Kunto romahtanut talven jälkeen

kauden.avaus

nyt pitäisi aloittaa taas hissukseen jalat varmaan menee ihan paskaksi ennenkuin taas tottuu.

9

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 459359u

      Talvellakin voi pyöräillä....sisällä tai ulkona, tai sitten jotain muuta lajia.

    • Cyclomania777

      Mää oon kovas tikis koko vuoden koska ajan fillarilla koko vuoden ja talvel lisäks hiihdän. Liikkuminen kannattaa ympäri vuoden

    • Äkkiä kroppa siihen taas tottuu. Jos talvella pyöräily ei houkuta, saa esim spinning-tunneilla persauksiin potkua siten että lenkkeilyn aloittaminen käy kivuttomammin.

    • VuodenYmpäriPyöräilen

      Nopeasti se kunto vaan heikkenee. Olin kuukauden verran pyöräilemättä ja heti kyllä huomasi, kun heti tuntui olo paljon väsyneemmältä, eikä samat pyörämatkat, jotka ennen meni helposti, niin ei meinanut jaksaa ollenkaan.
      Toisaalta kyllä se kunto palautuu, kunhan vaan jatkaa, eikä lopeta.
      Kun pyöräilee vuoden ympäri, niin kuntokin pysyy yllä ja jonkunverran myös kasvaa.

      • pitää.yrittää

        Joo huomasin sen kuin tein ensimmäisen lenkin ja vaikeaa oli mutta olosuhteetkaan eivät olleet parhaat mahdolliset (selittelyn makua ;) ) vastatuulta oli melkein kokoajan ja jalat ei tahtoneet jaksaa. Olin melkolailla piipussa lenkin jälkeen sekä inspiraatio nollassa. Mutta kyllä se siitä vielä kun taas vauhtiin pääsee :D


    • MatemaattinenTosiasia

      Se on just se köyhimpien pyöräilijöiden ongelma, kun ei ole varaa kuin siihen yhteen fillariin, millä ajellaan vain kesät. Sitten saadaan just ja just ne muut pakolliset varusteet hankittua.
      Kahta kunnon pyörää olis paha pitääkin, kun on köyhyyttään asuttava kaupungin vuokrayksiössä, missä ei oo tilaa säilytellä fillareita. Pihalta tai varastosta joku kävisi ne hyvät pyörät varastamassa tai hajottamassa. Ympäri vuoden pyöräily edellyttäisi tyyriiden ajotamineiden hankintaa, ja siinä paikassa köyhä mielellään tinkii. Ostaa vaa ne kesäkelin varusteet, kun kesällä on muutenkin paremmat ilmat ajella kuin talvisin. Se on semmonen mukavuuskysymys. Köyhällä on elämässä niin vähän mukavuuksia, että se ottaa mukavuutta siinä missä pystyy. Sitten noista spinningeistä, niin onko köyhällä varaa käydä kuutta kuukautta vuodessa treenaamassa spinningeissä? Se ei ole mitään halpaa, ja jollain pitää maksaa asuminen, laskut ja sapuskatkin. Niiden lisäksi elämässä on muutakin, mitkä vievät rahaa. Ympäri vuoden pyöräileminen alkaa vaatia pyöriltäkin paljon. Osia menee enemmän ja pyörien vaihtoväli on lyhyempi kuin niillä, jotka pyöräilevät vain puolet vuodesta.
      Kyllä se pyöräily on sellainen harrastus, että ne kilometrit ajetaan lompakon mukaan.

      • Bafang

        Matemaatikko heitti illan parhaan vitsin :)
        "Kyllä se pyöräily on sellainen harrastus, että ne kilometrit ajetaan lompakon mukaan. "


      • tosihomma

        Hyvä kun on muitakin köyhiä kuin minä.Matemaatikko kuvaili hyvin.


      • MatemaattinenTosiasia
        Bafang kirjoitti:

        Matemaatikko heitti illan parhaan vitsin :)
        "Kyllä se pyöräily on sellainen harrastus, että ne kilometrit ajetaan lompakon mukaan. "

        Kilometrit tosissaan ajetaan lompakon mukaan. Jos hirveitä määriä pyöräilee, alkaa mennä renkaita ja muita kuluvia osia, ja siihen ei köyhän pyöräilijän rahat riitä. Kun ajelee semmoset pari tonnia kesässä, ei pyörä vielä hirveitä kulu ja renkaita joutuu harvemmin ostelemaan. Siinä pysyy talous paremmin vatupassissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      46
      631
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      543
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe