polvisuojat

krisko71

noniin, lakaisulakaisinkoneet ovat käyneet ja niin olen minäkin käynyt ottamassa perstuntumaa katuun.
Kauden ensimmäiset viisi metriä ja lipsahti luikat alta ja 90 asteen kulmassa pyllylleen. Enpä muista milloin olisin rulliksilla kaatunut mutta parin vuoden tauko ja tuntuma hakusessa.

Kokeilin miltä kaatuminen tuntuu ja pienistä vauhdeista kokeilin useaan kertaan peruskaatumista.
Kädet luistimiin että tarpeeksi matala asento > polviltaan pudottautuminen > kyynärpäät ja lopuksi kädet lyövät maahan.
Joka kerta polvisuojat valuu nilkkoihin kun liukuu pitkin piennarta vaikka jalat oli koukussa ettei hienojen luistinten kärjet raapiinnu.

Tuosta edellisestä temppuiluketjusta tuli tämä aihe mieleen.

Ikää alkaa olla jo lähempänä viittäkymmentä ja painoa toistasataa, joten kaatumisen harjoittelu on paikallaan.
Käytän suht pitkää kiskoa että pysähtyessäni pyörähtämällä pitoa riittää tällä massalla.
Eli kun kokoa on, niin suojatkin tarvitsee olla astetta järeämmät.

Ajattelin että olisiko bleidaus tai mitä lajia nyt olisikaan -tyylisuunnan suojat sopivat minulle?
Lisäksi näyttäisi olevan myös polven sivut suojatut jos kaatuu sivuttain.

Meitä keski-ikäisiä mahakkaita rullailijoita kun on katukuvassa ja massa jatkaa matkaansa niin nämä aggressiosuojat näyttävät tuhdeilta ja kiinnityksetkin näyttää olevat jo järkevästi suunniteltu.

Talvella retkiluistelen ja yksin luistellessa matkaradalla pitkillä terillä. Siinä vauhtia tulee ihan mukavasti, ja railosta kun kaatuu niin nämä vanhat 90 luvun suojat jotka nyt on nilkoista löytyneet, ovat toimineet liukuvalla jäällä ihan hyvin.

Eli nämä nuoret juipit joilla olisi kokemusta paremmista suojista voisivat vähän auttaa miestä alamäessä ja sen alla suojien kanssa, jotka ovat puolivälissä mäkeä nilkoissa.
Ja ei vain juipit vaan rullailijat yleensäkin.

Tällä ikää alkaa jo ajatella turvallisuuttakin

1

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rullatpyörimään

      Eka kerta pitkän tauon jälkeen on aina haastavaa. Itse olen aina kotona sisätiloissa hakenut "ekatuntuman" tai toisenkin tuntuman, ettei tarvitse sitten ulkona nuolla asfalttia. :) Harjoittelen siis jarrutuksia ja liukumista yhdellä jalalla yms. perustemput.

      Kerran kun lensin selälleni, niin muistan sen jälkeen pitää painopisteen aina hiukan etukenossa, ettei paino ole takana, jolloin "olen lentäjän poika".... muista myös STAY LOW!

      Käytän myös kaikkia suojia mitä lakisallii ja jaloissa/polvissa hokkari säärisuojat, jotka suojaa myös polvet. Pysyy myös tukevasti paikoillaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe