Kauanko vielä pitää jaksaa?

sanat_ei_riitä

Meinasin kirjoittaa selostuksen elämästäni, niin kovin tekisi mieleni kertoa. Mutta pelkään että joku tunnistaisi minut ja siitä alkaisi sota.

Tässä elämässä olen kokenut rakkaudettomuutta jo lapsuudenkodista lähtien, sittemmin fyysistä ja henkistä väkivaltaa, hyväksikäyttöä. Menetin mielenterveyteni avioliitossa mielisairaan miehen kanssa, joka kohteli minua huonosti. Kun vihdoin monien vuosien jälkeen pääsin hänestä eroon, alkoi hän ja perheensä terrorisoida minua, mm. syyttivät rikoksesta. Asia tutkittiin ja todettiin valheeksi, mutta kaikki se oli todella raskasta.

Menetin lapseni. Kärsin pakko-oireisista peloista joihin energiat uppoavat. Olen käynyt terapioita ja syönyt lääkkeitä, turhaan. Koitin opiskella yliopistolla. Nyt on hirveät velat, kun oli pakko ottaa opintolainaa, muuten en olisi syönyt. Tietyistä ihan konkreettisista syistä en olisi voinut asua solussa, silloinhan olisi ilman lainaa selvinnytkin.

Tulin uskoon jo yli kymmenen vuotta sitten. Silloin oli sellaista toivoa, luulin että Jumala auttaa kaikessa. Joitakin vuosia sitten jäin pois seurakunnista. Uskoni hiipuu hiljalleen pois. Näen ja kuulen kun lapsuudenperheeni jäsenet hehkuvat uskossa, saavat armolahjoja, kokevat ihmeellisiä asioita. Minä olen meistä ensin uskoon tullut. En ole saanut armolahjoja. En tunne Jumalan rakkautta, en koe häntä missään. Tuntuu siltä että Hän tarjoaa mulle korkeintaan vain vaatimuksia, tai sitten ei ole millään tavalla minusta kiinnostunut. Elämä tuntuu merkityksettömältä. En näe tätä elämää elämisen arvoisena. Ei ole enää varsinaisesti mitään minkä takia haluaisin elää. On vain köyhyys, sairaus, näköalattomuus. Maailma on paha, ihmettelen miksi ihmiset ovat niin julmia että tekevät enempää lapsia tänne. Jumala ei kuule rukouksiani, olen anonut että ottaisi jo minut pois. Elämä on lahja? Huono vitsi, rangaistus tämä on.

0

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        61
        11635
      2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        96
        8841
      3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

        Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
        Maailman menoa
        12
        4417
      4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

        Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
        Maailman menoa
        23
        3984
      5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

        Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
        Maailman menoa
        5
        3861
      6. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        90
        3656
      7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

        Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
        Maailman menoa
        7
        3646
      8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

        , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
        Perussuomalaiset
        15
        3451
      9. Perussuomalaisiin minä luotan

        Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
        Maailman menoa
        34
        3232
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        45
        2435
      Aihe