Vieläkö kulukee mettällä? aikoinaan käveltiin välijoelta tervolan koivun kylään keskellä yötä.
Unto Ekikö?
10
2926
Vastaukset
- salassasallassa
Unto taitaa metästellä jo ihan luvallista riistaa paremmilla jahtimailla.
- Jepjepjoojuu
Eikait se enää, vanaha ukkeli jo on
- Untofani
Unto elelee rauhallista elämää, näkee unta aidosta hirvenmetsästyksestä, kämppäelämästä ja pääsee todennäköisesti taivaaseen... hyvä tyyppi:)
- Julkimoko
Untohan on kunnostaunut myös elämän ns. harmaalla alueella. Kaikki hänen tekosensa eivät kestä julkisuutta vaikka ne kylällä yleisesti tiedetään.
Jos se tekee hänestä hyvän tyypin, olkoon niin.
- Luironuittaja
Muistan ikäni kun Unto kertoi metästarinoitaan uiton aikana. Pitkän päivän jälkeen oli mahtava menna telttaan luirojoen varrella ja kuunella Unton tarinoita ja nukahtaa siihen. Rauha hänen sielulleen. Erillainen kulkija oli hän.
- UntokinEk
Unto Ek ei ole kuollut, joten lopettakaa nämä "rauha hänen silulleen jutut". Yksityisyyden suoja on Untollakin olemassa, joten toivotaan harkintaa näihin kirjoituksiin.
- Anonyymi
Unto Ek on 9.7.2019 vaipunut ikiuneen luonnollisista syistä. Hänet saatettiin lepoon tänään 3.8.2019.
- Anonyymi
Osanottoni omaisille ja ystäville. Unto eli kuitenkin pitkän elämän jota varmasti edesauttoi hänen intohimoinen mielenkiintonsa luonnossa liikkumista kohtaan, myös luonnosta hankittu ravinto on terveellistä. Unto oli vanhan kansan kunnon erämies, joita ei enään hänen lähtönsä jälkeen taida olla olemassa. Rauha hänen sielulleen.
- Anonyymi00009
Unto oli mukava mies,oli hyvät tarinat,hyvä kirjailija.Todellinen luontoihminen.
Kyllä sitä aikanaan käytiin ongellakin. - Anonyymi00010
Unto Ekin elämää kuvaava kirja ilmestynyt,Lyijyaika.Ostin itselleni sen kirjan,todella hyvä,Pirttimaa kirjoittanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668