Missä Kemi

Siellä Yyteri!
Jep, näin se diplomi-insinööriopiskelijan oppimisälykkyydellä pitäisi olla.
Tamperelaisen Tatu Tikkasen kisa päättyy lauantain Haluatko miljonääriksi? -ohjelmassa erittäin nolosti.
25-vuotias rakennusalan diplomi-insinööriopiskelija on alkukarsinnan ainoa, joka osaa laittaa järvet pinta-alansa mukaiseen järjestykseen suurimmasta pienimpään, kerrotaan Nelosen lähettämässä lehdistötiedotteessa.
Valitettavasti Tatun taival miljonääriksi tyssää kuitenkin jo aivan alkuvaiheen kysymykseen: Missä kaupungissa sijaitsee kuuluisa Yyterin hiekkaranta?
Tatu osaa heti sulkea vastausvaihtoehdoista pois Tampereen ja Lahden, mutta sen jälkeen hän jää arpomaan kahden jäljellä olevan vaihtoehdon välillä.

–Eikö se vähän niinku Kalajoella ole? Tatu pohtii ääneen.
Hän miettii vastausta Porin ja Kemin välillä, mutta myöntää, ettei hänellä ole asiasta varmaa tietoa.

–En haluaisi heti alkuun käyttää noita oljenkorsia, Tatu pohtii.

–Varmaan koko Suomi nauraa mulle tällä hetkellä. Vastataan toi Kemissä, Tatu päättää lopulta.
Kun Tatu saa kuulla, että oikea vastaus olisi ollut Pori, hän menee täysin hiljaiseksi ja katse tyhjenee.

Kyl toi Tatu on diplomi-idiootti. 😂😂😂

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yyteristäKemiin

      Olis pitänyt tuoda se tullessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe