Palstalaiset,
Lapparissa oli alkukuussa juttua, että Suomun tulipalon syyteharkinta on myöhässä. Valmistunee toukokuussa.
Lisäksi syyttäjä on vaihtunut.
Kommentteja?
Lapparissa oli alkukuussa juttua, että Suomun tulipalon syyteharkinta on myöhässä. Valmistunee toukokuussa.
Lisäksi syyttäjä on vaihtunut.
Kommentteja?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllähän kaikki tietävät, että tulipalo sattui sopivaan aikaan ja vakuutuksetkin oli junailtu kohdilleen. Toisaalta, ellei syttymissyytä pystytä todistaan tahalliseksi, niin maksu vahingoista korvataan.
Kyllä kansa mielellään liittää tälläiset tapahtumat tahallisiksi. Kuitenkin silloin kuin rakennetaan, ja korjataan vahinkojakin sattuu. Suomessa uusissa keskeneräisissä rakennuspaloja sattuu vuosittain useita.
On melko vastuutonta leimata suomunkin palo tahalliseksi. Tänäpäivänä pystytään selvittämään syttymissyyt, ja vakuutusyhtiö tutkii varmasti mitä tapahtui.
Kannattamattomat sahat paloivat aikoinaan kovin helposti. Nyttemmin suomu ja sikalat.
No,no , hieman varovaisempia kommentteja. Täällä taitaa ottaa kantaa kirjekurssin kautta käyneet lainoppineet, kylätuomarita ja asiantuntijat. Antakaa viranomaisten tehdä työnsä. Miettikäähän vähän tätä yrittäjääkin, miltä hänestä tuntuu tällainen julkinen syyttely, syytön kunnes toisin osoitetaan. Voimia ja jaksamista sinulle Suomun yrittäjä !!!!!
Nooh!
Kannattaakin miettiä aina! kannattaako yrittää vakuutuspetosta vai ei?
Noissa jutuissa ei ole suomessa saanu sitä petosyritystä kukaan vielä läpi. Vaan se on aina paljastunu tavalla tai toisella.....
Paljon ylistetty yrittäjyys on usein, yritystä saada yhteiskunnan tukea, yrittää vakuutuspetosta, yritystä veropetokseen, yritystä riistää työntekijöitään.
SVT: Ruotsin Malmössä kaksi isoa paloa – yli sata autoa vaurioitui pääsiäisen aikana
Ulkomaat17.04. 11.34 Päivitetty 11.38
SVT: Ruotsin Malmössä kaksi isoa paloa – yli sata autoa vaurioitui pääsiäisen aikana
Kaksi isoa paloa sattui Malmön Rosengårdin alueella Von Lingenin tiellä.
Jussi SaarinenAamulehti
Ruotsissa Malmön kaupungissa on syttynyt kaksi paloa autohalleissa pääsiäisen aikana, kertoo Ruotsin yleisradioyhtiö SVT.
Maanalaisessa autohallissa syttyi tulipalo pitkäperjantain iltana. Paikka sijaitsee Rosengårdin alueella, jossa on jo vuosia ollut lukuisia autopaloja.
Poliisin arvion mukaan yli sata autoa on vaurioitui perjantain palossa. Halli oli täynnä savua, eikä kaikkien autojen rekisterinumeroita kyetty heti vahvistamaan.
Lauantai-iltana toinen autohalli syttyi tuleen Malmössä aivan perjantain palopaikan lähistöllä. SVT:n mukaan lauantaina paloi seitsemän autoa.
SVT:n mukaan ketään ei ollut maanantaiaamuna pidätetty epäiltynä kummassakaan palotapauksessa.
Tuntomerkit:Tummiin pukeutuneet!
SVT:n uutinen
Miten tämä liittyy Suomun paloon? Ruotsi nyt on iso maa siellä sattuu, ja tapahtuu paljon.
Vakuutuyhtiö hävisi joutuu maksamaan, mysteeri on miksei valittanut hoviin,
Joutuu maksamaan. Oma lukunsa se kuinka "kattavasti" korvaa.