Vai oletteko täysin yksinäisiä?
Rakastaako teitä kukaan?
Kyselijä-
32566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Äiti varmasti rakastaa ja kaksi siskoa. Käytännössä olen aina ollut täysin yksin, ketään muita ei ole. Ei ole ollut edes kavereita, ainoastaan kiusaajia ja välttelijöitä.
Miksi ihmeessä välttelijöitä.
Entä sinua?
Hyvä kysymys aloittajalta.
Usein tuntuu kuin kukaan ei rakastaisi, mutta uskon kyllä omituisella tavalla ainakin oman äidin ja isän rakastavan, sisaruksiin tilanne muotoutuu lapsuuden jälkeen vähän sen mukaan, miten se kenenkin elämä etenee. Onko se rakkautta vai mitä, jonkinlainen kiinteämpi side kyllä säilyy sisarustenkin välillä.
Äidin isän rakkaus voi tuntua jopa raskaalta toisinaan. Kun äidilläni oli tapana verrata meitä lapsia ainakin negatiivisessa muodossa johonkin suvun jäseneen, kyllä se minua ainakin loukkasi kovin, uskon että monta muutakin olisi samoin kokenut. Hänen rakkautensa oli omiin lapsiinsa hieman ongelmallinen ja siihen oli syynä hänen oma sanoisin orpo lapsuutensa, sillä isäänsä hän ei edes tuntenut ja äidinkin luota lähti jo heti kymmenen vuotta täytettyään eli on itseltä puuttunut paljon.
Hän ei osannut ajatella lapsiaan samanlaisina , sillä kertoi yhdelle yhtä, toiselle toista, mikä hajoitti aika raskaasti.
Elämä sisarusten kanssa lapsena oli yhtenäistä, mutta kun lähdettiin sen oman leivän perään, tulikin siitä kilpailu, jossa kaikki ei ollut kaunista.
Olen yrittänyt itse tehdä hieman toisin, jotta lapsillani olisi keskinäinen hyvä suhde , sekä varma tieto siitä, että he ovat vanhemmilleen täysin tasa-arvoiset. Millään tutkinnoilla ei ole merkitystä, olen niistä tietenkin ylpeä äiti. Mutta rakastan heitä todella koko sydämestäni. Olen tehnyt myös selväksi, että äidin syli on aina olemassa, myös niinä päivinä, kun on raskasta. Tietenkin lasteni epäonnet satuttavat, mutta yritän saada heidät ymmärtämään aina olevan esteitä, joista selitään yhdessä. Niin on pitänyt minunkin mennä vaikeiden aikojen ylitse, kaikin puolin olen ihan tyytyväinen ja todella uskon minuakin rakastetun kaikesta huolimatta.
Ei minua kiinnostako kuka minua rakastaa, minä itse rakastan vain omia lapsiani.
oletpa itseriittoinen mies. salaa kaipaat rakkautta sinäkin?
"salaa kaipaat rakkautta sinäkin?"
En sentäs, olen tyytäväinen nykytilanteeseen.
Tuskin olet.
Tottakai hän on. Mitä hän tekisi jonkun rakkaudella?
Elämäni ei ole kaikilta osin sitä mitä haluaisin sen olevan, mutta rakkautta en tarvitse.
Tuo on hyvä kysymys, en oikein tietäisi mitä tekisin tuolla rakkaudella.
Voi sua pientä.
perus tunne vammainen mies
Olet tekopyhä."rakkautesi" ei ole edes aitoa vai "rakastatko" köyhää ja rumaa miestä mielummin kuin rikasta ja komeaa ja edelleen mitä kumpikaan tekisi sinun rakkaudellasi?
Mitä kukaan tekee kenenkään rakkaudella...? Kerrassaan naurettava kysymys.
Ei tietenkään kukaan rakasta koska olen rumilus. Minulla ei ole läheisiä eikä ystäviä.
Et halu minua netti ystäväksi.
Olen aivan varma et teillekin on jossain, nyt tai joskus joku joka aivan varmasti rakastaa teitä. Löytyköön se netinsyövereistä tai muualta:)
Rakastaa
Varmaan läheiset ihmiset rakastaa. Tavallaan olen aika yksinäinen.
Äiti, veli ja salarakas.
Yksinäinen ihminen on aina yhteiskunnalle uhka. Siksi kannattaa pitää yllä kulissia.
En tiedä mutta käsitykseni on et jos joku haluaa olla ihan täysin erakko. Asuu ehkä vaikka sitten erämaassa yksinään niin hänkin haluaa et on edes joku lähellä. Olkoon se sitten vaikka rakas koira.
Miten niin yht.kun.uhka?Valaise mua.
Aina on ainakin Yksi joka rakastaa.
Kun yhteiskunta ja sen arvot mätänevät, ei tajuta että rakastaminen ja rakastetuksi tuleminen ovat ihmisen perustarpeita. Näitä jos ei tunnista itsessään on tunteiltaan paatunut. Sellaiseksi tämä mätä nyky-yhteiskunta mätine arvoineen ihmiset muuttaa valitettavasti. Mätää.
Yhteiskunta ja sen arvot heikkenevät,kun ei tajuta mitä rakastaminen on. Ensin pitää ymmärtää oma osuutensa, et ole koskaan ' yksin' kun ymmärrät olevasi yhtä jokaikisen ihmisen kanssa. 'Tee toiselle se mitä haluat itsellesi tehtävän tai älä tee sitä mitä et halua itsellesi tehtävän: siinä on rakkaus! Se miten ihminen suhtautuu hänelle ns merkityksettömiin henkilöihin, osoittaa joko hänen suuruutensa tai pienuutensa. Vaikka kohtaaminen olisi vain sekunteja, sillä on merkitystä inhimillisyyden ja sen rakkauden vuoksi. Rakasta niitä sekunteja, kun kohtaatte. Itselläni on tapana mielessäni siunata tai toivottaa kaikkea hyvää jokaiselle kohtaamalleni kanssakulkijalle. 😇
Mitä sitten tulee ns romanttiseen rakkauteen, ystävyyteen tai parisuhteisiin, ne ovat suurelta osin vallanäyttöä, jopa väärinkäyttöä. En oikein usko, että avioliitto, joka on uskontojen luoma institutio, on ' vapaan ihmisen' toiveen mukainen. Osaisimme kyllä rakastaa ilman avioitumista, uskonto on tuonut avioliittoon paljon rasitteita: pitää noudattaa tiettyä kaavaa; vaikka on jollain tavalla jo vapauduttukin: uskalletaan erota yms, kuitenkin se malli on niin vahva, että ' takaraivossa' kummittelevat ihanneliiton kehykset. Jopa niin, että yksin jäävä ihminen on omituinen ja kelpaamaton. Tämä on yksi suurimpia syitä, miksi yksinäisyydestä kärsitään: on saatu kelpaamattoman leima. Rakkautta jokaiselle!😍
Aika hiostava tunne kun nainen sanoo rakastavansa sinua..
Se on se koko viikon kestäny armoton parruaminen joka saa naisen sydämen kukkimaan. :D
Luonnehan mulla on perusvittumainen..
Aivan sama, asialla ei ole mitään merkitystä kenenkään kannalta.
Vanhemmst ksi rakastaa... itse rakastan ja himoitsen tiukkaa peräaukkoa. Se, sekä rakkaus kyrpään on ainoa rakkaus joka pysyy ja pysyy.
Ihmisiin kohdistunu rakkaus voi sammua jostain syystä. Munanhimo ei sitte sammu millää.
Mitä se rakkaus on?