Neuvo niille jotka ovat aivan loppu työhönsä esim. kiusaamisen takia. Olen itse sanonut irti itseni 3 kertaa kiusaamisen tai huonon työilmapiirin vuoksi.
Mene työterveyslääkäriin ja kerro tilanne. Kerro että et saa nukuttua, masentaa jne ja rehellisesti ne oireet mitä sinulla on. Jos itse päätät voit tietty vähän liiotella oireita.
Saat sairaslomaa. Sairasloman aikana mieti milloin sinun kannattaa sanoa itsesi irti. Jos loma on tulossa kerää kaikki lomat piikkiin ja ÄLÄ pidä lomaa vaan sano itsesi irti sairasloman aikana. Yritä saada mahdollisimman pitkä saikku. Kun olet sanonut itsesi irti mene toiselle lääkärille ja kerro sama uudestaan ja kerro että harkitset irtisanomista. (älä kerro että olet jo sen tehnyt) Saat uutta saikkua ja voit hakea sairaspäivärahaa kelalta. SItä maksetaan 6 päivää viikossa. Ilmoittaudu heti työttömäksi työnhakijaksi te-toimistoon.
Jatkossa mene samalle lääkärille ja kerro että oireet vaan pahenee. Kerro että olet niin maassa ettet enää meinaa jaksaa elää. Saat lisää saikkua.
Tee tätä niin monta kertaa että pääset 3kk eteenpäin eli karenssin ohi.
Sitten saat liiton päivärahaa ja karenssi on lusittu.
Minä olen saanut tätä apua hyviltä lääkäreiltä ja kun olen saikun kesken kertonut et sanoin itseni jos irti mun lääkärit ovat olleet niin "fiksuja" että ovat auttaneet karenssin ohi kirjoittamalla tarpeeksi saikkua. Oireeni ovat olleet ihan rehelliset ja en voi kun kiittää näitä lääkäreitä pelisilmästä. Viimeisellä kerralla olin niin loppu et lekuri auttoi masennushoitoon.
Karenssin välttäminen jos sanot itsesi irti
4
431
Vastaukset
- erkkiesimerkillinen
Ihme luuseri oot. Miksi oot ees töihin halunnut jos kantti ei kestä?
- 363636
Maailmassa on monenlaisia arvostelijoita. Älä jää kiinni siihen mitä muut sanovat.
- eizzzzzz
Miten ja mistä sitä saikkua saa? Jos on verenpaineet koholla, yöunet menneet, jatkuva stressi päällä. On ollut elämässä kaikenlaista itsestä riippumatonta ja jos niitä lähtee purkamaan jollekin psykologille tms. niin siinä menee loppuelämä asioita vatkatessa. Nyt kuitenkin tilanne on sellainen että omat työt ulkoistettiin ja nyt ei tiedä missä firmassa on seuraavana aamuna. Ohjelmat vaihdettiin eikä niihin koulutettu kunnolla. Muutenkin kaikki on sotkettu niin perusteellisesti että touhu on melkein rikollista. Istutaan avokonttorissa ja kuka tahansa voi tulla selän taakse milloin tahansa. Vähintään tuota säikähtää ja lisää stressiä. En uskalla jatkaa työssäni enää ja irtisanoutumisesta tulee kova karenssi.
En ole saanut saikkua kun mielestäni olisin tarvinnut. En siis osaa selittää vaivojani hyvin. Osaako joku neuvoa? - moraaliton_olet
En ihmettele että hallitus kurittaa kaikkia työttömiä urakalla, kun joukossa on aloittajan kaltaisia lusmuja, jotka yhteiskunnan tukia väärinkäyttämällä pilaavat koko porukan maineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059423
- 494591
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421901- 241620
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131381Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381297Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54917Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30893