Mistä sopivat mikrofonikuulokkeet ? Lidl mikseriin

Elinal

Ostin joskus Lidlin karaokelaitteen jossa oli mikit mukana, mutta haluaisin mikrofonikuulokkeet siihen. Onko kenelläkään tietoa sopiiko tuohon laitteeseen mitkään sellaiset ? Itse en ole löytänyt sopivaa ja joutunut niitä sitten palauttamaan, koska joko oma laulun ääni tai musiikki ei ole kuulunut... Kertokaa please, jos tiedätte .

5

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppo.vastata

      "Onko kenelläkään tietoa sopiiko tuohon laitteeseen mitkään sellaiset ?"

      Saat varmasti paljon tarkkoja vastauksia, kun olet antanut "laitteestasi" niin yksilöidyt ja tarkat tiedot.

      • Elinale

        Silver Grest merkkinen on. Näitä ei varmaan ole muualla ollut myynnissä kuin Lidlissä.


    • asdfsdfafd

      Siis haluat kuulokkeet jossa on myös mikrofoni mukana ja haluat että kuulokkeista kuuluu sekä musiikki että oma laulu? Nuo on kuitenkin niin vakiokamaa että veikkaan että jos jotain ei ole kuulokkeista kuulunut niin ongelma ei ole niissä kuulokkeissa vaan sen karaokelaitteen säädöissä.

    • DJjeedii

      Siis tarkoitat Headsettiä eli kuulokkeita, joissa on mikrofoni ;D

      Jos kuulokkeista ei ääni kuulu niin se vika lienee siinä sun Lindistä ostetussa karaokelaitteessa tai/ja niissä kytkennöissä (kts. alla oleva tieto).

      Näköjään Youtubessa on video noista laitteista ja kohdassa 1:41 näkyy tuon vehkeen takapaneeli, jossa ei kyllä ole kytkentää suoraan Headsetille.

      https://www.youtube.com/watch?v=Mst3gSYMmU4

      Eli lyhyesti, tuossa laitteessa nyt ei ole suoraan kyllä Headsetille tarkoitettua kytkentää eli vähän hankala siihen on sitten suoraan helposti laittaa mitään kuuloketta, jossa on se mikrofoni mukana.

      Toki sinne takapaneelin Input puolelle voisi kikkailemalla muuntimen avulla tuoda Headsetin mikistä äänet mutta se söisi sitten jomman kumman audio inputin L tai R kohdasta ja näin ollen sitten se itse musan ääni jäisi laitteeseen tulemaan vaan n.s monona joko L tai R riippuen kumpaan se headsetin mikki on laitetu.

      Tietysti Headsetin mikin 3,5 mm stereoplugilla varustetun voi työntää 6,3 mm adapterilla varustettuna jompaan kumpaan etupuolen mikin paikkaan jolloin sen mikin kyllä saa kuulumaan mutta sitten pitää kuitenkin sen Headsetin piuhan kuulokkeiden osuus liittää takapaneelin Outputtiin muuntimella/adapterilla.

      Ylipäätään kannattaisi ostaa suoraan laite jossa on esim. kuulokkeille se oma 6,3 mm stereoplugipaikalla varustettu Phonse liitäntä niin saisi ainakin ne kuulokkeet suoraan liitettyä.

      Toi kyseinen Lidlin laite on täyttä kuraa ja paskaa, sorry tämä mutta kun kyseinen laite on mitä sattuu ja laatu sen mukaista. Ehkä kannattaisi nämä laitteet ostaa enemmin sieltä soitinliikkeistä jossa on vähän parempaa laatua sekä ostajilla se asiantuntemus niin ei tarvi jälkikäteen tuskailla ;D

    • sdfsdfsdf

      Semmoisia haaroittimia on olemassa joilla headsetin pistokkeen saa erotettua kuuloke -ja mikkiplugiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      215
      4138
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      68
      2648
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2381
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2313
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1551
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      516
      1323
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1306
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1290
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      75
      1263
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1176
    Aihe