Ilmatieteen laitoksen siirto Sodankylään saa lisää kannatusta. Realismin palautus Suomen ilmastokeskusteluun ja tieteen palautus lämpenemissaarnan tilalle on eräs siirtoperusteista.
Edes metrisen hangen lapioiminen Sodankylässä ei palauta tolkkua aikanaan poliittisesti (vihr) valittuun laitoksen johtajaan, messiaanisen lämpenemissaarnaajaan.
Tämä aikoo edelleen mitata lämpenemistä punavihreässä kuplassaan, siis Kaisaniemessä (ainoa mittauspiste vuosikymmenten ajan) ja Viikin pelloilla.
Tilalle tulkoon tiedemies/nainen. Nykyinen siirtyköön takaisin puoluepolitiikkaan, epäilemättä viherpunikkina.
Ilmasto vaihtelee. Tuskin on vaihtelu loppunut, mutta tiede ei todellisuudessa tiedä edes seuraavan oleellisen muutoksen suuntaa.
Jos aikaisempia tutkittu ennakkoluuloja varoen, ymmärrettäisiin nykytilannekin paremmin.
On jäänyt vähäiselle tarkastelulle (vain yhtenä esimerkkinä) vaikkapa 1930-luvun loppupuolen maamme ilmaston voimakas lämpeneminen (etenkin kesät): Mikä sen aiheutti ja mikä sen äkisti käänsi ennätyskylmyydeksi, joka kevätkesällä 1942 johti lähes nälänhätään, ja olisikin aiheuttanut nälänhädän ilman Saksan massiivisia viljatoimituksia.
Ilmaston kylmeneminen on hyytävä uhka Suomelle. Etenkin kun kylmeneminen tapaa olla voimakkaampaa ja nopeampaa kuin saarnojen lämpeneminen.
Tartteis varmaan tehdä, ei tehdä jotain, vaan tehdä oikeita asioita.
Ilmatieteen laitoksen siirto Sodankylään
0
78
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024823Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493242Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071332- 161049
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1081020Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah421012Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40981