Suomi rahoittamaan Euroviisut

dadaddaada

Suurimmat rahoittajamaat pääsevät automaattisesti Euroviisujen Finaaliin.

Näin Suomi olisi aina kilpailuissa, eikä sen ulkopuolella.

Kuka huomas ja kuuli Ruotsin kappaleen alku biitti joka on kopsattu Axel-F elokuvasta Beverly Hills Cop by Harold Faltermeyer.

11

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joutavat.pois

      Huono provo! Itse katselin viisuja viimeksi vuonna 2007, koska Suomi oli ne voittanut edellisenä vuonna. Minua ei esitetty "musiikki" juurikaan kiinnostanut, mutta olin kiinnostunut teknisestä toteuttamisesta. Sitä ennen olin katsellut viisut vuonna 1975.

      • provokaatio

        Ei, sulla oli hyvä provo!


    • rahajohonkinmuuhun

      Suomi voisi jäädä koko kisoista pois, niin ei tarvitsisi rahoittaa ollenkaan.

    • EBU

      Ei euroviisuja suoraan rahoiteta, vaan EBU:n (European Broadcasting Union) jäsenmaat maksavat jäsenmaksuja EBU:lle ja näistä suurimpien maksujen maksajat taas saavat tuon etuoikeuden päästä suoraan finaaliin. Viisuihin saavat osallistua kaikki ne maat, jotka ovat EBU:n jäseniä. Siksi mm. Israel on mukana, vaikka ei Europpaan maantieteellisesti kuulukaan.

      • frfr111

        Onko autsraalia EBU:n jäsen ?


      • melkein.sama
        frfr111 kirjoitti:

        Onko autsraalia EBU:n jäsen ?

        Austria ja Australia... Kumpiko olikaan valtio Euroopassa ? Jaa, no, otetaan varalta kumpikin mukaan...


      • samakaise11

        Niin Austraalia ei ole valtio euroopassa, mutta osallistuu siltikin kisaan.


    • Viisut.pois

      " Siksi mm. Israel on mukana, vaikka ei Europpaan maantieteellisesti kuulukaan. "

      Jaahah... Kysymyksessä on siis samanlainen ilmiö kuin se, että Turkish Airlines mainostaa olevansa Euroopan paras lentoyhtiö, vaikka Turkki sijaitsee Aasiassa. Noh, ainakin sillä on Euroopan huonoin turvallisuustilasto, jos se Euroopassa on.

    • Siannahkatakki

      Suomi pois ja YLE vero alas.

    • onmahaajarahaa

      Voitto UMK-kilpailussa 500 miljoonan budjetilla ei riitä?

    • mamutulos_viisutsisään

      Sillä ehdolla ettei tänne tuu enää yhtään mamua, ja loputkin tänne tulleet voidaan potkia ulos maasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1670
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1353
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1080
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe