Kovakourainen mies

tuuli36

Mieheni (lasteni isä) satuttaa toistuvasti tarhaikäistä lastamme olemalla "kasvatustilanteissa" kovakourainen. Hän ei itse käsittääkseni tajua olevansa tarpeettoman kovakourainen, ja suuttuu ja haistattelee, jos sanon hänelle asiasta. En kestä lapseni surua siitä kun hänen rakas isänsä satuttaa milloin mitenkin, esim. hammaspesulla pitämällä kiinni väkisin. Tiedän, että minun pitää suojella lastani mutta mitä ihmettä voin tehdä, onko muuta vaihtoehtoa kuin ero? Mies on minuakin kohtaan pelottava ja passiivisaggressiivinen, nykyään tosin myös saattaa töniä, karjua uhkaavasti tai heittää tavaroita. Hän mm. rikkoi kamerani... Hän on muuttunut viisivuotisen suhteemme aikana ihan valtavasti, mutta en usko, että olen oikeastaan koskaan tuntenut häntä. Hänellä on vahvat muurit eikä hän suostu puhumaan itsestään mitään. Apua hän ei hae.
Mitä minä teen? Lapsi murtuu jos isä muuttaa pois (jos edes suostuu muuttamaan, hän on eromielellä mutta tekee kaikesta kamalaa ja hankalaa) mutta lapsihan kasvaa vinoon, jos isä riuhtoo (kun ei osaa puhumalla hoitaa tilanteita lastenkaan kanssa).
Tämä on ihan hirveää. En koskaan kuvitellut "herääväni" tällaisesta elämästä.

5

2459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuuli36

      Niin ja mainittakoon, että tietenkään mies ei riuhdo lasta jos olen vieressä, mutta saatan kuulla toiseen huoneeseen itkun alkavan, ja kun menen paikalle, lapsi kertoo, että isä satutti. Mutta enhän minä voi koko ajan kulkea miehen perässä vahtimassa tai toisaalta elää niin, että mies ei tekisi yksin lasten kanssa mitään, vaan asuisi vaan samassa kodissa.

    • petoisä

      Tidät jo itsekin vastauksen: eroon tusta pedosta. Pedon tavatessa lapsiaan, AINA,AINA,AINA joko sinä tai toinen aikuinen koko ajan lapsen vierellä. TS. lasta/lapsia EI KOSKAAN saa jättä pedon kanssa yksin!

      Vaatii sinulta vaivaa tehdä yllämainittu todeksi, mutta se on sinun VELVOLLISUUTESI omaa jälkikasvuasi kohtaan.

    • Kuulesnyt

      Itse avioerolapsena voin sanoa että mielummin hankkiudut eroon hänestä. Miehesi rikkoo lakia, tuollainen käytös on laitonta lapsen kasvatuksessa. Kuulostaa ettei miehesi muuksi muutu, oma äitini yritti reilut 10 vuotta muuttaa isääni mutta ei asiat muuttuneet. Älä tuhlaa elämääsi siihen, vaan koita huolehtia että olet onnellinen sekä lapsesi. Olisin mielummin toivonut että omat vanhempani olisivat eronneet aikaisemmin kun heidän yhdessä olemisesta ei tullut mitään, niin olisi päässyt vähemmällä tuskalla. Lapselle vanhempien ero on rankkaa, mutta siitä kyllä selviää. Se myös riippuu mielestäni kaikista eniten vanhemmista, miten rankka prosessista tulee lapselle. Vanhempien kannattaa olla hyvissä väleissä vaikka ei minkään muun takia kuin lapsen takia, eikä lasta sekoteta draamoihin, eikä toinen vanhempi saa moittia/haukkua toista vanhempaa.

    • voivoi85

      Olet lapsellesi sen velkaa että lähdet suhteesta ja heti, aiheuttaa varmasti hirveitä traumoja lapselle tuommoinen. Ansaitset itsekin parempaa. Omaa miestään ei pidä pelätä.

    • rööppeli

      BLAA BLAA BLAA BLAA.

      KUKA SUOJELEE LASTA?!!!!!!

      Lapsi ei murru mihinkään aikuinen ahinaan ja löpinään, mutta lapsi kärsii ja vahingoittuu väkivaltaisessa ympäristössä. Mitä hell aikuiset höpisee muka lapsesta samalla alistaen lapsen paskalle?!

      Voin kertoa että ne lapset on paljon vahvempia ja uudistuvampia kuin me aikuiset ja on aivan tirha selittää omaa saamattomuuttaan sillä että se olisi lapsen etu. Lapsi ei vain tajua mitä tapahtuu mutta myös sen mitä ei tapahdu. Lapsi ei ole mikään lasiesine, se tunne on aikuisen joka ei kestä käsitellä oikeata elämää jossa tapahtuu pahalta tuntuvaa ja lapsen surua, mieluummin mennään miljoona vuotta väärään kuin yksi oikeaan joka aiheuttaisi hetkellisesti kyyneliä. Mukavuusalueella mieluummin kuin kohti hyvinvointia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      272
      2400
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1289
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1145
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      962
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      897
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      767
    Aihe