Mikä jäätaitureiden juniorituotanossa mättää, sillä vilkaisemalla seuran sivuja näyttää siltä että K1 ryhmässä on vain yksi oman seuran kasvatti? Olemme muutamassa pääkaupunkiseudulle niin jatkokysyksenä, mitä seuraa suosittelisitte?
Vastaukset 18
- valinnanvaraaon
Espoolla ei ole ikinä ollut hyvää omaa tuotantoa. Yksi oma luistelija, Laura Lepistö, on menestynyt, kaikki muut ovat muualta tulleita. Minkä ikäisestä/tasoisesta luistelijasta on kyse? Mitkä on luistelijan omat tavoitteet?
- Maakuntalainen
Kahdeksan vuotiaasta kyse ja haluaisin tarjota mahdollisuuden mennä niin pitkälle kuin rahkeet riittää , niin että se ei jäisi ainakaan seurasta kiinni. Mitä seuroja suosittelisitte pääkaupungin suunnalta?
- Valinnanvaikeutta
Kannattaa miettiä ja vertailla harjoitusaikoja, -määriä ja paikkoja. Suurimmissa seuroissa Helsingissä (HL,HTK,HSK) on hyvät resurssit kaikissa. Näistä eniten SM-tason luistelijoita on Helsingin luistelijoissa, mutta ehkä paremmin tällä hetkellä HTK:n minit ja silmut pärjäävät kisoissa. HSK:ssa ja ETK:ssa taitaa olla ihan hyvällä mallilla pienten valmennus, mutta SM-tasolle ei jostain syystä ole moni noussut, Esjt täyttää ryhmät muilta tulevilla huippuluistelijoilla, mutta miettiä voi, mitä tapahtuu omille kasvateille. Vantaalla on molemmat seurat hyvällä mallilla, joten valinta kannattaa tehdä välimatkan mukaan, ellei siten rakasta ruuhkassa ajamista. Valinnanvaraa on, mutta kannattaa valita yllämainituista seuroista. Toki kun omista luistelijoista toinen lopetti ja toinen vaihtoi muokkaan jo aikaa sitten, jollain muulla voi olla tuoreempi näkemys aiheesta? Muut seurat taitavat olla enemmän harrastelijoille.
- sm-putki
Kyllä Jäätaitureissa pääsee niin pitkälle kuin vain Suomessa pystyy etenemään. Tosin lapsen pitää pysyä "sm-putkessa" ja mielellään ikään nähden etunenässä. Seurassa ei ole resursseja panostaa kansallisen puolen luistelijoihin. Eli jos ennustat lapsesi kehittyvän tasaisen varmasti niin ei Jäätaiturit mikään hullumpi seura ole. Jos taas ajatuksena on kiva harrastus, niin joku muu seura voisi sopia paremmin.
- Maakuntalainen
Niin mutta kun seurasta ei jostain syystä tule omia seuran putken läpikäyneitä sm-tason luistelijoita vaan kaikki on ns.ostourheilijoita...niin missä vika, kuitenkin huipputasolla taas muista seuroista hakeudutaan Espooseen .
- Luistelufani
Eikös se kuvasta valmentajien osaamista, jos omia kasvatteja ei löydy...
- Kannattaamiettiä
Kahdeksanvuotias on vielä tosi pieni, joten seura kannattaa valita pitkälti sen mukaan, että saa arjen sujumaan helposti kyyteineen kaikkineen.
Jäätaitureissa tähtäin taitaa olla voimakkaasti sm-sarjoissa. Omat kasvatit jäävät muualta tulevien jalkoihin, jos eivät edisty riittävästi. Valmennuksen perässään sinne sitten isompana tullaan. Isompien ryhmät täyttyvät taitavista tytöistä. Taustalla ei väliä, jos taidot on hyvät. Eli sen kummempaa lojaaliutta ei ole omille kasvateille. Taidot ratkaisevat. Se ei varmaankaan ole kenellekään yllätys.
Helsingin seuroissa taitaa olla aika paljon eroja yksäripuolella erityisesti. Muodostelman osalta ovat kaikki huippupalkkoja.- Maakuntalainen
Kiitos tähän astisista tiedoista. Mitä mieltä olette alueen muista seuroista EVT, Tikkurila, HL, ETK?
- Lähiseuraan
HL, EVT, Tikkurila ja ETK ovat kaikki hyviä seuroja. Kannattaa käydä kokeilemassa, missä valmennus ja ryhmä tuntuu luistelijalle sopivammalta. Ja kun on 8-vuotiaasta kyse, harjoitusajat ja -paikat kannattaa tarkistaa myös. Onko järkeä ajaa toiselle puolelle pääkaupunkiseutua, jos lähempänäkin voi harrastaa?
- IceFly
Harjoituspaikkojen lukumäärä (ei joka päivä eri halli), sijainti ja harkka-ajat ovat harrastuksen mielekkyyden ja jaksamisen kannalta tärkeitä. Samoin mahdollisuus säilyttää luistimet yms. hallilla on iso helpotus. Ajatuksena siis, että lapsi voi mennä harkkoihin itsenäisesti, usein suoraan koulusta. 8-vuotias saa varmasti hyvää valmennusta monissakin eri seuroissa, valmentajat vain tuppaavat kiinnostumaan eniten motivoituneista potentiaalia omaavista lapsista.
- Lähiseurassa
Ongelmana Helsingissä on, että mikään seura ei treenaa vaan yhdessä hallissa ja Tikkurila & Myyrmäki (EVT) eivät ole hyvien julkisten yhteyksien päässä. Jos alkuperäinen ei vielä ole muuttanut, suosittelen katsomaan asunnon valinnassa myös jäähallien sijaintia. Onneksi on kimppakyydit!
- sivusta_seuraava
Kyllä Tikkurilaan ainakin on todella hyvät julkiset yhteydet. Kaikki junathan pysähtyvät siellä. Ainakin ei Helsinkiläisestä sivusta seuraajana nuo kulkuyhteydet ovat suorastaan loistavat. Meillä 'maalla' kun kyyti kulkee 2 krt päivässä, aamulla kaupunkiin ja illalla pois.
- Junallahallille
Juna ei paljoa auta, kun asemalta on matkaa hallille n 3 km.
- Kuskaaja
Jos K3-ryhmän harjoitukset alkavat Tikkurilassa klo 14.30, niin kauempaa ei millään ehdi koulupäivinä, vaikka junat kulkisivatkin. Ellei sitten satu asumaan junaradan varrella. Silloinkin tekee tiukkaa jos koulu sattuu loppumaan vasta kahdelta.
- TsemppiäLauralle
Laura Karhunen on siirtynyt esjt:n riveihin. Lappeenrannasta Espooseen on pitkä matka, toivottavasti kannattaa!
- jäänseuraamaan
Lappeenrannasta lähti päävalmentaja muualle ja näköjään lauralla peruskoulu juuri loppunut niin märsky, pääkaupunkiseutu ja hyvä sparrausapu treeneissä on kehityksen kannalta melko hyvä yhdistelmä tähän saumaan, joten innolla jään seuraamaan minkälaista kehitystä tulee etenkin komponenttien puolella! :)
- pienikorjaus
*Pohjois-Haagan yhteiskoulu
- Anonyymi
ETK hyvä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 142564
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2741162Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671138- 82936
- 87853
- 63818
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24755- 72725
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69721Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?137690Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142681- 47670
- 54623
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46614Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32608Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25603Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.44594- 40564
- 55548
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20528