Kivi Marsista.

NapaOnKuinMars

Niin, sehän löydettiin Etelämantereelta jokunen vuosi sitten. Kukakohan siihen kompastui?
Kiinnostavaksi asian tekee että mistä löytäjä tiesi kiven alkuperän ja osasi sen labraan kiikuttaa. Valinnanvaraa toki Etelämantereella on; kiviä todellakin riittää ja maisemat ovat kuin Nasan kuvat Marsista.
https://www.youtube.com/watch?v=tarE433OKr0

Arvon tähtitieteilijöiltä tähän tulee varmaankin vastaus kuin apteekin hyllyltä sanoisi vanha kansa.... :-).

15

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etelänapamantereelta tiedetään etsiä meteoriitteja. Siellä ei ole kivelle juuri muuta mekanismia päätyä jäätikön pintaan kuin se että kivi putoaa taivaalta...


      • ExB kirjoitti:

        Jos katsot karttaa niin huomaat, että Etelänapamantereesta varsin suuri osa on yhtenäisen ja todella paksun jääkerroksen peittämä. Meteoriitteja etsitään noilta laajojen jäätiköiden alueilta, ei minkään vuorenrinteen juurelta jonne kiviä voisi vieriä muutenkin.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Etelämanner#Merkitt.C3.A4v.C3.A4_alue_tieteelle

        Sama lyhytlinkkinä https://urly.fi/LoA kun Suomi24 kuitenkin pilaa tuon edellisen ääkkösten vuoksi.

        Kokeillaan viel%C3%A4 uudelleen%3Cbr %2F%3Ehttps%3A%2F%2Ffi.wikipedia.org%2Fwiki%2FEtel%E4manner%23Merkitt.C3.A4v.C3.A4_alue_tieteelle


    • Kuunautti

      Vai etsitään meteoreja laajojen jäätikoiden alueilta? Eivätköhän nuo uppoa kenttäpio- syvyyden ulottumattomiin? Kuinka monta päätoimista meteorin etsijää mantereella on ja kuka maksaa heille palkan?
      No, yhtä kaikki. Katso nyt kuitenkin aloittajan linkki.

      Nyt voinemme keskittyä etsimään Maakiviä Kuusta ja Marsista. Se on hauskaa.

      • Parhaat alueet kerätä meteoriitteja Antarktikselta ovat niitä, joissa lumesta kasaan puristunut sininen jää nousee ylös näkyviin ja kuluu ja haihtuu pois. Mukana tulleet kivet jäävät tuollaisilla alueilla pinnan lähelle- Meteoriitit ovat siis pudonneet jäätikköjä peittävään lumeen ja ajan kuluessa päätyneet jään sisälle.

        http://www.uqac.ca/miac/antarc.htm

        Kullankaivajat osaavat etsiä kultaa sieltä, minne vesivirta sitä eniten kerää. Meteoriitin etsijät osaavat Antarktiksella etsiä meteoriitteja sieltä, missä jään hidas virtaus sopivan esteen lähettyvillä nostaa ne pintaan.

        Suurin osa Antarktiksen meteoriiteista virtaa jään mukana aikanaan mereen ja ajelehtii jäävuorien mukana kunnes sulaminen saa ne putoamaan merenpohjaan.


    • Etelämantereen asukkaiden koulutustaso on ylivoimaisesti maailman korkein: jokseenkin joka jamppa ja mimmi on korkeakoulutettu tutkija ja se satunnainen diplomi-insinööri tahi lentäjä on myös niin tiedemyönteinen, että ymmärtää pitää silmänsä auki tallustellessaan jäätiköllä.

      Se porukan geologi toki huomaisi eron maakiven ja meteoriitin välillä myös kivikossa.

      Mitäpä siellä trolleilla tekisi? Mitäpä trolleilla tekisi missään?

    • kylmääon

      Satunnainen etelämantereelle eksynyt trolli joka on pihalla kaikesta reaalimaailmasta joutuisi nopeasti pingviinien ruoaksi..

    • Tiätäväinen

      Etelämantereen päällä on suuri otsoniaukko. Siitä putoilee niitä Marsin kiviä. Siksi niitä ei löydykään muualta.

      • Kyllä niitä todennäköisesti löytyy muiltakin sellaisilta jäätikköalueilta, joissa lumesta puristunut jää esteen vuoksi pysähtyy paikalleen sulamaan tai haihtumaan. Grönlannin jäätiköistä on puhuttu ja sieltä on meteoriitteja etsittykin samanlaisista paikoista kuin mistä Antarktikselta niitä on löytynyt.

        Erona vaan on se, että Grönlannissa sää on liian lämmin ja aurinko paistaa liian kuumasti tummiin meteoriitteihin. Jään pinnan lähelle nousevat kivet lämpenevät ja sulavat jään sisään aivan kuten hiekoitushiekka jään päällä kevätsäässä. Antarktiksella ne nousevat aivan pintaan asti.


      • ExB kirjoitti:

        Kyllä niitä todennäköisesti löytyy muiltakin sellaisilta jäätikköalueilta, joissa lumesta puristunut jää esteen vuoksi pysähtyy paikalleen sulamaan tai haihtumaan. Grönlannin jäätiköistä on puhuttu ja sieltä on meteoriitteja etsittykin samanlaisista paikoista kuin mistä Antarktikselta niitä on löytynyt.

        Erona vaan on se, että Grönlannissa sää on liian lämmin ja aurinko paistaa liian kuumasti tummiin meteoriitteihin. Jään pinnan lähelle nousevat kivet lämpenevät ja sulavat jään sisään aivan kuten hiekoitushiekka jään päällä kevätsäässä. Antarktiksella ne nousevat aivan pintaan asti.

        https://journals.uair.arizona.edu/index.php/maps/article/view/15498

        Meteoriittien oletetuilla kertymäalueilla Grönlannissa on nähty kiviä uponneena yli puolen metrin syvyyteen jään sisälle mutta ne eivät koskaan nouse pintaan asti. Tarvittava työn määrä yhtä tarkistettavaa kiveä kohti olisi niin suuri että helpompi kerätä meteoriitteja Antarktikselta.


    • Nasa_valehtelee

      Nasan lentokoneet ovat olleet kylvämässä islantilaiskiviä jäätikölle. Kivet onkin sitten ollut helppo sieltä "löytää".

      • ÄläAnnaHuomiota

        Salaliittoteorioita varten on Suomi24:ssä ihan oma palstansa

        http://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/salaliittoteoria

        Siellä on parempi paikka keskustella tuollaisista "teorioista". Myös tarinat Kuu - matkojen väärentämisestä kuuluvat sinne.

        Iso osa salaliittoteorioita tähtitiedepalstalle tarjoilevista kirjoittajista näyttää tosin olevan pelkkiä trolleja, jotka esittävät olevansa salkkareita saadakseen lypsettyä vihaisia vastauksia lukijoilta. Niiden tavoitteena on siis alun perinkin saada nimenomaan vihaisia vastauksia ja itseensä kohdistuvaa solvausta pilaamaan keskustelua.

        Älkää antako trolleille huomiota vaan ottakaa niiltä tikkarit pois.

        --
        Myös aavikkoalueilta löydetään meteoriitteja. Etsiminen on toki hankalampaa hiekan joukosta...


    • PiippuPoriseeIltaisin

      Aavikkoalueet ovat todellakin todellakin kultakaivos Marsin kivien etsintään.
      Ilmastokin on suotuisa. Suosittelen sellaisen hatun käyttöä missä on niskaa suojaava huivi. Näin välttyy auringon polttamilta.
      Kehoitan myös välttämään ganjan käyttöä heti aamusta. Se väsyttää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      7257
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4383
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      26
      3926
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3499
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2553
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2505
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2172
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      26
      2074
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2003
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1412
    Aihe