätmi se on. Ainoa huomio näillä on palstalla.
Ja sun ajattelu on täysin virheetöntä? :D
Mitä sä muuten saat aloituksen kaltaisesta arvostelusta? Siis muutakin kuin mitätöntä palstahuomiota? Kohotatko tasosi ytmistä superhyperüberytmiksi? :D
"Mitä sä muuten saat aloituksen kaltaisesta arvostelusta? Siis muutakin kuin mitätöntä palstahuomiota? Kohotatko tasosi ytmistä superhyperüberytmiksi?"
Huomion annatte sinä ja muut palstalaiset, siitä nöyrä kiitokseni.
Koen olevani oikeutettu antamaan arvioni N38:sin tilanteesta siinä missä palstaätmeilläkin on oikeus siihen.
Ei mene hyvin sullakaan... :D
Ei sen puoleen, ei mullakaan niin hyvin nyt. Putket vahvistimestani sanoi sopimuksen irti. Menee ens viikkoon kun saan vahdatettua ne ja jännitteet säädätettyä... :(
Kirjoitat kuin exn38
Heh, mähän olen se!
Mä oon ihan mitä vaan sä haluut... :)
https://youtu.be/b4iBtsagviE
Täällä on nyt kolme ketjua pelkästä exN38:sta. Jokohan riittäisi tälle viikolle?
Ei missään nimessä riitä. N38:n parisuhdestatus ja tekemiset on yhteiskunnallisesti niin kriittisiä, että ansaitsevat ainakin vielä kaksi ketjua lisää puitavaksi julkisella foorumilla.
No voi hyvänen aika... hirveätä... mitenkä siihen ratkaisuksi keksis... hmmm...
Voisko auttaa, jos jätät lukematta. Tai menet itseesi ja pohdit syvällisesti miksi se sinua niin tympii?
Voisi auttaa, jos ne jätetään tekemättä. Aihe on sinkut, ei sinä.
No älä lue. Ja tee sinkkuuteen liittyviä aloituksia itse...