Onko kellään kokemuksia lisäravinteiden käytöstä? Auttaako proteiinimömmöt ja muut mihinkään? Ei viittis rahoja hukkaankaan heittää ja lihaksia pitäs saada.
Lisäravinteet
Kalle
2406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä lisäravinteet auttavat. Mikään lisäravinne ei kuitenkaan anna sellaista buustia minkä huomaisi käytännössä selvänä lihaskasvuna (kreatiini on periaatteessa poikkeus, mutta ei sekään itse lihasta kasvata).
Proteiinia ostamalla ei kuitenkaan heitä rahojaan hukkaan kunhan vain vähän vertailee tuotteita. Lisäravinnepussukassa oleva proteiini nimittäin maksaa vähemmän kuin normaaliruoassa oleva (vähäinen) proteiini. Halvempaa siis syödä protskua lisäravinteena, kuin vetää vastaava määrä maitorahkaa. Leipä ja kala kuitenkin pitävät miehen tiellä, joten tuo lisäravinneprotsku tulee vain lisänä, ei normaaliruoan sijasta (sitäpaitsi viisi leipää ja kaksi kalaa on aika perkeleesti ruokaa).
Käytännössä voit ostaa esimerkiksi proteiinia, maltodekstriinia ja kreatiinia. Mitään näkyvää ei kuitenkaan kannata odottaa. Esimerkiksi palautusjuomaa litkimällä saavutettu etu voi näkyä kilona lihasmassaa ehkäpä kymmenen vuoden ajanjaksolla (mutu mutu).
Jeesus N kirjoittaa asiaa. Palautukseen on ihan ok vähän kulauttaa proteiinijuomaa kurkusta alas. Jos olet aloittelija (alle 2v.takana)niin suosittelen jättämään lisäravinteet ja muutkin yrtit omaan arvoonsa ja etsimään sisäistä sankaria korvien välistä. Totuus löytyy vanhan sanonnan mukaan kaurapuurosta ja siitä että menee salille, tarttuu niihin rautoihin eikä vaan puhu asiasta. Menestystä treeneihin!