Pienosakkaan arkea?

Pienosakas

Olen pienosakas eräällä etelä-Suomen golfkentistä. Kuinka ollakaan, kun kävin pelaamassa ja maksoin green feen kentän caddie masterilla, niin tämä maksu ei mennyt osakkaana olevani kenttäyhtiön kassaan, vaan tämän emoyhtiön kassaan kuitin mukaan. Ihmettelin tuota jälkeenpäin kovastikin, kunnes asia valkeni kokonaisuudessaan.

Emoyhtiö on suuromistaja tällä kenttäyhtiön kentällä, kuten samassa yhteisössä olevalla toisellakin kentällä, ja joutuu maksamaan satojen tuhansien vastikemaksut joka vuosi kenttäyhtiölle. Ymmärrettävästi muutoin tämä suuri urheilukeidas olisi muutaman vuoden tai vuosikymmenen päästä jopa konkurssikypsä, jos se omasta pussistaan maksaisi vastikkeet, eikä kierrättäisi kenttäyhtiölle kuuluvia green fee tuloja oman kassansa kautta maksaakseen vastikkeet joka vuosi. Minusta toiminta on törkeästi pienosakasta loukkaavaa. En tiedä, onko osakkeista, joiden pelioikeuksia myydään green feenä kenttäyhtiön caddie masterilla, maksettu vuotuinen vastike vasta kun riittävä summa on saatu kasaan, mikä on yhtiöjärjestyksen vastaista. Joka tapauksessa yhtiön hallitus ja toimitusjohtaja eivät ole asian laitaa kertoneet avoimesti pienosakkaille, että tällainen järjestely on tehty jne. Haistakoon paskat…

10

1030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MyinOsakkeen2006

      Siirry Hiekkaharjun Golfiin pelaamaan, siellä on asiat tip top.

    • MitesOn

      Hiekkaharju Golf -keskustelu sujettiin Golfpisteen forumilla, alkoiko tulla esiin liian arkaluonteisia tosiasioita UGG:n konkurssipesässä ja HieG:ssa tapahtuvassa vedätyksestä?

    • Huh! Hyvä jako ja oppi muille. Kiitos paljon.

      • Anonyymi

        En kyllä mikä on pienosakas golf kentällä , jos tarvitsee maksaa greenfeen ? Mä olen osakas clubillani, enkä maksa mitään greenfeetä vaan pelaan koko kauden vastikkeellani ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En kyllä mikä on pienosakas golf kentällä , jos tarvitsee maksaa greenfeen ? Mä olen osakas clubillani, enkä maksa mitään greenfeetä vaan pelaan koko kauden vastikkeellani ?

        Mekin Håkanin kans hutkitaan klubilla ihan vastikkeen edestä. Joskus takaakin


    • Ostopäälikkö

      Jos tunnet itsesi huojatuksi, myy GOLF osakkeesi pois.

      http://osakkeistaeroon.simplesite.com/

      Kaikki kelpaa, vaikka golf-kerhosi uhkailee ja varoittelee, heidän on merkittävä uusi omistaja osakerekisteriin viipymättä. Osakeyhtiölaki vaatii, hallitus tekee rikoksen josta joutuu tiilenpäitä lukemaan.

      • Anonyymi

        Kuka voisi kertoa mitä tarkoittaa Pienosakas ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka voisi kertoa mitä tarkoittaa Pienosakas ?

        Se on sellainen nousukas. Suuri osa golfin pelaajista on pienosakkaita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on sellainen nousukas. Suuri osa golfin pelaajista on pienosakkaita.

        Toi avaus on täyttä roskaa, pelkkää mustamaalausta jos olet osakeyhtiö golfkentän osakas et maksa mitään greenfee maksua. Suurin osa näistä golfkenttä asiantuntijoista on vaan lukenut nettisivuja, eivät ole edes käyneet golfkentällä saati pelanneet.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4392
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      15
      4138
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      229
      3789
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2771
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2361
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      100
      1910
    Aihe