Vihaan äitiäni,eikö hän jo kuole

KYLLÄSTYNYTVITTUUNTUNUT

pois. Vihaan häntä todella ja toivon hänen jo kuolevan.
Voisimme laittaa hänen asumansa talon myyntiin ja saada rahat perintöveron
maksuun. Eikä tarvitse riidellä enää hänen rahan käytöstään,eikä miehen tarvitse
olla hänen edunvalvojansa.
Äidilläni on muistiairaus,eikä hän aina muista näyttää kyytikorttiaan ja hän
maksaa taksikyydistä täyden hinnan.

14

580

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KYLLÄSTYNYTVITTUUNTUNUT

      Äitini vika on kaikki mikä on mennyt pieleen elämässäni.
      On hänen syytään,etten osaa muuta kuin itkeskellä ja sääliä itseäni.

      • Omamokasi

        Ei todellakaan ole. Ihan oma vikasi, vai oletko vielä alaikäinen? On tosin olemassa liian paljon ihmisiä, joilla on aikuisen ikä, mutta ei mitään muuta aikuista elettä olemassakaan.


      • KYLLÄSTYNYTVITTUUNTUNUT

        Mistäs sinä sen tiedät? Tuollaiset besserwisser....***päät tulee tänne pätemään.
        Ihanko omaa uteliaisuuttasi tulit lukemaan viestini?
        Mene sitä hoitamaan poniasi.


    • ovensuussa

      Eikö äiti voisi muuttaa muistisairaille tarkoitettuun palvelutaloon tai vastaavaan? Jos ette enää jaksa itse hänestä huolehtia. Vastuu äitinne asioista siirtyisi viranhaltijoille ja voisitte vain käydä hänen luonaan tervehtimässä häntä.

      Täällä saat vain pelkkää arvostelua osaksesi, mutta itse asiassa ymmärrän purkauksesi. Joskus ihminen voi joutua kestämättömään tilanteeseen. Vaikka miten hyvää tahtoakin olisi, aina ei vain voimat riitä kun oma arkikin vaatii osansa.

      Kun pääsisitte irti äitisi asioiden hoitamisesta, kiukku ja viha äitiä kohtaankin laantuisi. Ei me kaikki toisetkaan täällä olla kauhean hyviä kortteja elämässämme saatu ja paljon voimme nähdä syy-yhteyksiä omien vanhempiemme käytökseen ja ratkaisuihin. Kyllähän se vaan tekee joskus kipeää, mutta on vain tehtävä oma elämänsä niin hyväksi kuin suinkin voi, nyt kun itse on aikuinen ja pystyy itse ratkaisunsa tekemään.

    • Heräääää

      Jos äitisi on muistisairas, hänellä on sairaus aivoissa joka aiheuttaa käytöstä.. hän ei voi sille itse mitään

    • jkuio

      Taitaa olla niin, että olet väsynyt näkemään äidin huononemisen ja muuttumisen hänen sairautensa vuoksi.
      Todella parasta olisi, että hän pääsisi hyvään hoitokotiin ja saisi elää omaa elämäänsä siellä ja teillä olisi vapaampaa ja huolettomanpaa elää omaa elämäänne. Voitte mennä katsomaan, mutta ei tarvitse joka hetki olla huolesta väsyneenä.

      Minullakin oli samanlainen asia, tosin muu sukaulainen, onnekseen sai laitospaikan ja voimme nyt paljon peremmin, kun ei tarvitse selvitellä hänen sotkujaan.

    • KYLLÄSTYNYTVITTUUNTUNUT

      Meidän (minun ja mieheni)elämää kuvaa sana EI KOSKAAN.
      Me ei koskaan voiteta Lotossa tsm,äitini ei kuole KOSKAAN meidän avioliitto loppuu vain toisen kuolemaan.

      • yksäippätöistä

        Kyllä se lottovoitto voi helpottaa monella tavalla elämää mutta ei se pelkästään sitä onnellisuutta tee


      • päivänjatkoa
        yksäippätöistä kirjoitti:

        Kyllä se lottovoitto voi helpottaa monella tavalla elämää mutta ei se pelkästään sitä onnellisuutta tee

        Lisään vielä että jokainen on oikeutettu omaan mielipiteeseen ja täällähän se sana on vapaa:)


      • VaikoVainTyhmä

        Käytätkö sä avaaja huumeita? Vaikuttaa vähän siltä.


      • Ihankipeee

        Lottovoittoon tarvitaan selväjärkinen pää, muuten se ei ole onneksi. Ts. aloittajalle se ei tekisi ainakaan hyvää.


    • ajoissavälitkuntoon

      Jokaisella ihmisellä on oikeus elää elämänsä loppuun.

      Kunhan sitten aikanaan äitisi kuolee, tulet ymmärtämään enemmän.

      Oletko niin saamaton, että et itse pysty järjestämä'än asuntoa?
      Että odotat että äitisi kuolee ja jättää sinulle ilmaista rahaa, minkä eteen itse et ole tehnyt mitään?
      Sorry, mutta taidat olla itsekäs ahne.

      Yritä ymmärtää äitiäsi, hänellä on ollut varmaan raskas elämä.
      On varmaan parhaansa yrittänyt.

      On parempi olo itselläsi sitten kun hän kuolee, kun välisi hänen kanssaan ovat kunnossa!

      Ehdit vielä!

    • KYLLÄSTYNYTVITTUUNTUNUT

      Ei huono äiti ole aina se siiderihuora tsm. Kunnollinen,raitis,savutonkin äiti voi olla huono. En saanut häneltä minkäänalaisia eväitä elämään,kaikki ulkoinen ja ns,sivistys oli tärkeämpää. En saanut häneltä mitään muuta kuin tämän kauhean taipumuksen itkeskelyyn-en osaa pitää puoliani-en osaa muuta kuin sääliä itseäni-ja se on hänen syytään-en voi antaa hänelle anteeksi.

      • fffnn

        Et voi aikuisena syyttää kuin itseäsi jos voit huonosti. Äitiäsi voit syyttää lapsena, aikuisina me kaikki ollaan itse vastuussa tunteistamme ja hyvinvoinnistamme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      87
      3492
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1584
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1382
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1236
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      47
      866
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      852
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      822
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      790
    9. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      764
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      747
    Aihe