Kovakourainen mies

tuuli36

Mieheni (lasteni isä) satuttaa toistuvasti tarhaikäistä lastamme olemalla "kasvatustilanteissa" kovakourainen. Hän ei itse käsittääkseni tajua olevansa tarpeettoman kovakourainen, ja suuttuu ja haistattelee, jos sanon hänelle asiasta. En kestä lapseni surua siitä kun hänen rakas isänsä satuttaa milloin mitenkin, esim. hammaspesulla pitämällä kiinni väkisin. Tiedän, että minun pitää suojella lastani mutta mitä ihmettä voin tehdä, onko muuta vaihtoehtoa kuin ero? Mies on minuakin kohtaan pelottava ja passiivisaggressiivinen, nykyään tosin myös saattaa töniä, karjua uhkaavasti tai heittää tavaroita. Hän mm. rikkoi kamerani... Hän on muuttunut viisivuotisen suhteemme aikana ihan valtavasti, mutta en usko, että olen oikeastaan koskaan tuntenut häntä. Hänellä on vahvat muurit eikä hän suostu puhumaan itsestään mitään. Apua hän ei hae.
Mitä minä teen? Lapsi murtuu jos isä muuttaa pois (jos edes suostuu muuttamaan, hän on eromielellä mutta tekee kaikesta kamalaa ja hankalaa) mutta lapsihan kasvaa vinoon, jos isä riuhtoo (kun ei osaa puhumalla hoitaa tilanteita lastenkaan kanssa).
Tämä on ihan hirveää. En koskaan kuvitellut "herääväni" tällaisesta elämästä.

5

2669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuuli36

      Niin ja mainittakoon, että tietenkään mies ei riuhdo lasta jos olen vieressä, mutta saatan kuulla toiseen huoneeseen itkun alkavan, ja kun menen paikalle, lapsi kertoo, että isä satutti. Mutta enhän minä voi koko ajan kulkea miehen perässä vahtimassa tai toisaalta elää niin, että mies ei tekisi yksin lasten kanssa mitään, vaan asuisi vaan samassa kodissa.

    • petoisä

      Tidät jo itsekin vastauksen: eroon tusta pedosta. Pedon tavatessa lapsiaan, AINA,AINA,AINA joko sinä tai toinen aikuinen koko ajan lapsen vierellä. TS. lasta/lapsia EI KOSKAAN saa jättä pedon kanssa yksin!

      Vaatii sinulta vaivaa tehdä yllämainittu todeksi, mutta se on sinun VELVOLLISUUTESI omaa jälkikasvuasi kohtaan.

    • Kuulesnyt

      Itse avioerolapsena voin sanoa että mielummin hankkiudut eroon hänestä. Miehesi rikkoo lakia, tuollainen käytös on laitonta lapsen kasvatuksessa. Kuulostaa ettei miehesi muuksi muutu, oma äitini yritti reilut 10 vuotta muuttaa isääni mutta ei asiat muuttuneet. Älä tuhlaa elämääsi siihen, vaan koita huolehtia että olet onnellinen sekä lapsesi. Olisin mielummin toivonut että omat vanhempani olisivat eronneet aikaisemmin kun heidän yhdessä olemisesta ei tullut mitään, niin olisi päässyt vähemmällä tuskalla. Lapselle vanhempien ero on rankkaa, mutta siitä kyllä selviää. Se myös riippuu mielestäni kaikista eniten vanhemmista, miten rankka prosessista tulee lapselle. Vanhempien kannattaa olla hyvissä väleissä vaikka ei minkään muun takia kuin lapsen takia, eikä lasta sekoteta draamoihin, eikä toinen vanhempi saa moittia/haukkua toista vanhempaa.

    • voivoi85

      Olet lapsellesi sen velkaa että lähdet suhteesta ja heti, aiheuttaa varmasti hirveitä traumoja lapselle tuommoinen. Ansaitset itsekin parempaa. Omaa miestään ei pidä pelätä.

    • rööppeli

      BLAA BLAA BLAA BLAA.

      KUKA SUOJELEE LASTA?!!!!!!

      Lapsi ei murru mihinkään aikuinen ahinaan ja löpinään, mutta lapsi kärsii ja vahingoittuu väkivaltaisessa ympäristössä. Mitä hell aikuiset höpisee muka lapsesta samalla alistaen lapsen paskalle?!

      Voin kertoa että ne lapset on paljon vahvempia ja uudistuvampia kuin me aikuiset ja on aivan tirha selittää omaa saamattomuuttaan sillä että se olisi lapsen etu. Lapsi ei vain tajua mitä tapahtuu mutta myös sen mitä ei tapahdu. Lapsi ei ole mikään lasiesine, se tunne on aikuisen joka ei kestä käsitellä oikeata elämää jossa tapahtuu pahalta tuntuvaa ja lapsen surua, mieluummin mennään miljoona vuotta väärään kuin yksi oikeaan joka aiheuttaisi hetkellisesti kyyneliä. Mukavuusalueella mieluummin kuin kohti hyvinvointia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      316
      7589
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      56
      3973
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3448
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3201
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2864
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2688
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      51
      2534
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      61
      2310
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2063
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      101
      1963
    Aihe