Korvan venytys ekaa kertaa - onko hätää?

BugPrince

Ostin siis 1,6 mm venytys korun tnään mielessä venyttää korvareikä. Joten puhdistin vähän tuota korua ja aloin venyttämään (tyhmänä ihmisenä en käyttänyt minkäänlaista rasvaa). Se sattui paljon, ei mitenkään sietämättömästi, mutta tosi paljon silti. Vähän yli puolituntia yritettyäni sain korun vihdoin viimein paikalleen ja se sattui mutta enää vain vähän. Ystäväni kumminkin lähetti viestiä, että tein sen ihan väärin ja et mun korva on tod näk revenny. Otin korun pois ja tarkistin korvani. Se ei märkinyt, ei vuotanut verta, eikä se ollut turvonnut. Se vain hieman punoitti eikä siihen sattunut kuin vähän. Odotin noin kymmenen minuuttia ja laitoin korun toisen kerran korvaan ja sillä kertaa se meni ihan heti sisään ja ainoa kipu jonka tunsin oli vain pieni nipistys. Silti vähän pelottaa. Jos täällä on kokeneempia venyttäjiä, kuinka paljon teillä sattui ensimmäinen venytys, onko mitään mahdollisuutta että korvani on revennyt ja millainen kipu on normaalia venyttämisen aikana? Kiitos jo etukäteen

Ja ei kiitos mitään "on tyhmää venyttää" tai "älä venytä" kommentteja.

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lävistetty94

      Itsellä henk kohtaisesti eniten sattui juurikin ne ekat venytyskerrat, siihen johonkin 5mm asti sattui tosi paljon, mutta erityisesti ne ihan ekat (0.8mm -> 1.2-1.6mm) oli tosi kivuliaita. Suosittelen kokemuksen perusteella venyttämään suihkun jälkeen tulevaisuudessa, tai suihkun aikana. Itellä ainakin onnistuu niin parhaiten. Ja mieluusti 1mm/kk, että korva ehtii parantumaan venytysten välissä. Silloinkun itellä on revennyt korva venyttäessä niin on tullut joko verta (jos pahasti revennyt) tai kirvellyt kovasti jälkeenpäin. Silloin kannattaa puhdistaa kunnolla joko vedellä tai suolavesiliuoksella apteekista kunnes parantuu.

    • aaa881

      on normaalia että siihen koskee kun vaihtaa uuden isomman korun:) itse en ole kertaakaan käyttänyt mitään rasvoja korua vaihdettaessa isompaan, vaan aina saunan jälkeen laittanut isomman. Hyvin on onnistunut:D jos alkaa punoittaa tai turvota niin anna olla päivä pari huuhdellen vedellä sillä suolavesi voi vaan kuivattaa reikää

      • Lävistetty94

        Pakko korjata senverran että apteekin suolavesiliuokset ei kuivata, ne on tarkkaan sekoitettu ja on yhtä vahvoja kuin esim kyyneleet. Itse sekoitetut suolavesiliuokset sen sijaan kuivattavat lähes varmasti pitkällä tähtäimellä, sillä liuoksen ei tarvitse olla kuin hiukan vahvempaa kuin mitä pitäisi, niin se voi jo tehdä vahinkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      9043
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8806
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      16
      7840
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6213
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5298
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4325
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4230
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4153
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3929
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      80
      3823
    Aihe