Potilas kiusaa hoitajia

MariL__

Tietääkö kukaan, mitä laillisia oikeuksia ja keinoja hoitajalla on käyttää tilanteessa, jossa hoitokodin asukas hälyttää toistuvasti hälytyskelloa. Tämä täpahtuu siis usein välittömästi, kun hoitaja poistuu hyoneesta, jolloin hoitajan on palattava huoneeseen kuittaamaan hälytys. Alkaa jäädä muut työt tekemättä, kun yksi asukkaista vie kaiken ajan.
Mieli tekisi soittaa 112 ja lähettää psykiatriselle tutkimuksiin. Hälytyskelloa ei ole lupa ottaa pois.

4

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikkipitäähoitaa

      Hoitaja hoitaa nyt vaan työnsä eikä valita turhasta!

    • uypypiup

      Asiallisia vastauksia. Edellinen kommentti on ilmeisesti ollut itse potilaana kiusaamassa hoitajia kuvitellen olevansa ainoa hoidettava.
      Olemme pohtineen samaa työyhteisössä emmekä ole keksineet ratkaisua. Hienoa, jos tulisi asiallisia kommentteja ja ideoita.

    • doddanoi

      Ei siinä taida laki paljon auttaa. Perusteeton hälytyskellon soittaminen ei täyttäne minkään rikoksen tunnusmerkkejä.

      Asia pitää ratkaista työnantajan kanssa. Sen tehtävä on päättää, otetaanko työntekijältä esimerkiksi kaikki muut työtehtävät pois, jotta hän voi keskittyä yksinomaan perusteettomien hälytysten kuittaamiseen.

      Ota vain rauhallisesti. Mahdotonta työsuoritusta ei ole oikeutta edellyttää hoitajaltakaan. Kerrot vain tilanteen tarpeeksi korkeassa asemassa olevalle virkamiehelle ja teet niin kuin käsketään. Jos se johtaa siihen, että työ ei tunnu mielekkäältä, pitää varmaan vaihtaa työnantajaa.

    • oiäpiä

      Ainakin häirintä ja kotirauhan rikkominen. Nuo hälytykset kun useasti kaikuvat koko talossa kunnes hoitaja sen käy huoneessa kuittaamassa. Muut asukkaat eivät saa nukuttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      4550
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      69
      2632
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1146
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      845
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      807
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe