Ilmatieteen laitoksen siirto Sodankylään saa lisää kannatusta. Realismin palautus Suomen ilmastokeskusteluun ja tieteen palautus lämpenemissaarnan tilalle on eräs siirtoperusteista.
Edes metrisen hangen lapioiminen Sodankylässä ei palauta tolkkua aikanaan poliittisesti (vihr) valittuun laitoksen johtajaan, messiaanisen lämpenemissaarnaajaan.
Tämä aikoo edelleen mitata lämpenemistä punavihreässä kuplassaan, siis Kaisaniemessä (ainoa mittauspiste vuosikymmenten ajan) ja Viikin pelloilla.
Tilalle tulkoon tiedemies/nainen. Nykyinen siirtyköön takaisin puoluepolitiikkaan, epäilemättä viherpunikkina.
Ilmasto vaihtelee. Tuskin on vaihtelu loppunut, mutta tiede ei todellisuudessa tiedä edes seuraavan oleellisen muutoksen suuntaa.
Jos aikaisempia tutkittu ennakkoluuloja varoen, ymmärrettäisiin nykytilannekin paremmin.
On jäänyt vähäiselle tarkastelulle (vain yhtenä esimerkkinä) vaikkapa 1930-luvun loppupuolen maamme ilmaston voimakas lämpeneminen (etenkin kesät): Mikä sen aiheutti ja mikä sen äkisti käänsi ennätyskylmyydeksi, joka kevätkesällä 1942 johti lähes nälänhätään, ja olisikin aiheuttanut nälänhädän ilman Saksan massiivisia viljatoimituksia.
Ilmaston kylmeneminen on hyytävä uhka Suomelle. Etenkin kun kylmeneminen tapaa olla voimakkaampaa ja nopeampaa kuin saarnojen lämpeneminen.
Tartteis varmaan tehdä, ei tehdä jotain, vaan tehdä oikeita asioita.
Ilmatieteen laitoksen siirto Sodankylään
0
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t265127Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo643035Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122920HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432831Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi181607Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861580Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271536Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4121239- 681120
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2211014