Voiko niinpäin tehdä että jos auton omistajalla on vakuutusrästejä sen verran että ei saa niitä maksetuksi kerralla siten että auton saisi katsastukseen niin jos auton omistaja laittaa haltijaksi jonkun toisen henkilön joka sitten ottaisi vakuutuksen omiin nimiinsä koska olisi halvempi ja nopeampi keino saada auto katsastukseen niin onnistuuko? Eli omistaja edelleen käyttäisi autoa pääsääntöisesti.
Eli riittääkö noin vai pitääkö tämä eri henkilö laittaa omistajaksi että ei tule ihmettelyjä jos poliisit pysäyttää tyyliin " miksi haltija ei aja autoa" tms.? Pitääkö haltijan ehdottomasti itse sitten myös käyttää autoa?
Mistäs ne poliisit sen tietää että kuka käyttää autoa pääsääntöisesti ja kuka ei? Todella harvoin tulee tilanteita kun joutuu tilanteeseen missä pyydetään jotain auton tietoja. Vuosi sitten viimeksi jouduin puhallusratsiaan.
vakuutuksesta
tiedustelijaaa
1
164
Vastaukset
- vastataanpas
En tiedä kuinka menee mutta itse kun olin naimisissa niin ajelin autolla missä rahoitusyhtiö oli omistajana ja vaimo haltijana mutta minä ajelin sillä pääsääntöisesti töihin jokapäivä ym. Kauppareissuillakin aina minä ajoin. Monta vuotta.
Jouiduin ratsioihin missä pyydettiin rekisteriote. Koskaan ei kukaan kysellyt mitään.
Ei kai ne selviä ellei kolaria aja ja miksi selviäisi silloinkaan. Voihan aina sanoa että auto oli lainassa. Kai sitä lainata saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996786Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096520SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614821Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien933744Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963681Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663562Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103392Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03110Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil61939Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161519