Vilken klok arbetsminister (Lindström ) vi har nu.

cottonfields77

Han var på en liten tripp till USA och lärde sig nya fina åtgärder som man kan använda både ifråga om flyktingar och arbetslösa.
Bara det inte finns socialunderstöd så skaffar nog alla jobb åt sig.

12

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sysselsättning

      Huvudsaken att man arbetar, lönen är mindre viktig.

      • perfekt99

        Snart är arbetslösheten i Finland ett minne blott.


    • Lindström har exakt ett mål och det är att klänga sig fast vid ministerlön och kompensation samt pension. Skit typ. Dum i huvudet med - men det är ingen nyhet.

      • tillfrisknat

        Fint att Lindström nu har tid och ork med studieresor till andra länder.


      • dkkfhlv
        tillfrisknat kirjoitti:

        Fint att Lindström nu har tid och ork med studieresor till andra länder.

        Skada att Lindström inte själv fick njuta av alla reformer för de arbetslösa som han nu flaggar för (då när han själv var arbetslös )


      • arbetslösajublar
        tillfrisknat kirjoitti:

        Fint att Lindström nu har tid och ork med studieresor till andra länder.

        Vad är bättre än att Lindström mår bra igen.


      • arbetslösajublar kirjoitti:

        Vad är bättre än att Lindström mår bra igen.

        Synd, att välmående är begränsat till regionerna nedanför adamsäpplet.


    • slavarbete

      V importerar billig arbetskraft från Filippinerna, utbildade sjuksköterskor som här jobbar som städare och hemvårdare (artkel på svenska yle ) vår egen vårdpersonal drar till Norge och Sverige.
      Samma med kockar, vilken finländare ställer upp för att jobba för 1300 euro brutto per månad ?
      Sedan har ju byggbranschen övertagits av folk från de baltiska länderna och våra egna går arbetslösa.

      • Har haft att göra med finländska byggare och estniska. Skillnaden var att de estniska inte hade 30-45 minuter kaffepaus. de kom exakt när det var avtalat och de tog den tid de hade sagt. Med de finländska fick jag ringa och säga att det var i dag ni skulle vara här: - aj joo men si du det dök upp ... när de sedan kom: aj sida - man måste beställa det här också så vi kommer när vi fått det.


      • 09198765
        twervig kirjoitti:

        Har haft att göra med finländska byggare och estniska. Skillnaden var att de estniska inte hade 30-45 minuter kaffepaus. de kom exakt när det var avtalat och de tog den tid de hade sagt. Med de finländska fick jag ringa och säga att det var i dag ni skulle vara här: - aj joo men si du det dök upp ... när de sedan kom: aj sida - man måste beställa det här också så vi kommer när vi fått det.

        Deras arbetsmoral är hög, men kunskapen är alltid inte på samma nivå som en utbildad finländares. (man kan bli besviken )


    • minåsikt

      Det borde väl finnas ett tak för höga pensioner också ?Också för avgående ministrar (1300 per månad vore passande.)

      • inbesparingar

        Antalet riksdagsmän kunde också minskas, hundra stycken skulle räcka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18644
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      59
      5559
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5167
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      33
      5067
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      4901
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      77
      4799
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4353
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4017
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      44
      3292
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2979
    Aihe