pyöräily ja kuntosali, sopiva määrä molempia?

urheilustanauttiva

osaisko joku auttaa mua ku mietin tässä mikä on sopiva suhde pyöräilyä ja kuntosalia. pyöräilen töihin ja mulla tulee päivässä 23km pyöräilyä 5 kertaa viikossa. käyn salilla noin 4 kertaa viikossa. pyöräilyä oon "harrastanut" noin vuoden ja nyt työmatka pitenee tuplaten eli 46km päivässä. mitäpä ootte mieltä ku haluaisin pitää sali määrän samalla niin kuinka paljon pystyy pyöräileen viikossa ilman että se syö sali treeniä? :)

7

2427

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asadigiline

      riippuu täysin kuinka kovaa ajat...jos ajat 20kmh keskarilla niin energiaa kuluu hirmuisesti vähemmin kuin 30kmh keskarilla.jos maltat ajaa suht rauhallisesti niin ei noilla reeneillä vielä pitäis ylikunnon vaaraa olla...mutta kuuntele kehoasi

      • PitääKuunnellaItseään

        Samaa mieltä.
        Jos hiki-hatussa polkee niin alkaa ressaamaa.

        Pitäis löytää sopiva vauhti ja mielestäni on apua kun pyöräs on se digi... mikälie nopeusnäyttö mitä saa SaiturinPörssistä 8€.

        Matkan aika, nopeus ja suhtautuminen siihen tulee kokemuksen perusteella ja kun sitä tekee jatkuvasti, niin se on ihan normaalia, eikä tule muutakun hyvä mieli :) .

        Kuntosalillakin varmaan pitäis olla jonkinlainen järki päässä, ettei vedä itseään täysin sippiin, vaan tulee mukava olo kuntosalilla käynjin jälkeen.


    • urheilustanauttiva

      Ok kiitos vastauksista! :)

    • Pidä kuntosaliohjelma sellaisena että se tukee ja täydentää pyöräilyä. Eli liikkuvuutta, yläkroppaa, vatsaa ja selkää. Näin harjoittelu pysyy monipuolisena eikä rassaa yhtä lihasryhmää liikaa.

    • Osaurheilua

      on oppia kuuntelemaan kehoaan ja psyykettä.

      • Bafang

        Velogi puhuu vähän mutta asiaa :) Mulla toisin päin tuo treeni eli pyöräily tukee kuntosaliharjoittelua. Otan alkulämmöt fillaroimalla salille ja loppupalautuksen fillaroimalla himaan. Ei tartte vemputella salin turhakkeilla lämmön saamiseksi :) Aerobinen puoli myös hoituu melkein jokapäiväisillä fillarilenkeillä. Vatsa- ja selkätreeni todellakin auttaa pyöräilyssä, mutta jalkapäivät ovat hallaa fillaroinnille. Toisaaltaan tämmöiselle saliköntykselle sitten tuo sähköavustus jalkapäivänä suo pienen helpoituksen ja annettakoon anteeksi sähködobing?


    • Anonyymi

      Kova kuntonen äijä täytyy sanoo, jatka samaan malliin mutta älä polta ittees loppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      108
      2298
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1425
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1208
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1145
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1108
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1055
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      962
    8. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      949
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      948
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      918
    Aihe