Afrikkalaisen muslimin muutos

Kyllästyttää

Olen naimisissa afrikkalaisen muslimin kanssa. Seurusteluaikoina kävimme yhdessä ulkona sekä ihan lenkkeilemässä että baareissa. Esim. elokuvissa emme ole käyneet koskaan ja hänen mielestään nykyään riittääkin se, että näemme toisiamme kotonamme. Emme myöskään kutsu tänne yhteisiä vieraita, vaikka olen sanonut, että.minun ystäviäni kiinnostaisi tavata hänen ystäviään.

Käymmekin nyt aina baareissa ja pippaloissa erikseen. Yhdessä emme tee paljoakaan. Jo ravintolassa käyminen on iso juttu ja minun pitää se useimmiten maksaa. Tämä on alkanut ärsyttää minua. En tajunnut seurustelun alussa, että avioliitossa eläminen olisi tällaista. Emme suunnittele yhteisiä matkoja tms. Meillä on vain perusarki ja hauskaa pidetään eri leireissä.

Pian alkaa ramadan, jonka aikana mies oli viime vuonna erityisen kärttyinen ja ilkeä. Ottaa päähän, todella. Ikinä ei mitään erityistä naistenpäivänä tai nimppareilla. En siis odota kalliita lahjoja, vaan ihan vaan muistamista ja vaikkapa yhteistä aikaa ja keskustelua tulevaisuudestamme.

Eilen mies oli ulkona kavereidensa kanssa. Kun ihan ystävällisesti kysyin aamukahvilla, että oliko hauskaa, mies tuntui ihan suuttuvan ja meni takaisin nukkumaan. Tänään olimme sopineet menevämme aamulenkille yhdessä. Tuntuu, että nykyään mies on aina vain vihainen jostain. Suunnitteleekohan hän eroa? Onko kuvioissa joku muu? On jäänyt kiinni valehtelusta aiemminkin ja hänen puhelimeensa en saa koskea ollenkaan tai hän raivostuu kuin mieletön.

Alan nyt itse valmistautua eroon tekemällä rahallisen suunnitelman sinkkuna elämiseen. Ettei sitten tule hätä, jos mies lähteekin pois täältä kiukuttelemasta. Mutta jospa keskusteluyhteys sittenkin löytyisi...

Lasta meillä ei ole, koska siitäkään asiasta ei mies suostu keskustelemaan. Sanoo vain, etteivät kavereidenkaan vaimot mitään keskustelua ole vaatineet. Kyllä minä haluaisin puhua siitä, että Suomessa on uskonnonvapaus ja että hänen täytyy osallistua lapsen on paljonkin, kun olen itse illat töissä.

10

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qqqvadis

      Pakene...

    • AhaaSinä

      Aika huono edes trolliksi ;)

    • rekyyli

      Miksi suominaiset eivät ajattele asioita ennen ongelmia.

    • Näio

      Kaikella kunnioituksella sinua kohtaan, mutta olet rasisti. Sinun pitää ottaa paremmin huomioon miehen kulttuuritausta ja yrittää mukautua siihen niin hyvin kuin pystyt. Jos tuntuu, ettei tämä onnistu, miehen on parempi hakea eroa. Et kertonut kuinka kauan olette olleet naimisissa/onko mies työelämässä tms. yksityiskohtia, mutta olet aika paha ja ilkeä ihminen, jos suunnittelet selän takana kuinka rahallisesti suojaudut omilta virheiltäsi leikkien, että tämä olisi miehen syy. Jos hiemankin omaat omatuntoa, suunnittelisit kuinka voit auttaa miestäsi rahallisesti sen jälkeen kun olet lähtenyt pois.

      Mikä ihme tarve teillä suomilutkilla on leikkiä muslimien tunteilla? Ensin nautitaan komeasta miehestä ja kävellään niin nokka pystyssä. Sitten kun mies odottaa sinun käyttäytyvän kuin oikea nainen niin itketään netin keskustelupalstoilla , että mies on muuttunut ja kuinka elämä on pilalla.

      Häpeäisit. Mies ansaitsee parempaa kuin sinut.

    • persu-ukko-ihihihiii

      aloittaja on sama vanha persu-ukko joka jonottaa kikkelikeikkaukseen, haluaa nääs olla tytsi ihiihihihi

      • hihijihiii

        Hihiiihii mistä sulle saatas leikattua järkeä päähän.


    • Xantias

      Unohda hänet, pikaisesti. Onneksi ei ole lapsia.

    • AofD

      Pakene! Nyrkkiä tulet saamaan jos et lähde.

    • Islam.is.love

      Parempi se on kuin joku juntti suomirasisti mies, ole nyt vain tyytyväinen valintaasi.

      • Todellaraamikkaita

        Arabit ovat raamikkaita enkä sitä ihmettelekään, he eivät ravaa suomalaisten tavoin baarissa vaan pitävät huolta kehostaansa. Suomiukko vain kasvattaa mahaansa kaljalla ja ainoa liikunnanmuoto on sohvalta jääkaapille hakemaan olutta ja makkaraa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      85
      3534
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2046
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1951
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1384
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      86
      1383
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1147
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      13
      994
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      84
      981
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      25
      890
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      63
      823
    Aihe