Metelistä energiaa?

äänen.vaimennin

Ääni taitaa olla ilmanpaineen vaihtelua? Voisiko äänen kaapata jonkun purjeen tai kalvon avulla talteen ja muuntaa sen esimerkiksi sähköenergiaksi? Kaupungeissahan melua on liikaakin, joten teoriassa saataisiin samalla myös ympäristökin vaimeammaksi.

5

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • airfoiljokaeikirj

      Melun energia on pieni ja vaikeus on saada energia siirtymään materiaaliin.
      Mikrofoni tekee tätä, ottaa energiaa äänen paineiden muutoksesta ja sitä rutkasti vahvistamalla se saadaan talteen.

      • mikki-ei-hessu

        Mikä on mikrofonin hyötysuhde? Jos rakennus pinnoitettaisiin vaikkapa pienillä mikrofoneilla, niin kuinka monta prosenttia ulkopuolisesta äänenpaineen vaihtelusta absorboituisi mikrofoneihin?


      • airfoiljokaeikirj
        mikki-ei-hessu kirjoitti:

        Mikä on mikrofonin hyötysuhde? Jos rakennus pinnoitettaisiin vaikkapa pienillä mikrofoneilla, niin kuinka monta prosenttia ulkopuolisesta äänenpaineen vaihtelusta absorboituisi mikrofoneihin?

        Pitää purkaa asiaa melkein toisin päin. Jos kilauttaa vasaralla alasinta. puhutaan noin 10w tehosta alasimeen. siitä lähtee ääntä muutama milliwatti. Sitä lähtee joka suuntaan, hajoten etäisyyden neliöön, osan osuessa rakennuksen seinään. Ei siitä paljoa saisi vaikka hyötysuhde olisi 100% koska ei voi kerätä enempää kuin on tarjolla. Koska hyötysuhde ei ole 100% vaan paljon pienempi. Aika heikkoa on energian keräys. Ei taida olla tulevaisuuden energianlähteeksi.


    • https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_power

      Äänenvoimakkuutta mitataan desibeleinä. Vertailukohta eli 0 dB taso äänenpaineessa on 1E-12 W eli watin miljoonasosan miljoonasosa. Jokainen kymmenen desibeliä kymmenkertaistaa tehon per neliömetri.

      Esimerkissä 85 dB äänenvoimakkuus ilmassa vastaisi 0.0003W (0.3 mW) tehoa neliömetriä kohti. Jos siis olisi keino saada kaikki energia 100% hyötysuhteella talteen niin 3.33 m korkea ja 1000 metriä pitkä äänen energiaa keräävä aita tuotaisi tehoa peräti yhden watin verran. Hyötysuhde todellisuudessa olisi paljon pienempi.

      • airfoiljokaeirkij

        Oho, jopas oli pienet äänenpaineet ja tehot kyseessä. Mutta jopas oli hyvä vastauskin, Tiede ja fysiikka palsta ei ole vielä ihan kuopattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      18
      4569
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      29
      4311
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      250
      3886
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      64
      2379
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      43
      1811
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      6
      1705
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      1
      1608
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1417
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1351
    Aihe