SUOMEN KANSAN PISTEET 2017

S-Akateemikko

Täydet pisteet Portugalille, vaikka laulaja ei osaakaan laulaa ja elehtii kuin vähämielinen. Piisi sinänsä on rehellinen yritys musiikin suuntaan.

Britannialle, vanhanaikaisen laulutaidon aka Broadway -tyylin hallitsemisesta ja tyylitietoisuudesta menköön 10 pistettä.

Saksalle 8 pistettä siitä hyvästä, että muut eivät tule antamaan mitään. Saksan oma etnisyys on tässä esityksessä hukassa, mikä on tunnetusti Merkelin linja, mutta sääli sillä Saksasta ovat tulleet kaikki musiikkihistorian suurimmat nerot.


Portugali 12 pistettä (musiikista)

Iso-Britannia 10 pro-Brexit -pistettä (osaa laulaa vaativampaakin melodiaa.)

Saksa 8 pistettä (vanhojen aikojen kunniaksi)

Ranska 7 pistettä (vetää vanhaa francopoppia eurooppalaisesta mausta piittaamatta)

Itävalta 6 pistettä (sympatiapisteitä)

Italia 5 pistettä (Kuten Ranska, vetää omaa vanhaa linjaa reteesti kansan jämähdettyä keskiajalle aka 1950-luvun italoiskelmään.)

Tanska 4 pistettä (yliyrittämisestä ja androetnisyydestä aka epäskandimaisuudesta)

Azerbaijan 3 pistettä (köyhää ja pientä pitää tukea jos vaikka ensi vuonna saisimme korkojen kanssa takaisin)

Israel 2 pistettä (puppelipoikapisteitä läpinäkyvästä paidasta ja alta pullistelevasta ylätorsosta, vaikka ryökäleet varastavat palestiinalaisilta ja kokevat olevansa Jumalan valittu kansa)

Ruotsi 1 pistettä (persoonatonta varman päälle yrittämistä. HM järkevä asuvalinta sillä Robin ei kuulostaisi yhtään paremmalta läpinäkyvässä paidassa. Ruotsin piisejä on musamarkkinoilla 14 tusinassa ja ne unohtuvat kuukaudessa. 1 piste kuitenkin siitä, että Ruotsin kanssa päätämme yhdessä NATO-jäsenyydestä.)

1

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasha.tumbai

      Minä kannustan voittoon Moldovan Hey Mammaa. Myös Belgian, Unkarin ja Norjan veisuista tykkään.

      Karsiutuneista olisin toivonut Suomen ohella jatkoon varsinkin Liettuaa. Muitakin hyviä jäi finaalin ulkopuolelle, ja Turkkiakin kaipaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe