Tavata teinirakkaus pitkän ajan jälkeen uudelleen.

Arpeutunuthaava

Jäi haavoja sen pitkäaikaisen teinirakkauden jälkeen, haavoja jotka eivät koskaan parantuneet. Asumme eri maissa, että vahingossakaan emme ole livenä tavanneet 70-luvun jälkeen. Nyt kohtaaminen Facebookissa satuttaa jälleen.

On harvinaista nykyisin, että nuoret menettäisivät nykyisin kuoleman kautta rakkaimpansa. Mutta tuskan hylätyksi tulemisen jälkeen täytyy tuntua pahemmalta kuin jos rakastettu ihminen kuolee. Hänen kuultiin menneen kihloihin ja hän jatkoi elämäänsä reippaasti. Minun elämäni ei jatkunut pitkään aikaan.

3

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joskussattui

      Jaan tunteen, mutta olen koittanut unohtaa koko ihmisen enkä koe tarvetta tavata häntä. Onneksi asumme eri paikkakunnilla. Ja aikaakin on kulunut kymmeniä vuosiajaentiedä mitä hänelle nyt kuuluu, enkä välitä.

      • Toipuu_toipuu

        Kokemukseni on sellainen, ettei tavallaan kyennyt unohtamaan toista, inhoaminenkin oli vaikeaa. Mutta täydellinen vuosien ero vaan häipyi mielestä kuin maisema. Ajankohtaisuus häviää ennen pitkää. Arkikiireet pitivät ajatukset poissa aiheesta. Uusi työ muualla hyvä juttu.


    • Kirjan_aineksia

      Ulkomaalaisesta saa romanttisen lopun omaan päähänsä, se on sitten muisto eikä toivu koska arki on täyttynyt uudenlaisella elämällä. Rakastettu ei todennäköisesti enää palaa, koska on välimatka, eri kulttuuri ja toisen kotimaassa asuminen on kallista ilman työtä.

      Suomalaisen rakastetun unohtaminen on vaikeaa, mutta täys' ero kaikista yhteisistä asioista toimii ennenpitkää samana efekti kuin auto- tai lentomatkalla taakse jäävä ja lopulta katoava maisema. Ongelmia ei kylläkään kannata paeta, vaan hoitaa mm. velat, ne tulevat vastaan myöhemmin vaikka ulkomaille asumaan muutossa, jos esim. kotimaan poliittinen ilmapiiri muuttuu ja haluaa pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      116
      3735
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3101
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2714
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      83
      2463
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      19
      2399
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      32
      2317
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2217
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2161
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2036
    10. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      90
      1970
    Aihe