työnhakuvalmennus

näinsemeneeeee

Joudun spring Housen valmennuskurssille . Kestää 5pv. Onko siellä jotain hiton ryhmätehtäviä tms.? En voi sietää sellaisia. En ole mikään sosiaalinen ihminen eikä tuo valmennus saa musta tehtyä sellaista.

Enkä suostu mihinkään sosiaaliseen mediaan luomaan profiilia tai laittamaan kuvaani julkisesti nähtäville jos siellä jotain sen tapaista on. Eikä sellaisiin olekkaan pakko suostua. Ja jos joku video pitää itsestä tehdä niin voin tehdä mutta sitä ei saa näyttää julkisesti missään esim. Muille kurssilaisille.Se miksi en halua on sellainen asia jota ei tarvitse perustella sen kummemmin kenellekkään. Tietenkin töitä haluan mutta en vaan halua että musta on julkisesti kaikkien saatavilla tietoja. Siksi mulla on se esto että kukaan muu kuin viranomaiset ei saa musta mitään tietoja mistään.


Paras olisi jos siellä saisi tehtyä kaiken rauhassa itsenäisesti. Onneksi sillä viikolla on pari tärkeämpää menoa eli maanantaina ilmotan heti et sillon ja sillon en tule koska on sellaista menoa joista saan todistukset kurssin vetäjälle/työkkärille. Työkärille sanoin jo menoista mutta vetäjälle pitää vielä sanoa menoista. Pari tuntia olen niinä päivinä pois valmennuksesta.

6

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielåsenverran

      Pitääkö kertoa valmennuksen pitäjälle että mulla on lukemisen ja kuulemisen ymmärtämisessä joskus vaikeuksia? Työvoimakoulutukseen kun menin niin mua ohjeistettiin kertomaan asia kouluttajalle ja niin teinkin.



      Sitten jännittää etukäteen esim. Tilanne missä pitäisi keksiä joku mainoslause tms. Itsestä. Menisin siinäkin lukkoon ja tuskin saisin keksittyä ilman vetäjän avustusta tai jos pitäisi keksiä toiselle kurssilaisile omasta päästä kysymyksiä niin lukkoon menisin enkä keksisi mitään mutta minkäs noille voi. Se on semmosta. Ehkä vaikutan jotenkin vajaalta mutta mulle nyt on se ja sama mitä muut musta ajattelee.

    • möhömaha1985

      Tuskin siellä muuta tehdään kun katellaan jotain kaavioita ja juodaan kahvia. Ei niihin leikkeihin voi kukaan pakottaa, pääasia että saapuu paikalle. Tyhmä tai vajakin oloinen toki saa olla ihan vapaasti.

    • Nofear88

      Minusta oli asiallista. Olin yhden päivän. Tehtiin tehtäviä. Sai hyviä vinkkejä muilta kurssilaisilta. Ohjaaja oli asiallinen Espoon TE-toimistossa.

    • kysyväkyselijä79

      Onkos noissa työnhakuvalmennuksissa sellaista että yritetään saada laittamaan nimensä johonkin paperiin missä suostuu omien tietojen luovuttamiseen? Itse en laita nimeäni mihinkään missä lukeekin sana tietojen luovutus.

    • Nnn891

      Tiedot luovutetaan kuin ilmoittaudut te-toimistolle. Kurssilla keskitytään työnhakuun. Sekin on oma taiteenlajinsa.

    • botson

      Turussa kurssilla katsottiin powerpoint esityksiä työnhausta (tavoista ja keinosta sekä arvioitiin esimerkki CV.tä ja hakemuksia sekä keskusteltiin työnhausta yleisesti. Tämän lisäksi pelattiin
      mm sanan selityspeliä, muistipelejä ja hirsipuuta . Tämän lisäksi leikittiin haastattelu tilanteita
      siten että oltiin vuorotellen työantajan roolissa ja työnhakija roolissa . Saatiin myös paljon kahvia ja limua ilmaiseksi joutavaksi sekä paljon domino ,Jaffa ja kaurakeksejä syötäväksi ja käytiin myös keilaamassa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      41
      2760
    2. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      56
      2588
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      49
      2222
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      335
      1940
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      137
      1682
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1515
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1348
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1207
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1126
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1086
    Aihe